ORGANismi

Oktobrī Latgales vēstniecībā GORS norisināsies 8. Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls ORGANismi, turpinot atklāt ērģeļu kā koncertinstrumenta bagātību, dažādību un iespējas. Festivāla mākslinieciskā vadītāja, ērģelniece Iveta Apkalna par šā gada festivālu saka: “Šajā festivālā aicinām jūs ieklausīties tūkstošmēļu instrumenta varenībā un sadzirdēt to vienu balsi, kas uzrunā tieši jūs.”
 
Festivāla ārvalstu viesis šogad ir lietuviešu izcelsmes mūziķis Martinas Levickis (Martynas Levickis) – viens no vadošajiem akordeonistiem pasaulē, vairāku desmitu starptautisku balvu saņēmējs. Šogad viņa veikums izpelnījies arī prestižās vācu klasiskās mūzikas balvas “Opus Klassik” atzinību. Mūziķim jau izveidojusies cieša sadarbība ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu, uzstājoties Āzijā un Eiropā. Uz GORS skatuves viņi kopā muzicēs 6.oktobrī.
 
Festivāla noslēguma programmā “Trauslais un varenais” 7.oktobrī uz vienas skatuves satiksies Liepājas simfoniskais orķestris, ērģelniece Iveta Apkalna, kā arī flautiste Dita Krenberga un pianists Reinis Zariņš, pie diriģenta pults – Guntis Kuzma. 

Neatņemama festivāla daļa vienmēr veltīta gados jaunākiem mūzikas cienītājiem un ģimenēm. 5. oktobrī –  muzikālā uzveduma  “Ekspedīcija - balss” pirmizrāde (režisors Edgars Niklasons).
Festivāla mākslinieciskā vadītāja, ērģelniece Iveta Apkalna teic: “Mūzika nāk no klusuma un atgriežas pie tā. Un klusums skaņdarba sākumā nav tāds pats kā skaņdarba beigās, jo, kamēr mēs klausāmies, pasaule mums apkārt mainās. Mainās arī mūsu iekšējā pasaule. Tā no trauslas var kļūt par varenu un no lepnas par pazemīgu. Šajā festivālā aicinām jūs ieklausīties tūkstošmēļu instrumenta varenībā un sadzirdēt to vienu balsi, kas uzrunā tieši jūs.”
 
Plašāk par festivāla programmu:
 
ORGANismi 2023 I EKSPEDĪCIJA – BALSS.
Muzikāls uzvedums bērniem
Ceturtdiena, 5. oktobris 18.00, Lielā zāle

Muzikālajā izrādē kopā ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu un Rēzeknes kamerorķestra, Latgales Mūzikas un mākslas vidusskolas mūziķiem dosimies ekspedīcijā, lai noskaidrotu, kur rodas ērģeļu balsis un kā tās ir nonākušas uz Zemes. Ērģeles aptver milzīgu skaņu augstuma diapazonu un tembru daudzveidību. Šī instrumenta balsīs un reģistros var saklausīt dažādu orķestra instrumentu skanējumu, cilvēku un pat eņģeļu balsis.
Muzikālā uzveduma radošajā komandā darbojas režisors Edgars Niklasons, māksliniece Evita Bēta, muzikālās programmas veidotāja Ilona Rupaine, aktieri Matīss Millers, Artūrs Putniņš un citi.
 
ORGANismi 2023 I DUBULTAIS ESPRESSIVO.
Iveta APKALNA (ērģeles), Martynas LEVICKIS (akordeons)
Piektdiena, 6. oktobris 18.00, Lielā zāle

Gan Iveta Apkalna, gan Martynas Levickis, uzstājoties uz pasaules koncertzāļu skatuvēm, saviem instrumentiem nodrošina to slavu un ievērību, ko tie ir pelnījuši. Ērģeles un akordeons ir rets, tomēr pēdējos gados arvien biežāk sastopams duets. Īpaši spilgts tad, ja abi mākslinieki ir personības un sava instrumenta virtuozi pārvaldītāji.  Martynas Levickis ir lietuviešu izcelsmes mūziķis–superzvaigzne, kurš saņēmis vairāk kā 30 dažādus starptautiskus apbalvojumus. Viņa debijas albums ierindojies Lielbritānijas klasiskās mūzikas topa augšgalā. Martynas Levickis ir pirmais akordeonists, kurš parakstījis līgumu ar skaņu ierakstu izdevniecību Decca Classics. Šobrīd Martynas Levickis ir viens no pieprasītākajiem akordeona solistiem pasaulē. Pēc duetā ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu nospēlētiem koncertiem Taivānā un Vācijā, šī būs pirmā abu mūziķu kopīgā uzstāšanās Latvijā.
 
ORGANismi 2023 I SARUNAS PIRMS KONCERTA
Sestdiena, 7. oktobris 17.00, 2.stāva Semināru zāle

Mūzikas žurnālists Orests Silabriedis un komponists Arturs Maskats sarunāsies par koncertā skanošo darbu “Bērnības taureņu dejas”, citiem koncerta sacerējumiem, jaunrades procesu, komponista un izpildītāju mijiedarbību.
 
ORGANismi 2023 I TRAUSLAIS UN VARENAIS.
Iveta APKALNA, Liepājas simfoniskais orķestris, Guntis KUZMA
Sestdiena, 7. oktobris 18.00, Lielā zāle

Koncerts, kura nosaukumā koncentrējas visa festivāla moto, atklās mūsdienu pasaules un mūzikas instrumentu skanējuma trauslumu un varenību. Koncerta atskaņojumā līdzās ērģelniecei Ivetai Apkalnai un Liepājas simfoniskajam orķestrim piedalīsies arī flautiste Dita Krenberga un pianists Reinis Zariņš. Koncerta virsotne, kurā muzikāli visspilgtāk atspoguļojas šī gada festivāla vadmotīvs, ir Fr. Lista monumentālais opuss ērģelēm un orķestrim “Ad nos, ad salutarem undam”, kurā pasaules trauslums un tā pretspēks - cilvēka iekšējā garīgā spēka varenums -  šajā zīmīgajā laikā savienojas un izskan īpaši spilgti.
 
Par festivālu:
Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi” Rēzeknē pirmo reizi izskanēja 2015. gada oktobrī, parādot ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību un iespējas. Festivālu, sadarbojoties ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu, rīko Latgales vēstniecības GORS komanda. Festivāla dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu “Johannus Eclessia” iegāde 2014. gadā, ļaujot Latgales vēstniecībai GORS kļūt par pirmo koncertzāli Latvijā, kurā līdz ar jauno instrumentu bija iespējams atskaņot vēl plašāku muzikālo repertuāru, īstenot jaunas sadarbības formas un skanējumus. Spēlējoties ar vārdiem organ (grieķu val. ērģeles) un organismi, festivāla rīkotāji atklāj vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu, stilu saspēles iespējas.
8. Starptautiskais ērģeļmūzikas festivālu “ORGANismi” atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Rēzeknes pašvaldība.
Biļetes iespējams iegādāties Latgales vēstniecības GORS biļešu sistēmā internetā www.latgalesgors.lv un kasē Pils ielā 4, Rēzeknē, kā arī “Biļešu Paradīze” biļešu tirdzniecības sistēmās kasēs un internetā.
Aktuālajai informācijai par koncertu ciklu norises laikiem un citai informācijai var sekot līdzi www.latgalesgors.lv, kā arī @latgalesgors platformās Facebook un Instagram.