ORGANismi 2016

Otrais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi” priecēja ar neierastiem duetiem
 
No 2016. gada 15. līdz 21. oktobrim Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, notika otrais ērģeļmūzikas festivāls ORGANismi, kura mākslinieciskā vadītāja ir ērģelniece Iveta Apkalna. Festivāla centrā – ērģeles kā koncertinstruments. Otrā festivāla koncertus caurvija tieši “Divatā” jeb “Duo” motīvs.

 
Festivāla programmā bija piedzīvojami divi koncerti un viens jaunuzvedums. “Pēc tam, kad pirmajā festivālā izspēlējām, ēnās izdejojām un Raiņa dzejā izdziedājām pasaules radīšanu, otrajā festivālā muzicēsim par tēmu "Divatā" jeb "Duo". Divi mūziķi izspēlēs programmu diviem taustiņinstrumentiem un piecām klaviatūrām, ērģelnieku duets spēlēs koncertu četrām klaviatūrām četrrocīgi un četrkājīgi, bet muzikālajā sapņojumā bērniem muzicēs tikai divas kājas. Latgales vēstniecības GORS lielās zāles skatuve joprojām ir vienīgā koncertskatuve ar ērģelēm Latvijā. Mēs ar to lepojamies, un tas mūs iedvesmo aizraujošiem, vēl nebijušiem muzikāliem projektiem un mūziķu sastāviem,” pirms festivāla tā noskaņu ieskicēja ”ORGANismi” mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna.
 
 
Festivāla atklāšanas koncertā duetā skanēja ērģeles un klavieres – ērģelniece Iveta Apkalna saspēlējās ar pianistu Juri Žvikovu. Abu mūziķu saspēlē izskanēja Jūliusa Roibkes, Sezāra Franka, Žana Langlē un Nadži Hakima skaņdarbi.  
 
Juris Žvikovs absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, prasmes papildinājis Luksemburgas konservatorijā un Pībodija konservatorijā Baltimorā. Juris Žvikovs ir vairāku starptautisku pianistu konkursu laureāts, tostarp Starptautiskajā pianistu konkursā Kišiņevā (1989, II vieta) un J. Vītola Otrajā starptautiskajā pianistu konkursā Rīgā (1993,Grand Prix). Latvijas Lielās mūzikas balvaslaureāts (1994). Uzstājies kopā ar Sinfonietta Rīga, Latvijas Nacionālo Simfonisko orķestri, Liepājas simfonisko orķestri, Nacionālās operas orķestri, piedalījies koncertos dažādu kameransambļu sastāvos, sadarbojoties ar Latvijas mūziķiem Normundu Šnē, Ditu Krenbergu, Sigvardu Kļavu, Mārci Kūli, Kasparu Putniņu u. c. Juris Žvikovs piedalījies vairākos starptautiskos mūzikas festivālos, tostarp Gidona Krēmera kamermūzikas festivālā Lokenhauzā. Docents Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas klavieru katedrā. Sniedzis meistarklases Berlīnes Mākslu universitātē, Kalifornijas Valsts universitātē Longbīčā, Kalifornijas Mākslu institūtā, Roterdamas Mūzikas akadēmijā un Sibeliusa Akadēmijā Helsinkos.
 
Milzu apņēmība, enerģija un dzīvesspars staro no latviešu ērģelnieces Ivetas Apkalnas, kura pierādījusi, ka ērģelēm vieta ne tikai iekšpus baznīcu mūriem, bet tās var būt arī spožs un virtuozs partneris uz koncertskatuves. Pirmā starp kolēģiem saņēmusi nozīmīgo vācu „ECHO Klassik” balvu kategorijā “Labākā atskaņotājmāksliniece”. Viņas radošajā biogrāfijā ir sadarbība ar pasaules labākajiem orķestriem un diriģentiem, tostarp ar Marisu Jansonu un Klaudio Abado. Savās soloprogrammās Iveta Apkalna regulāri iekļauj Latvijas komponistu skaņdarbus. Iveta Apkalna Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2015” ceremonijā atzīta par gada cilvēku kultūrā, 2015. gadā ieguvusi Izcilības balvu kultūrā. Īpašs prieks un pagodinājums Latgales vēstniecībai GORS ir Ivetu Apkalnu nu sveikt arī kā jauno Hamburgas “gadsimta projekta” – Elbas Filharmonijas – galveno ērģelnieci (Titulorganistin), kura ne vien kopā ar filharmonijas orķestri atklās Vācijas jauno, senloloto koncertzāli 2017. gada sākumā, bet turpmāk lems arī par filharmonijas ērģeļmūzikas māksliniecisko programmu.
 
 
 
Festivāla otrajā koncertā divu Francijas ērģelnieku – Libāna dzimušā, šobrīd Francijā dzīvojošā ērģelnieka, komponista, ērģeļspēles skolotāja Nadži Hakima (Naji Hakim) un franču ērģelnieces Marijas-Bernadetes Djuforse (Marie-Bernadette Dufourcet) pāra saspēle.
 
Abu ērģelnieku izpildījumā izskanēja arī cikls “Apustuļi”, kuru diviem ērģelniekiem radījis pats Nadži Hakims. Viņš smēlies iedvesmu no Lukas Kranaha (vecākā) kokgriezumu sērijas, kurā attēlots Kristus un  viņa mācekļi. Lukas Kranaha darbos mācekļus vienu no otra atšķirt palīdz lietas, kas tiem rokās: Pēterim – atslēgas, Pāvilam – zobens un grāmata, Jēkabam – svētceļnieka tērps un gliemežvāks. Komponists N. Hakims veidojis katram tēlam atbilstošu miniatūru meditāciju, tās pamatā liekot kādu gregorisko dziedājumu vai mums pazīstamu korāli.
 
 
 
Koncertuzvedumā ar Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas (JIRMV) audzēkņu un ērģelnieces Ivetas Apkalnas piedalīšanos tika turpināts atklāt “divi”, “abi” stāstu caur diviem “es” – kas es esmu šodien un kas es varētu būt. JIRMV un Apkalnas radošā sadarbība sākās tieši pirmajā ērģeļmūzikas festivālā ORGANismi, kad tapa muzikālais stāsts “Saule. Bērni. Rainis”. Arī pērnā gada festivāla koncertuzveduma radošā grupa ir režisore Māra Zaļaiskalns, telpas un tērpu radītāja Ināra Apele, gaismu režisors Ervīns Šaicāns.
 
 
 
Līdzīgi kā organismi, ērģeles ir sarežģīti radījumi, kuriem raksturīga vielu un enerģijas maiņa. Spēlējoties ar vārdiem organ (grieķu val. ērģeles) un organismi, festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna ir iecerējusi atklāt vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu, stilu saspēles iespējas. Festivāla dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu Johannus Eclessia iegāde 2014. gadā. Šī koncertinstrumenta atrašanās vieta Latgales vēstniecībā GORS paver plašas iespējas ne vien visdažādāko žanru un sastāvu mūzikas atskaņojumam, bet arī eksperimentiem, jaunu sadarbības formu un skanējuma meklējumiem.
 
Festivālu rīko Latgales vēstniecība GORS, atbalsta – Rēzeknes pilsētas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Francijas Institūts Latvijā un A/S „Latvijas valsts meži”.
 
Biļetes uz festivāla koncertiem sarūpējamas Latgales vēstniecības GORS un “Biļešu Paradīze” kasēs un internetā.