Manas tautas dziesmas

Jau par tradīciju kļuvis ik gada nogali vienkopus pulcēties daudziem populāriem mūziķiem, lai "ar cieņas apliecinājumu savai zemei un rotaļīgu vieglumu mūzikā" priecētu klausītāju un skatītāju sirdis ar skaistām melodijām.  Ja iepriekšējos gados jaunās skaņās tika apkopotas muzikālās pērles no latviešu kino zelta fonda, teātra izrāžu pūra, pirmās Latvijas brīvvalsts laika dziesmas, tad šogad kārta pienākusi latviešu tautas gaišākajam un vērtīgākajam gara mantojumam – tautas dziesmām. Svētku noskaņās kopīgi izdziedāsim dziesmas, kurās mīt mūsu saknes, dvēsele un spēks.

"Tautasdziesma - tas ir kā zemes dzīļu brīnuma avots, kas cauri aizlaikiem pie mums joprojām nokļūst tīrs un nesamaitāts. Tieši tur mīt tas skaidrais  gara spēks, kas izdziedāts liek ietrīsēties ikviena latvieša sirdij un dziedē to. Tāpēc mums visiem – gan veidotājiem, gan skatītājiem šī koncertprogramma būs ļoti nozīmīga," koncerta konceptuālo ideju raksturo producents Aigars Dinsbergs.

"Tumša nakte, zaļa zāle", "Aiz ezera augsti kalni", "Bēdu manu, lielu bēdu", "Pūt vējiņi", "Nāk rudentiņis", "Strauja, strauja upe tecēj", "Es karā aiziedams", "Mazs bij tēva novadiņis", "Nedod Dievs vītolam", "Kas kaitēja nedzīvoti", "Rūžeņa", "Tumša, tumša tā eglīte", "Upe nesa ozoliņu", "Trīcēj kalni, skanēj meži", "Pie Dieviņa gari galdi", "Div dūjiņas gaisā skrēja" un daudzas citas, kopskaitā 34 tautas dziesmas, kopā ar apvienoto tautas un populārās mūzikas orķestri augstas raudzes profesionāļu Jāņa Strazda un Kristīnes Kārkles-Puriņas vadībā izskanēs dažādu paaudžu klausītāju iemīļotu izpildītāju sniegumā – tās dziedās Ingus Pētersons, Liene Šomase, Andris Ērglis, Atis Auzāns, Antra Stafecka, Ivo Fomins, Emīls Balceris, Dainis Skutelis, Kristīne Kārkle-Puriņa un citi.

"Tautas dziesmās tāpat kā Lielvārdes jostā slēpjas gudrība, skaidrība un mīlestība, tas ir mūsu tautas kods, pēc kura būtu jādzīvo. Man tās gribas salīdzināt ar tīru, baltu linu kreklu, smaržu un gaismu, ko var sajust, vasaras saulei lecot pār Latvijas ziedošajām ārēm," uzsver Ingus Pētersons, kurš regulāri piedalās šajos rudens koncertos.

Arī Atis Auzāns tautas mūziku salīdzina ar mūsu nācijas seju, jo "tajās atspoguļots viss, kas mums pieder un kādiem vēstures līkločiem esam gājuši cauri. Tautas dziesmas ir, bija un būs nemirstīgas". Mūziķis uzskata, ka šis koncerts noteikti būs vislabākais no piecu gadu koncertsērijas.

"Šie koncerti būs kā laba mācībstunda jaunajai paaudzei un ģimenēm, kur varbūt izpalicis tautas dziesmu mācīšanās un dziedāšanas prieks," piebilst Liene Šomase, uzsverot, ka, tikai gadiem ejot, mēs saprotam tautas dziesmu vērtību, kas nav vārdos izsakāma. "Tāpēc paldies manai mammai, kura jau no bērnības man mācījusi mīlēt šīs dziesmas. Novēlu, lai katra mamma savam bērniņam jau agrā vecumā iemācītu vismaz vienu tautas dziesmu."

Arī Antras Stafeckas bērnība ir bijusi piepildīta ar tautas dziesmām un tieši pateicoties omītei, kura likusi gan rītos, gan pa dienu, gan vakaros dziedāt un, ja kāds darbiņš nav vedies, omīte atkal piesolījusi iemācīt kādu jaunu tautas dziesmiņu, lai būtu raitāka strādāšana. "Mana pirmā tautas dziesma un laikam tāpēc vismīļākā bija "Āvu, āvu baltas kājas", un prieks, ka šajos koncertos ar šo dziesmu atkal varēšu atgriezties savas bērnības atmiņās," teic Antra.  

"Katrs latvietis ir dziedošs un nekur bez kopādziedāšanas neiztiekam," turpina Andris Ērglis, priecājoties, ka šogad visu tautas dziesmu aranžēšana uzticēta viņa senam draugam – komponistam un aranžētājam Jānim Strazdam.

Pats Jānis Strazds atzīst: "Strādāt ar tautas mūziku ir ļoti interesanti. Tā jauda un enerģija, kas ielikta tautas dziesmās, izturējusi gadu simtus un paaudžu paaudzes, tieši šobrīd ir mūsu tautas īpaši vajadzīga kā latvietības un latviskuma izpausme un pašapliecināšanās."

"Ir ļoti laba sajūta, dziedot šīs dziesmas," teic romantiskās balss īpašnieks Dainis Skutelis. "Esmu izaudzis ar tām, un neslēpšu, ka sirdij vistuvākās ir tieši latgaliešu tautas dziesmas. Tāpēc prieks, ka šajā koncertā varēšu nodziedāt arī dažas savas bērnības vismīļākās dziesmas. Kamēr pastāvēsim par sevi un savu zemi, kamēr dziedāsim tautas dziesmas, tikmēr Latvija noteikti būs," piebilst Dainis Skutelis.

Lai gan Ivo Fominam šī ir pirmā reize, kad plašākai publikai dziedās tautas dziesmas, viņš atzīst, ka ir patīkami dzirdēt, ka arī roks ir savienojams ar tautas mūziku. Etnopopa maniere, kādā Ivo būs jādzied dažas dziesmas, ir nebis jaunatklājums viņam pašam.

"Dzīvē vienmēr pienāk tādi mirkļi, kad apzinies savu esību un identificē sevi caur folkloru un tautas mūziku. Kad apzinies un saproti, ka šis senču mantojums ir īpašs un nekur citur pasaulē nav nekā līdzīga," saka Kristīne Kārkle-Puriņa, kura aktīvi muzicē un dzied dažādos tautas mūzikas kolektīvos. Pateicoties Kristīnes un viņas kolēģu dalībai koncertos, uz skatuves dzirdēsim arī vijoli, kokli, dūdas, akordeonu, stabuli, ģīgu, mandolīnu, varganu un citus tautas instrumentus.

Zīmīgi, ka šogad koncertprogrammas "Manas tautas dziesmas" repertuāru veidoja klausītāji, balsojot un izvēloties populārākās tautas dziesmas.