ORGANismi 2019

No 10. līdz 13. oktobrim Latgales vēstniecībā GORS notiks ceturtais Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”, kura mākslinieciskā vadītāja ir pasaulē pazīstamā mūziķe, ērģelniece Iveta Apkalna. Šī gada festivālā skanēs koncertprogrammas, kuras festivālam gatavo pati Apkalna, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Shipsea un vācu džeza ērģelniece Barbara Denerleina.
 

Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi” Rēzeknē pirmo reizi izskanēja 2015. gada oktobrī, parādot ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību un iespējas. Pirmajā festivālā notika Ivetas Apkalnas un kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” saspēle, vācu ērģeļu improvizators Ansgars Valenhorsts un laikmetīgās dejas dejotāji horeogrāfes Lilijas Liporas vadībā veidoja gaismu un ēnu uzvedumu, bet Raiņa gada iedvesmots tapa teatrāls uzvedums “Saule. Bērni. Rainis”. 2016. gadā festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna ļāvās ērģeļu un klavieru duetam ar pianistu Juri Žvikovu, bet pie ērģelēm četrrocīgi izskanēja Francijas ērģelnieku Nadži Hakima un Marijas-Bernadetes Djuforse pāra saspēle. Tāpat, iedvesmojoties no itāļu rakstnieka Džanni Rodāri pasakām, tika radīts muzikāls uzvedums “Ja es būtu”. 2017. gadā pirmo reizi Rēzeknē izskanēja Ivetas solokoncerts, festivālā viesojās izcilais ungāru ērģeļmūzikas improvizators Lāslo Fassangs, savijot improvizāciju un melnbalto kino, kā arī tapa uzvedums “Viens prāts ar otru”, kurā kopā ar Ivetu un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas kori piedalījās Renārs Kaupers.

Šī gada festivāls turpinās iepriecināt ar dažādību – 10. oktobrī GORS Mazajā zālē skanēs koncerts “Džezs satiek ērģeles”, kurā tiks atskaņota vācu džeza ērgeļnieces Barbaras Denerleinas jaunākā koncertprogramma “My moments”, 11. oktobrī skanēs Ivetas Apkalnas un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra koncertprogramma “Ērģeļu simfonija”, 12. oktobrī īpaši festivālam radīta Shipsea (Jāņa Šipkēvica) un Ivetas Apkalnas saspēle programmā “Origin”, bet 13. oktobrī mazie klausītāji aicināti piedalīties muzikālajā darbnīcā kopā ar Ivetu un improvizatoru Vari Klausītāju.

Festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna, kurai Rēzekne ir dzimtā pilsēta, gaidot ceturto ērģeļmūzikas festivālu “ORGANismi”, saka: “Pēc viena gada radošās pauzes festivāls “ORGANismi” atgriezaš mājīgajās un skanīgajās Latgales vēstniecības GORS telpās, lai atkal svinētu ērģeļmūzikas brīnumu. Skaitlis četri apzīmē stabilitāti, balansu un līdzsvaru. Tieši to mēs, festivāla radošā komanda, centīsimies izspēlēt speciāli šim festivālam tapušās koncertprogrammās, piedāvājot stabilas vērtības – ērģeles ar simfonisko orķestri –, balansējot tās ar džeza ritmiem Barbaras Denerleinas priekšnesumā un noturot to visu līdzsvarā, klausoties ērģeļu skaņās projektā “Origin” kopā ar Jāni Šipkēvicu. Patiess prieks, ka atkal esam kopā, lai dotos neaizmirstamā piedzīvojumā ērģeļmūzikas pasaulē.”

 
10. oktobris plkst.18.00, Mazā zāle, 12,00–15,00 €
Denerleina ir starptautiski atzīta džeza ērģelniece, gan “Hammond”, gan stabuļu ērģeļu virtuoze. Barbara Denerleina ir mūzikas skatuves ikona, kura pilnībā sevi ziedojusi, lai atklātu un parādītu skanējumu, ko uz ērģelēm sasniedz džeza mūzika. Mūziķe attīstījusi savu unikālo spēles stilu, kuram nav ne priekšgājēju, ne atdarinātāju. Vairāk nekā 35 gadus ilgās karjeras laikā Denerleina ierakstījusi gandrīz 27 solo albumus. Ekstravagantā mūziķe Latvijā pirmo un līdz šim vienīgo reizi viesojās gandrīz pirms 15 gadiem. Festivāla “ORGANismi” koncertā tiks atskaņota ērģelnieces jaunākā koncertprogramma “My moments”, par kuru pati mūziķe saka: “Mūzika ir kā dārgakmens, kas mums sniedza daudzus vērtīgus mirkļus – laimi un bezgalīgu prieku, mīlestību un brīvību. Ar šiem iedvesmas un manas muzikālās pasaules brīžiem es gribu dalīties ar klausītājiem visā pasaulē, parādot instrumentu karalienes – ērģeļu – skaņas krāsainību un maģiju. Ērģeles ir mana mīlestība, mana misija!”
 
