Izstādes

Saziņai un jautājumiem:

gors.izstades [at] rezekne.lv vai +371 64633303

Guna Kalnača,
Latgales vēstniecības GORS Mākslas izstāžu kuratore 
 
Ilona Rupaine,
Latgales vēstniecības GORS Mākslinieciskās nodaļas vadītāja
 
 

AKTUĀLĀS IZSTĀDES:

28. septembrī Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā Rēzeknē, klātesot starptautiskā glezniecības simpozija “Mark Rothko 2023” māksliniekiem un vietējiem Rēzeknes mākslas cienītājiem, tika atklāta Rotko muzeja glezniecības kolekcijas izstāde “Sarkanā”.

2023. gadā divi Latgales kultūras magnēti – Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs (tagad - Rotko muzejs) un Latgales vēstniecība GORS – svinēja darbības desmitgades. Apliecinot abu institūciju kopējo mērķi kultūras mantojuma saglabāšanā un jaunrades veicināšanā, kā arī atzīmējot Marka Rotko 120. gada dienu, tiek īstenots līdz šim pirmais Rotko muzeja izstāžu projekts Austrumlatvijas koncertzālē.

Izstādes koncepts ir balstīts uz sarkanās krāsas apzīmējumu un simbolisko nozīmi, kas iezīmējas gan “GORA” interjerā, gan abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko (1903-1970) daiļradē.

Sarkanajam ir vairākas konotācijas, ko Rotko veiksmīgi interpretēja, radot savu sajūtu glezniecību. Sarkanā krāsa raisa emocijas, kultivē enerģiju, ir mainīga – plūstoša, vibrējoši kustīga, intensīvi piesātināta, baudkāri un jutekliski maiga kā izsmalcināts zīds. Arī pēdējais nepabeigtais Marka Rotko mākslas darbs ar nosaukums “Sarkans uz sarkana” ir simboliska liecība par mākslinieka spilgto emociju un sajūtu pasauli.

Izstādi “Sarkanā” veido Latvijas un ārvalstu mākslinieku darbi no Rotko muzeja krājuma, kuros dominē sarkanā krāsa, atklājot tās daudzveidīgās nokrāsas un sajūtu spektrus. Krājumā esošajiem mākslas darbiem ir tuvināta saikne ar Marka Rotko mākslas filozofiju. Esot līdzās mākslas ģēnija emocionāli vibrējošajiem darbiem, māksla jaunrades process sasaucas ar redzēto, iepazīto un sajusto. Sarkanās krāsas dominējošais aspekts Marka Rotko darbos neviļus, šķietami neapzināti, bet zemapziņā paliekoši pārnesas uz mākslas darbiem, kas radīti mākslas rezidenču laikā vai ieguļas mākslas krātuves plauktos pēc mākslinieku personālizstādēm Rotko muzejā.

Izstādē pārstāvētie mākslinieki: Guna Millersone, Sigita Daugule, Ingūna Liepa, Edvards Grūbe, Pēteris Sidars (Latvija), Ramūns Čeponis (Lietuva), Bents Holšteins (Dānija), Kerola Bernjē (Kanāda), Erdmute Blaha (Vācija), Merava Šinna Ben-Alona (Izraēla).

Izstāde Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā būs skatāma līdz 26. novembrim.

Latgales vēstniecības GORS Mākslas galeriju iespējams apmeklēt no otrdienas līdz svētdienai, no plkst. 12.00 līdz plkst. 22.00. Vairāk informācijas: www.latgalesgors.lv.

 

 

No 3. septembra līdz 29. oktobrim Latgales vēstniecības GORS 3. stāva foajē būs skatāma izdevniecības "Liels un mazs" 101 m gara izstāde “BikiMETRS”.  

2012. gadā izdevniecība "Liels un mazs" sāka veidot 100 dzejas bilžugrāmatu sēriju BIKIBUKS, kurā katrs dzejolis tika izdots atsevišķā kabatas izmēra grāmatiņā. Izlasē iekļauta gan tādu klasiķu, kā Rūdolfs Blaumanis, Fricis Bārda, Rainis, gan mūsdienu autoru Kārļa Vērdiņa, Ingas Gailes, Ilmāra Šlāpina un daudzu citu dzeja. Dzejoļu ilustrēšanā iesaistījās 98 mūsdienu mākslinieki, kuri pārstāv dažādas vizuālās mākslas jomas (grafiku, glezniecību, scenogrāfiju, tēlniecību, tekstilmākslu u. c.) un ilustrācijā izmantojuši ļoti atšķirīgas tehnikas.

BIKIBUKA mamma – idejas autore māksliniece Rūta Briede kopā ar dzejas izlases sastādītāju Inesi Zanderi deva viņam vārdu, bet grāmatu dizainers Artis Briedis, veidojot sērijas logo, radīja īsto izskatu: Bikibuks ir mazs ragainis, kas līdzinās atvērtai grāmatiņai. Atrast šo vārdu palīdzēja Jāņa Baltvilka dzejolis Biki-buki, kas kļuva par pašu pirmo sērijas izdevumu. Jaunradītais vārds kļuva arī par sugas vārdu latviešu valodā – par bikibuku tiek dēvēta katra mazā kabatas formāta grāmatiņa.

Izstāde "BikiMETRS" piedāvā dzīvot līdzi bikibuku tapšanas procesam – izstāde līdzinās lappusēm no "BIKIBUKA" dienasgrāmatas: tajā var uzzināt dažādus "bikifaktus", pētīt skices un fotogrāfijas, lasīt fragmentus no darba sarakstes, mākslinieku komentārus, pētīt izmantotās tehnikas, iepazīt darbu prototipus – cilvēkus un lietas, ar kvadrātkodu palīdzību savā telefonā klausīties dziesmas, kurās skan BIKIBUKĀ publicēto dzejoļu teksti. Bet, ja esi mazs un lokans skatītājs, dažās ilustrācijās varēsi ielīst un iejusties no iekšpuses!

Apmeklēt izstādi darba dienās varēs tikai pēc iepriekšējās pieteikšanās pa tālruni 64633303 vai uz e-pastu koncertzale [at] rezekne.lv, bet brīvdienās no 12.00 – 16.00. Atklāšanas dienā izstāde būs apskatāma bezmaksas, bet vēlāk ieejas maksa 2,00 €.  

Fotogalerija

IZSTĀŽU ARHĪVS: