Latvijas Bankas simtgades notikumi Rēzeknē – M. Kazāka atklātā lekcija vietējā augstskolā un izstāde
Latvijas Banka sadarbībā ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju un Latgales vēstniecību GORS trešdien, 23. novembrī, rīko vairākus ar centrālās bankas simtgadi saistītus pasākumus.
Trešdien plkst. 13.00 ikviens interesents aicināts uz Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju Atbrīvošanas alejā 115, kur notiks studentu un vietējo līderu atklātā lekcija un diskusija ar Latvijas Bankas prezidentu Mārtiņu Kazāku. Sarunas pirmajā daļā Latvijas Bankas prezidents un vienlaikus Eiropas Centrālās bankas Padomes loceklis iepazīstinās ar centrālās bankas redzējumu par aktualitātēm tautsaimniecībā un skaidrās un bezskaidrās naudas maksājumu jomā, bet pēc tam iesaistīsies diskusijā ar vietējo sabiedrību par aktuālajiem ekonomikas jautājumiem.
Latgales vēstniecības GORS apmeklētāji no 23. novembra līdz 12. decembrim varēs iepazīties ar ceļojošo izstādi "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)". Izstādes svinīgā atklāšana – trešdien plkst. 15.00, tajā piedalīsies M. Kazāks un Latgales vēstniecības GORS vadītāja Diāna Zirniņa.
Sīkāka informācija par diskusiju un izstādes atklāšanu – rakstot varis.vagotins-vagulis [at] bank.lv.
Latvijas Bankas stāsts aizsākās 1922. gadā, un tās darbība aptvēra visu tolaik jaunās valsts teritoriju. Ceļojošā izstāde "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)" ir vēstījums par nacionālās bankas darbību 24 nodaļās Latvijas novados. Tā viesosies kopumā 9 pilsētās, kurās vēsturiski no 1922. gada līdz 1940. gadam atradās Latvijas Bankas reģionālās nodaļas. Viena no šādām īpašām vietām Latvijas Bankas vēsturē ir Rēzekne.
Latvijas Bankas Rēzeknes nodaļa bija otrā lielākā Latgalē. No 1932. līdz 1940. gadam to vadīja spilgta personība – Antons Velkme, kura dzimtā puse ir Preiļu apkārtnē. Viņš bijis arī Latvijas Bankas padomes loceklis (1926–1932). A. Velkmes dzīves gaitas un ieņemtie augstie amati, tāpat kā aktīvā sabiedriski politiskā darbība, liecina par īstena Latgales un Latvijas patriota garu. Savukārt, kad A. Velkme kā jaunais Latvijas Bankas Rēzeknes nodaļas pārvaldnieks no Rīgas atgriezās Latgalē, atklājās vēl kāda viņa personības šķautne – nenogurstoša darbošanās Rēzeknes latviešu biedrībās ar mērķi veicināt kultūras pieejamību un attīstību Latgalē.
Izstādē atcerēsimies gan vietas un ēkas, gan notikumus un personības, kam bijusi nozīmīga loma Latvijas Bankas, t.sk. Rēzeknes nodaļas, darbībā no 1922. gada līdz 1940. gadam. Bankas vēsture atklāsies virknē seno fotogrāfiju, kurās dokumentēti ar banku saistītie vēsturiskie nami un adreses. Tām līdzās būs apskatāmi mūsdienu fotouzņēmumi kā liecība laikmetu griežos notikušajām pārmaiņām. Daļa izstādes ekspozīcijas atklās vairāku Latvijas Bankas nodaļu vadītāju dzīves un karjeras stāstus.
Ekspozīciju papildinās Latvijas Bankas tolaik sniegto pakalpojumu skaidrojums un unikālas dokumentu kopijas, kā arī laikrakstu publikācijas un attēli.
Izstāde "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)" jau viesojusies Ventspilī, Kuldīgā, Jelgavā, Cēsīs, Madonā, Jēkabpilī, Daugavpilī, bet pēc Rēzeknes dosies uz Valku.
Šis ir īpašs gads Latvijas Bankai, kas svin savu simtgadi, atskatoties gan pagātnes veikumā, gan iezīmējot nākotnes izaicinājumus. 2022. gada 1. novembrī apritēja 100 gadu kopš Latvijas Bankas dibināšanas. Šajā laikā izveidota institūcija, kas ir neatkarīga, kompetenta, ar ilgtermiņa skatījumu naudas politikas jautājumos, tādējādi nodrošinot pamatu ilgtspējīgai valsts attīstībai.
Centrālās bankas simtgadi iecerēts atzīmēt visa 2022. gada garumā ar dažādiem pasākumiem, tostarp oktobrī atklāta un gandrīz četrus mēnešus Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā apskatāma izstāde "Vērtību zīmes", kuras vadmotīvs ir nauda kā nozīmīgs Latvijas tēla un valstisko vērtību simbols. Detalizēta informācija gan par Latvijas Bankas simtgadi, gan jubilejas pasākumiem – tīmekļvietnē https://www.bank.lv/par-mums/lb100.
Latvijas Bankas preses dienests
Tālr.: 67022594; 67022384
presesdienests [at] bank.lv