 
11. oktobris plkst.18.00, Lielā zāle, 7,00–15,00 €
11. oktobris plkst. 17.00 Sarunas pirms koncerta, bezmaksas
Pirmo reizi Starptautiskajā ērģeļmūzikas festivālā “ORGANismi” satikties festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, koncertprogrammā “Ērģeļu simfonija” atskaņojot beļģu komponista un mūzikas publicista, viena no ievērojamākajiem 19. gadsimta pirmās puses ērģelniekiem un beļģu ērģeļmūzikas attīstītājiem Jozefa Jongena Ērģeļkoncertu “Sinfonia Concertante” un Kanādas latviešu komponista Tālivalža Ķeniņa “Sinfonia Concertata” (Astotā simfonija).
 
ORIGIN. SHIPSEA. Iveta APKALNA, J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas meiteņu koris
12. oktobris 18.00 un 20.30 (papildkoncerts), Lielā zāle 15,00 €
Viena no ērģeļmūzikas festivāla īpašajām lietām – katrā festivālā top kāds unikāls sadarbības uzvedums, koncertprogramma. Šajā reizē ērģelnieces Ivetas Apkalnas aicinājumam atsaucies mūziķis Shipsea (Jānis Šipkēvics), lai kopā ar Ivetu un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas kori radītu koncertprogrammu “Origin”. Šajā reizē pārsteigums klausītājiem solās būt arī koncerta scenogrāfija, pārvēršot ierastās koncerttelpas. Uz šo festivāla notikumu īpaši aicināti jaunieši. Iepriekšējos festivālos tapušie koncertuzvedumi “Saule. Bērni. Rainis”, “Ja es būtu” un “Viens prāts ar otru” priecējuši ne tikai festivāla apmeklētājus, bet arī pēc tam bijuši skatāmi gan Latgales vēstniecībā GORS, gan, piemēram, “Viens prāts ar otru” arī Rīgā un Jūrmalā.
 
 
Izrāde-improvizācija bērniem, kurā kopā ar mazajiem skatītājiem improvizēs trīs dažādu profesiju mākslinieki, katras izrādes saturu un zīmējumu radot kā unikālu stāstu. Izrādē piedalās improvizators Varis Klausītājs, mūziķe Iveta Apkalna un gleznotāja Ingrīda Ivane.
Ieejas biļete jāiegādājas katram bērnam neatkarīgi no vecuma, vienam bērnu(s) pavadošajam vecākam ieeja bez maksas. 
 
 
Festivāla “ORGNismi” dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu “Johannus Eclessia” iegāde 2014. gadā, ļaujot Latgales vēstniecībai GORS kļūt par pirmo koncertzāli Latvijā, kurā līdz ar instrumentu bija iespējams atskaņot vēl plašāku muzikālo repertuāru. Šī koncertinstrumenta atrašanās vieta Latgales vēstniecībā GORS paver plašas iespējas ne vien visdažādāko žanru un sastāvu mūzikas atskaņojumam, bet arī eksperimentiem, jaunu sadarbības formu un skanējuma meklējumiem. Līdzīgi kā organismi, ērģeles ir sarežģīti radījumi, kuriem raksturīga vielu un enerģijas maiņa. Spēlējoties ar vārdiem organ (grieķu val. ērģeles) un organismi, festivāla rīkotāji atklāj vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu, stilu saspēles iespējas. Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla norisi atbalsta Rēzeknes pilsētas dome un Valsts kultūrkapitāla fonds mērķprogrammā “Daudzpusīgas profesionālās mākslas pieejamība Latgales vēstniecībā GORS”.
 
Biļetes uz festivāla koncertiem sarūpējamas Latgales vēstniecības GORS un “Biļešu Paradīze” kasēs un internetā. Biļešu cena no 7,00 līdz 15,00 €, GORS Kultūras vēstnieku programmas dalībniekiem 30% atlaide.