Ministru kabineta balvas pasniegšana

Šī gada Ministru kabineta balvas laureātu sveikšana notiks Latgales vēstniecībā GORS, Rēzeknē, Lāčplēša dienā, 11. novembrī.

Svinīgās ceremonijas sākums 18.00, bet pēc tās būs Lāčplēša dienas kinokoncerts ar vieniem šī gada balvas laureātiem – kamerorķestri “Sinfonietta Rīga”, kā arī Latvijas kultūras kanonā iekļauto Aleksandra Rusteiķa 1930. gadā pirmās spēlfilmas “Lāčplēsis” digitālo fragmentu izlases ekranizāciju.

Ministru kabineta balva ir Latvijas Republikas valdības augstākais apbalvojums, un ik gadu tiek pasniegtas piecas balvas. 2014. gadā Ministru kabineta balva tiks piešķirta:

1. Akadēmiskā rakstu krājuma "Latvieši un Latvija" redakcijas kolēģijai: Ilgai Jansonei, Tālavam Jundzim, Viktoram Hausmanim, Maijai Kūlei, Andrejam Vaskam un Guntim Zemītim par būtisku devumu starpnozaru disciplīnas letonikas izveidē un četru sējumu akadēmiskā rakstu krājuma "Latvieši un Latvija" sastādīšanu.

2. Latvijas Radio korim un Valsts kamerorķestrim "Sinfonietta Rīga" par izcilu ieguldījumu Latvijas profesionālās mūzikas nozarē un sasniegumiem starptautiskā kontekstā;

3. Horeogrāfei, tautas deju ansambļa "Zelta Sietiņš" vadītājai, dejas mākslas pedagoģei, kino jomas darbiniecei Baibai Rasmai Šteinai par izcilu ieguldījumu dejas mākslā, Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanā un tālāknodošanā, par profesionālo darbību kino nozarē;

4. Režisorei, producentei Dzintrai Gekai-Vaskai par ilggadēju ieguldījumu uz Sibīriju no 1941. līdz 1949.gadam izsūtīto Latvijas iedzīvotāju likteņstāstu pētīšanā un atspoguļošanā Latvijā un aiz tās robežām;

5. Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieka vietniekam, Kārtības policijas pārvaldes priekšniekam pulkvedim Aleksandram Bukēvičam par priekšzīmīgu un profesionālu darbu, nozīmīgu ieguldījumu sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā.

Atbalstoši kārtībai, kādā dibināmi valsts institūciju un pašvaldību apbalvojumi, Ministru kabineta balvas laureāti saņems Ministru kabineta Goda diplomu, Ministru kabineta balvas krūšu nozīmīti un naudas balvu 7115 eiro apmērā.

2014. gadā Ministru kabineta balva tiks pasniegta jau 19. reizi, kopš neatkarīgajā Latvijā 1995. gadā atjaunoja prestižo apbalvojumu.

Latgales vēstniecība GORS īpaši priecājas un sveic ar augstā apbalvojuma saņemšanu Latvijas Radio kori un Valsts kamerorķestri “Sinfonietta Rīga”, kuri ir bieži viesi arī uz koncertzāles skatuves, priecējot ar savu sniegumu gan Rēzeknes iedzīvotājus, gan pilsētas viesus.

Pēc balvas svinīgās ceremonijas notiks Lāčplēša dienas kinokoncerts – ar kamerorķestri "Sinfonietta Rīga" un Latvijas kultūras kanonā iekļauto Aleksandra Rusteiķa 1930. gada pirmās spēlfilmas "Lāčplēsis" digitālo fragmentu izlases ekranizāciju (rež. Juris Pakalniņš) Emīla Zilberta oriģinālmūzikas pavadībā. Komponists Emīls Zilberts radījis mūziku īpaši šim projektam. Kinokoncerts tika radīts, atzīmējot kinoteātra Splendid Palace 90 gadu jubileju un savu pirmatskaņojumu piedzīvoja Rīgā 2013.  gada 25. oktobrī. Projekta vēriens, augstā mākslinieciskā kvalitāte un nacionālās identitātes tematika padara šo projektu atbilstošu Lāčplēša dienas svinībām Austrumlatvijas reģionā – Rēzeknē.

Pirmā latviešu spēlfilma „Lāčplēsis”, nenoliedzami, ir nozīmīgākā spēlfilma Latvijas kino agrīnajā posmā, savam laikam ambiciozs un vērienīgs projekts, arī mēģinājums definēt nacionālo identitāti. Filma, kā arī komponista Emīla Zilberta komponētā mūzika atspoguļo stāstu par latviešu tautas brīvības alkām, ietverot gan teiksmaino slāni — Lāčplēša cīņu ar Melno bruņinieku, gan vēsturisko — Latvijas brīvības cīņas 1919. gadā. Uz panorāmiski tverto vēsturisko notikumu fona iezīmēts arī intīmais, humānais „vēstures mērogs” — Jāņa un Mirdzas mīlas stāsts. „Lāčplēsis” tika iecerēts kā filma, kas veltīta Latvijas neatkarības desmitgadei.

Vairāk par Ministru kabineta balvas pasniegšanu: http://www.mk.gov.lv/lv/aktualitates/valdiba-ministru-kabineta-balvas-laureatus-sveiks-lacplesa-diena-rezekne

Biļetes uz Lāčplēša dienas kinokoncertu nopērkamas Latgales vēstniecības GORS un “Biļešu Paradīzes” kasēs. Vietu skaits ierobežots