2016. gada 24. aprīlī Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē notika koncertizrādes "Gadalaiki" pasaules pirmizrāde! Koncertizrāde “Gadalaiki” ir muzikāla izrāde, kas balstīta uz šī gada jubilāra, Pētera Vaska, klavierdarbu ciklu “Gadalaiki”. Izrādes centrā ir stāsts par Dejotāja dzīvi, kuru izdejos dejotājs Kirils Burlovs, bet muzikāli izrādi krāsos izcilais pianists Reinis Zariņš. Stāstu papildinās dzejas ilustrācijas un video projekcijas. Šajā izrādē Dejotāja dzīves galvenie posmi sakrīt ar P. Vaska cikla četrām daļām. Līdzīgi, arī īpašie brīži Vaska mūzikā atbilst konkrētiem Dejotāja pārdzīvojumiem.
Izrādes idejas autors pianists Reinis Zariņš un dejotājs Kirils Burlovs.
Komponists Pēteris Vasks ciklu "Gadalaiki" radījis pamazām, kopš 1980. gada, kad viņš komponēja "Balto ainavu" – meditatīvu tā laika Baltijas komponistu minimālisma garā radītu meditāciju, kurā izmantotas tikai dažas skaņas. Gadu vēlāk viņš sacerēja "Rudens klaviermūziku" (Quasi una sonata), kas ir jau krietni izvērstāks, dramatiski aktīvs skaņdarbs, 1995. gadā tapa dabas skaņu ainava "Pavasara klaviermūzika" (Quasi una sonata), bet 2009. gada ziemā Vasks pabeidza ciklu, uzrakstot trūkstošo gadalaiku – Vasara. Lai saglabātu komponēšanas secību, un arī tāpēc, ka cikla autoram "gads sākas un beidzas ar balto krāsu" par “Gadalaiki” cikla pirmo daļu kļuva ziema, bet tas noslēdzas ar rudeni. Pavasara klavierdarbs tapa pēc Svenska Rikskonserter pasūtījuma, savukārt skaņdarbs par vasaru radies pēc paša komponista iniciatīvas, lai gadalaiku aprite būtu pilnīga.
Reinis Zariņš par koncertizrādes ideju stāsta: “Mūsu iedvesmas avots šai izrādei jau no iesākuma ir bijis tieši Vaska cikls. Mums ir svarīga ne vien filozofiski piesātinātā ideja par Dzīves loku, bet šīs mūzikas emocionāli caururbjošais spēks, kas spēj domu pasniegt tik viennozīmīgā un reizē daudzslāņainā veidā. Mēs esam laimīgi realizēt “Gadalaikus” Vaska apaļās jubilejas gadā un ceram ar to piesaistīt daudzus jaunus fanus Vaska mūzikai.”
Foto: Andrejs Vasjukevičs/ Latgales vēstniecība GORS