Izstādes

Saziņai un jautājumiem:

gors.izstades [at] rezekne.lv vai +371 64633303

Guna Kalnača,
Latgales vēstniecības GORS Mākslas izstāžu kuratore 
 
Ilona Rupaine,
Latgales vēstniecības GORS Mākslinieciskās nodaļas vadītāja
 
 

AKTUĀLĀS IZSTĀDES:

Līdz 30. jūlijam Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā tiks eksponēta mākslas fotogrāfes Elīnas Rukas personālizstāde “Mūžīgā šalkoņa”, kas apvieno sevī fotogrāfiju un zīda diega smalkumu.

Darbu cikls "Mūžīgā šalkoņa" radies, domājot par attiecībām. Attiecībām ar ūdeni, attiecībām ar partneri, attiecību un komunikācijas problēmām. Ar kādām emocijām mēs dzīvojam, kuras mākam izpaust, kuras paturam sevī un kurām vēl nemākam rast vārdisku ekvivalentu. Kā atrast kopīgu valodu? Cik daudz mēs runājam aplinkus? Kā sarunāties, kad neesam blakus? Darbu iedvesma un arī tēma meklējama stāstos par un ar jūrnieku sievām, tādās sajūtās kā ilgas, dusmas un pielāgošanās, kā arī paralēlajā dzīvē, kad partneri kādu dzīves daļu pavada šķirti, dažkārt neesot klāt svarīgos brīžos, bieži pazaudējot būtisko neklātienes sarunā. Dažādu profesiju, pandēmijas un kara pašķirtie, kam dzīve rit atsevišķi, bet uz priekšu.

Jūrnieka sieva vēro horizontu. To darot, rodas iluzora sajūta, ka viņi ir viens otram tuvāk. Tur, aiz neredzamā, kas varbūt ir tuvāk, kā šķiet. Viņa laiku pavada rokdarbos, izšujot ar zīda diegu – smalku un stipru reizē. Viņa ada, šajā nodarbē atstājot raizes, sāpes, pārdomas un piedzīvojumus. Adījums izplešas, diegs savieno, sajūtas atmaigst. Pretim ir arī paši jūrnieki, esot prombūtnē un visvairāk piedzīvojot jūras spēku, skaistumu un noslēpumainību, arī viņi aizpilda laiku. Agrāk viņi mēdza izšūt jūrā piedzīvoto, šodien viņi nosūta fotogrāfijas.

Elīna Ruka (1981) mākslas izglītību ieguvusi Kondē Mākslas skolā, Lionā (mākslas bakalaura grāds fotogrāfijā, 2009), Kolumbijas Koledžā, Čikāgā (mākslas maģistra grāds fotogrāfijā, 2016). Sarīkojusi vairākas personālizstādes Rīgā (t.sk. Latvijas Fotogrāfijas muzejā), Čikāgā, Filadelfijā. Piedalījusies grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, ASV, Somijā. Saņēmusi stipendijas (t.sk. Fulbraita stipendiju), piedalījusies rezidenču programmās Latvijā un ASV.
 

Latgales vēstniecības GORS Mākslas galeriju iespējams apmeklēt no otrdienas līdz svētdienai, no plkst. 12.00 līdz plkst. 21.00. Vairāk informācijas: www.latgalesgors.lv.

No 3. jūnija līdz 6. augustam Latgales vēstniecības GORS 1. stāva telpā būs skatāma Ziedoņa muzeja ceļojošā izstāde “Es atkal neatvados”.  

Imants Ziedonis – viens no latviešu literatūras stūrakmeņiem un spēcīga personība Latvijas kultūras laukā. Viņa idejas un darbi atstājuši nospiedumu viņa laikā, līdzgaitniekos un paveiktais turpina dzīvot sabiedrībā joprojām. Šķietami neaizskarams, taču, lai arī sabiedrībā zināma personība, viņš, protams, pamatā ir cilvēks – kā mēs visi. Ar savas personības šķautnēm un izpausmēm, kas bijušas arī bezbēdīgas, smieklīgas, traģikomiskas, pretrunīgas, amizantas, pat neticamas. Ceļojošā izstāde Es atkal neatvados aicina svinēt Imanta Ziedoņa dzimšanas dienu un viņa klātesamību. Tā īpaši akcentē dzejnieka sūtību runāt par aktuālo un vitāli svarīgo, to vienmēr ietērpjot izcilā vārdu spēlē. Izstādē akcentēta arī Imantam tuvā dabas tēma dažādos veidos – atspoguļoti gan Imanta Dageru braucieni, viņa mājdzīvnieks ēzelis un citi krāšņi dabas tēmai veltīti stāsti. Ziedoņa muzeja komanda aicina Latvijas sabiedrību dalīties ar saviem stāstiem par to, kā viņu paši satikuši Imantu Ziedoni – personīgi vai kopā paveiktajos darbos. Izstāde uzdod jautājumus – kādu Imantu Ziedoni esat satikuši jūs un kāda bijusi šī tikšanās?

Nozīmīga daļa izstādē veltīta nupat iznākušajai Ērika Hānberga un Ziedoņa muzeja veidotajai grāmatai Amizantais? Katram savs Imants Ziedonis. “Imanta Ziedoņa draugs un laika biedrs Ēriks Hānbergs ierosināja atkal atcerēties un sapulcināt grāmatā stāstus par cilvēku Imantu Ziedoni. Grāmatas lasīšana būs kā piedalīšanās šajās Imanta Ziedoņa deviņdesmitgades viesībās, kurās katrs var nākt ar savu tostu par daudzšķautni – mūsu visu Imantu Ziedoni. Grāmatas tapšanā piedalījies arī mākslinieks Aivars Vilipsons (Vilipsōns), kurš Ziedoņa delverības paspilgtinājis ar saviem mākslas darbiem,” tā par grāmatu stāsta Ziedoņa muzeja vadītāja Rūta Šmite.

Ar savām atmiņām par Ziedoni grāmatā dalās gan sabiedrībā labi pazīstami, gan ne tik publiski zināmi cilvēki. Daudzi no stāstiem liek pasmaidīt, bet vienlaicīgi tajos var saskatīt arī lielāku jēgu, piemēram, tie var palīdzēt ieraudzīt, kā dažkārt var tikt pāri kādām nejēdzībām, arī dzīves pelēcībai un rutīnai. Stāsti ir dokumentāli, bet formu tiem piešķīris rakstnieks, Ziedoņa tuvas draugs Ēriks Hānbergs ciešā sadarbībā ar redaktori Gundegu Blumbergu. Grāmata pieejama grāmatnīcās visā Latvijā un fonda “Viegli” e-veikalā TE

Vairāk informācijas par grāmatu un izstādi iespējams atrast Ziedoņa muzeja sociālo tīklu profilos Facebook un Instagram.

Foto galerija

IZSTĀŽU ARHĪVS: