EKSPEDĪCIJA - BALSS

5. oktobrī ar muzikālu pirmizrādi visai ģimenei Latgales vēstniecībā GORS sāksies 8. Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”. Izrādē  “Ekspedīcija – balss” kopā ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu un Latvijas Leļļu teātra aktieriem ikviens aicināts doties starpgalaktiskajā ceļojumā, lai noskaidrotu, no kurienes rodas ērģeļu balsis un kā tās ir nonākušas un Zemes.

“Ērģeļu mūzikas pavadījumā piedzīvosim ceļojumu no Mēness un Zemi, jo visas civilizācijas kodols "Organ" ir negaidīti uztvēris savādus signālus. Lokācija misijas izpētei būs Latvija, jo šis reģions ir izcili piemērots, lai pārbaudītu vibrācijas un atmosfēras esamību visiem četriem elementiem”, stāsta izrādes veidotāji.” Muzikālajā izrādē kopā ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu un aktieriem no Latvijas Leļļu teātra no jauna tiks atklāta skaņa, kas zudusi. Noskaidrosim, kas ir vibrācija. Vai vibrācijai ir skaņa? Vai skaņai ir balss? Vai vibrācija ir sajūtama gaisā, uz zemes un ūdenī? Varbūt arī uguns ir skaņa? No kurienes rodas ērģeļu balsis un kā tās ir nonākušas uz Zemes.”

Muzikālā uzveduma radošajā komandā darbojas režisors Edgars Niklasons, māksliniece Evita Bēta, aktieri Matīss Millers, Artūrs Putniņš un citi.

Jau vēstīts, ka no 5. līdz 7.oktobrim Latgales vēstniecībā GORS norisināsies 8. Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls ORGANismi, turpinot atklāt ērģeļu kā koncertinstrumenta bagātību, dažādību un iespējas. Festivāla mākslinieciskā vadītāja, ērģelniece Iveta Apkalna par šā gada festivālu saka: “Šajā festivālā aicinām jūs ieklausīties tūkstošmēļu instrumenta varenībā un sadzirdēt to vienu balsi, kas uzrunā tieši jūs.”

Šogad festivāla ārvalstu viesis ir lietuviešu izcelsmes mūziķis Martinas Levickis (Martynas Levickis) – viens no vadošajiem akordeonistiem pasaulē, vairāku desmitu starptautisku balvu saņēmējs. Viņa veikums šogad izpelnījies arī prestižās vācu klasiskās mūzikas balvas “Opus Klassik” atzinību. Mūziķim jau izveidojusies cieša sadarbība ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu, uzstājoties Āzijā un Eiropā. Uz GORS skatuves viņi kopā muzicēs 6.oktobrī.

Festivāla noslēguma programmā “Trauslais un varenais” 7.oktobrī uz vienas skatuves satiksies Liepājas simfoniskais orķestris, ērģelniece Iveta Apkalna, kā arī flautiste Dita Krenberga un pianists Reinis Zariņš, pie diriģenta pults – Guntis Kuzma. Pirms koncerta – muzikālās sarunas ar ar komponistu Arturu Maskatu un mūzikas žurnālistu Orestu Silabriedi.