ORGANismi 2020

No 2020. gada 22. līdz 25. oktobrim Latgales vēstniecībā GORS Rēzeknē notika starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”. Festivāla mākslinieciskā vadītāja ir pasaulē pazīstamā ērģelniece Iveta Apkalna. 2020. gadā festivāls svinēja piekto gadadienu, droši apliecinot, ka tas ir kļuvis par tradicionālu rudens notikumu Latgalē. Festivāls kopš 2015. gada Latgales vēstniecībā GORS ir parādījis ērģeles un ērģeļmūziku visdažādākajās izpausmēs un žanros.

22. oktobris Ērģeles un arfa

Pirmā koncerta viesi – Austrijas mūziķi. Arfiste Jūlija Kristīne Lukana (Julia Christine Lukan) un ērģelnieks Valentīns Feodorofs (Valentin Fheodoroff) koncertē kopā dažādās pasaules koncertzālēs jau piecus gadus. Unikālā duetā Johana Sebastiāna Baha, Sezāra Franka, Morisa Ravēla, Kloda Debisī un citu komponistu skaņdarbos vareno ērģeļu balsis savijās ar trauslajām arfas skaņām.

Ērģelnieks un pianists Valentīns Fjodorovs dzimis 1993. gadā Zalcuburgā, šobrīd dzīvo Vīnē. Kopš 2003. gada intensīvi apguvis gan klavierspēli, gan paralēli arī ērģeļspēli, abu instrumentu spēli turpina attīstīt vēl arvien gan pie savas skolotājas kopš pirmsākumiem – Danjas Lukanas (Vīne), gan paralēli citiem pasniedzējiem. Mūziķis gan kā solists, gan kamermūziķis un spēlējot arī kopā ar orķestri regulāri piedalās dažādos klavieru un ērģeļspēles konkursos, saņemot godalgotas vietas.

Šobrīd kopā ar arfisti Jūliju Kristīni Lukanu izveidojuši īpašu arfas un ērģeļu duetu, regulāri gūstot gan kritiķu atzinību, gan uzvaras konkursos, turpinot veidot arī unikālas koncertprogrammas. Valentīns ir talantīgs un daudzpusīgs mūziķis – solo pianists, kamermūziķis, spēcīgs improvizators, komponists, kā arī ērģelnieks un pavadītājmākslinieks, taču kopš 2016. gada viņa galvenais mūzikas ceļš pamatā ir ērģeļu spēle un komponēšana.

Austriešu arfiste Jūlija Kristīne Lukana dzimusi 1993. gadā Vīnē. Jūlija Kristīne pastiprinātu mūzikas izglītību iegūst kopš 2004. gada, 2017. gadā beigusi maģistra studijas Hamburgas Mūzikas un teātra augstskolā. Arfiste ir daudzu konkursu laureāte, uzstājas gan kā solo māksliniece, gan ar orķestriem un duetā ar ērģelnieku Valentīnu Feodorofu. Kopš 2018. gada pastāvīgi spēlē Vīnes Valsts operas orķestrī un Vīnes “Tonkünstler” simfoniskajā orķestrī.

24. oktobris Apkalna, Pauls un LNSO

Divu spožu zvaigžņu satikšanās ērģeļmūzikas festivāla “ORGANismi” – Hamburgas Elbas filharmonijas goda ērģelniece Iveta Apkalna un maestro Raimonds Pauls kopā koncertēja pirmoreiz, piedāvājot Raimonda Paula miniatūras no cikla “Naktstauriņi”, mūziku no teātra izrādēm un kinofilmas “Homo novus” Annas Veismanes aranžējumos. Koncerta programmā arī maestro domubiedra un kolēģa Gijas Kančeli kinomelodiju svīta, kā arī Semjuela Bārbera Toccata festiva, kurā uzmirdzēja Ivetas Apkalnas žilbinošā virtuozitāte. Tāpat pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja komponista Raimonda Paula veltījums Ivetai Apkalnai – skaņdarbs “Pie baznīcas”.

Koncertu vadīja Gunda Vaivode un Orests Silabriedis.

Pirms ērģeļmūzikas festivāla “ORGANismi” piecgades vērienīgākā koncerta kopā ar mūzikas žurnālistiem Orestu Silabriedi un Gundu Vaivodi koncerta klausītājiem bija iespēja plašāk izzināt koncerta programmas skaņdarbus.

25. oktobris koncertuzvedums “Ķiršu koks”

Festivāla mākslinieciskā vadītāja, ērģelniece Iveta Apkalna un GORS komanda katrā “ORGANismi” notikšanas reizē cenšas sarūpēt dažādu un īpaši festivālam gatavotu programmu. Arī 2020. gadā bija iecerēta koncertuzveduma “Ķiršu koks” pirmizrāde, kas epidemioloģiskās situācijas dēļ diemžēl pārcelta uz 2021. gadu.

Koncertuzveduma pamatā ir itāļu rakstnieces Andželas Noreti grāmata “Mans vectēvs ir ķiršu koks”, kas stāsta par attiecībām starp paaudzēm un mīlestību, kurai nav robežu. Tas vēsta par laimīgo bērnības zemi, kurā var kāpt ķirsī, jāt uz zoss un brokastīs dabūt gogelmogli. Koncertuzvedumā skanēs dziesmas no R.Paula cikla “Mazs, laimīgs zēns”. Piedalās: Iveta APKALNA (ērģeles), Gundars ĀBOLIŅŠ (stāstnieks), J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas bērnu koris un citi.