KULTŪRAS NOTIKUMI APRĪLĪ

Aprīlī Latgales vēstniecība GORS 29. aprīlī uzsāk savas desmitās jubilejas svinības ar dziesmuspēli “Trasuns. Fabulas”, taču tikšanās ar apmeklētājiem plaukstošajā mēnesī notiks arī izstādēs un koncertos.

DIEVA DĒLI. SAULES MEITAS. Koncerts
Sestdiena, 1. aprīlis 18.00, Lielā zāle 18,00 – 25,00 €
Tautas tradīcijās Saules meitas un Dieva dēli ir gan iedvesmotāji, gan cilvēka neredzamie palīgi. Šodien Saules meitas ienāk mūsu pasaulīgajā dzīvē un sadzīvē, lai kopā ar Dieva dēliem ļautu katram latvietim apzināties to aizlaiku spēku, kas mīt mūsos. Lai iedvesmotu mūs pašus, kaimiņus ap mums un varbūt arī visai pasaulei liktu noticēt, ka ir kāda enerģija, kas spēj sadziedēt bēdas un liek pazust ļaunumam. Koncertā atkal satiksies publikas iemīļotie dziedātāji Kristīne Kārkle-Kalniņa, Andris Ērglis,  Anmary, Dainis Skutelis, Antra Stafecka un Marts Kristians Kalniņš.

ZEM LIELĀ RŪĶA MICES. ČUČUMUIŽAS 30. jubilejas koncertizrāde
Svētdiena, 2. aprīlis 16.00, Lielā zāle 12,00 – 18,00 €
“Čučumuiža” ar visiem Čučumuižas rūķiem, krustmāmiņu un pārējiem rūķu zemes iemītniekiem pirmo reizi pošas Latvijas tūrē pie bērniem, lai kopā priecīgi nosvinētu Čučumuižas 30. gadu jubileju ar jaunu īpašu koncertizrādi bērniem un viņu vecākiem.

SUDRABU SMELDAMA. Folkloras kopas GRODI Lieldienu koncerts
Svētdiena, 9. aprīlis 16.00, Mazā zāle 11,00 – 13,00 €
Līdzīgi kā akas baļķi saglabā dzīvo zemes avotu ūdeni, Grodi 35 gadu garumā ir sargājuši un uzturējuši dzīvas tautas tradīcijas un garīgo mantojumu. Tāpēc katrs, kas joprojām dzied, dejo, svin svētkus, agrāk vai vēlāk varēs teikt: “Sudrabu smeldama, iesmēlu zeltu”.  Lieldienu koncertā skanēs šo teicēju balsis, viņu paustās dzīves gudrības. Tajā tiks izdziedātas tās Latgales novada dziesmas un dejas, kas, atjaunojoties Grodu dalībnieku sastāvam, repertuārā ienākušas pēdējos gados. Sevišķi iecienīta šobrīd Grodiem ir Latgales daudzbalsīgā a capella dziedāšana, taču koncertā neizpaliks arī jaunākā folkloras slāņa dziesmas ar mūzikas instrumentu pavadījumu.

DZELTENĀ ZEMŪDENE. "TEĀTRIS UN ES" Izrāde bērniem
Ceturtdiena, 13. aprīlis 17.00, Mazā zāle 9,00 €
Trīs draugi – Bullis, Kaza un Auns šo dienu ir nolēmuši uzsākt ar jauno datorspēli DZELTENĀ ZEMŪDENE. Katrs ir ieņēmis savu vietu slēpnī, dzinēji ir iedarbināti un īstā cīņa starp zemūdenēm tūlīt sāksies, bet tavu nelaimi! Ir pazudis INTERNETS! Ko darīt? Lugas varoņi ir izmisumā! Skaidrs ir viens – dzīve ir apstājusies. Tik ļoti viņiem šobrīd ir nepieciešams kāds piedzīvojums, ass stāsta pavērsiens vai galvu reibinošs notikums!!! Un tad, pēkšņi vienam no draugiem rodas lieliska ideja, tikai lai to realizētu ir nepieciešams kaut kas īpašs… Kas tas ir? To jūs uzzināsiet, ja atnāksiet uz izrādi vecākiem un bērniem – DZELTENĀ ZEMŪDENE!

ALEX piemiņas koncerts - ZVAIGZNES CEĻŠ
Sestdiena, 15. aprīlis 18.00, Lielā zāle 15,00 – 25,00 €
Vēloties godināt un pieminēt izcilās un neatkārtojamās balss īpašnieku un ilggadīgo grupas «Opus Pro» solistu dziedātāju ALEX (1962 – 2021), kurš šogad būtu svinējis 60 gadu jubileju un, pateicoties to daudzu skatītāju atsaucībai, kuri 6. augustā apmeklēja mūziķa piemiņas koncertu «Zvaigznes ceļš» Lielvārdē, ALEX piemiņas koncerts notiks arī Latgales vēstniecībā GORS.

MUZIKANTS IR CILVĒKS. Andra Baltača monoizrāde
Svētdiena, 16.aprīlis 15.00, Liela zāle 10,00 – 15,00 €
“Vairāk nekā trīs gadu desmitus, muzicējot un piedaloties ļaužu godos un svinībās, piedzīvoti dažādi notikumi ļoti plašā emociju amplitūdā – no kuriozām situācijām līdz smeldzīgai asarai. Ar laiku tie folklorizējas, bagātinās ar izskaistinājumiem un pārtop teju par anekdotēm. Šie stāsti ir pelnījuši būt apkopoti, lai nenonāktu zudībā un dotu iespēju paraudzīties uz muzikantiem kā cilvēkiem – radošiem, muzikāliem un sirsnīgiem,” tā monoizrādes idejas autors un izpildītājs Andris Baltacis.

PAR SVARĪGO. Mirdza Zīvere un Zigmars Liepiņš
Piektdiena, 21. aprīlis 18.00, Lielā zāle  20,00 – 30,00 €
Kā pats komponists saka: "Kas tad ir svarīgais Mirdzai un man? Tās, īstenībā, ir pavisam vienkāršas lietas. Mīlestība vienam pret otru, bērniem, vecākiem un, protams, Latviju. Šajā programmā būs dziesmas, kuru vārdiem ir būtiska nozīme, ko es ar mūziku centos maksimāli izcelt un papildināt. Kādas no tām mazāk pazīstamas, kāda jauna, bet  dažas ir neatņemama daļa no Mirdzas repertuāra. Mēs vēlamies, lai 15 dziesmas, kas skanēs koncertā, klausītājiem būtu kā ceļojums ļoti personīgā un emocionālā pasaulē, kurā galvenais vadmotīvs ir Mīlestība.”

SKREJCEĻŠ. Grupas "Tautumeitas" koncerts
Sestdiena, 22. aprīlis 18.00, Lielā zāle 15,00 – 25,00 €
PAPILDKONCERTS 14.00, Lielā zāle 15,00 – 25,00 €
Atceroties rudens tūri, “Tautumeitas” stāsta: “Tas bija brīnišķīgs un jaudīgs ceļojums, kura laikā pieturējām visos Latvijas novados un satikāmies ar brīnišķīgiem cilvēkiem. Esam gatavas nākamajam un noslēdzošajam “Skrejceļa” posmam  pavasarī. Latgales vēstniecībā GORS svinēsim ne tikai tūres noslēgumu, bet arī albuma “Skrejceļš” viena gada jubileju".

A VERY BIG LUNCH. Franču džeza kvintets PAPANOSH
Svētdiena, 23.aprīlis 16.00, Mazā zāle 10,00 – 12,00 €
Papanosh ir jauns kvintets, kura daudzpusīgais skanējums aptver džezu, folkmūziku, improvizāciju, kā arī eksperimentālo mūziku. Viņu jaunais albums A Very Big Lunch radīts, iedvesmojoties no Džima Harisona (1937-2016), amerikāņu rakstnieka, kurš vislabāk pazīstams ar romānu “Legends of the Fall”. Harisona dzīvespriecīgie stāsti, vide un tēli iedvesmojusi grupu Papanosh radīt jaunas skaņas.

10 kā 1 | TRASUNS.FABULAS. Dziesmuspēle
Sestdiena, 29. aprīlis 18.00, Lielā zāle 13,00 – 17,00 €
Pirms vairāk nekā simts gadiem Francis Trasuns savās fabulās cilvēciskās vājības aprakstīja ar humoru un sirds mīlestību, gan bērnišķīgi un naivi, gan asi un dzēlīgi. Mūsdienās cilvēcīgās vājības tiek aprunātas  publiski sociālajā telpā - tajā jebkurš var izteikt savu viedokli, nosodīt. Jebkurā kritiskā brīdī tās parādās kā uz delnas. Dziesmuspēlē “TRASUNS. FABULAS” izdziedās un izspēlēs mūsu “mazā cilvēka” vājības - greizsirdība, cietsirdība, aprobežotība, alkatība, nenovīdība. Cik mēs paši esam drosmīgi paskatīties acīs savām vājībām? Vai ir cerība, ka paliksim labāki?