Kultūras notikumi novembrī

Novembris ir valsts svētku mēnesis un par godu Latvijas simtu pirmajai dzimšanas dienai Latgales vēstniecībā GORS notiks svētku koncerts, kurā uzstāsies Latvijas Nacionālā teātra aktieri, Kristīne Matvejeva, Atis Ieviņš u.c. Mēnesi iesāksim ar Latvijas Nacionālā baleta viesizrādi “Žizele“ un vēsturisko kara drāmu “Dvēseļu putenis“. Jau otro gadu festivāls “Porta“ dodas arī uz Rēzekni un šogad skatītājus priecēs jodelētājs Kristians Cēnders, mūziķu apvienība “Dikanda“, muzikālā apvienība “Lola Marsh“ un senču sajūtu mantotāji – Julgī Stalte & Ēriks Zeps. Tāpat novembrī tiks atklāta mākslinieces Alvīnes Bautras izstāde “Nejaušā eksistence“, savukārt Hārlemas gospeļkoris skatītājus priecēs ar spēcīgu koncertprogrammu, kura būs īpašs veltījums dziedātājam Prinsam. Mēnesi noslēgs Armanda Ekšteta izrāde bērniem “Māja zem varavīksnes“ un grupas “DAGAMBA“ koncerts.  
 
Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas absolventu darbu izstāde “Ars Longa”
Pagarināts līdz 10. novembrim, bezmaksas, GORS   
Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas darbības vīzija ir “Esi gudrs, brīvs un radošs mūsdienu tehnoloģiju un sajūtu pasaulē”. Un tas nozīmē – saprast un orientēties modernajā pasaulē, pakļaut sev un saviem darbiem un izdomām  tehnoloģijas un savām rokām prast radīt. Izstādē Latgales vēstniecības GORS būs skatāma RMDV absolventu darbu retrospekcija 60 gadu griezumā un tajā būs skatāmi šobrīd Latvijas mākslā redzamāko absolventu darbi.
“Hanss Svarovskis. Marisa Jansona skolotājs“. Izstādes atklāšana
Līdz 9. novembrim, 1. stāva konferenču telpa, bezmaksas, GORS
Šogad ir Vīnes Valsts operas 150. jubileja, kad 120 aprit arī vienam no šīs operas visnozīmīgākajiem diriģentiem – skolotājam, pianistam un rakstniekam Hansam Svarovskim. Viņa atstātais muzikālais mantojums līdz mūsu dienām ietekmē Vīnes operu un klasiskās mūzikas pasauli. Izstādes norisi atbalsta Austrijas vēstniecība Latvijā.
Sestdiena, 2. novembris 18.00, Lielā zāle 12,00–25,00 €
Viena no pazīstamākajām latviešu mūzikas grupām “Autobuss debesīs” rudenī svinēs 20 gadu jubileju. Jubilejas koncertos klausītāji visā Latvijā varēs dzirdēt daudzas tautā iemīļotas komponista Imanta Kalniņa dziesmas un vairākus īpašus pašu grupas dalībnieku skaņdarbus no karjeras laikā tapušā grupas repertuāra. “Autobuss debesīs” dodas pie saviem klausītājiem Latvijas pilsētās ar sen zināmām un iemīļotām dziesmām, aicinot gan atcerēties laiku gadsimtu mijā, gan kopā skatīties nākotnē.
Svētdiena, 3. novembris 17.00, Lielā zāle 7,00–17,00 €, GORS
“Žizele” ir viens no pirmajiem lielajiem romantisma baletiem un viens no retajiem, kas saglabājies līdz mūsdienām. Uz lauku ciemata idilles fona risinās stāsts par naivās meitenes nodoto mīlestību, ārprātu un dzīvi pēc nāves baisi skaistajā pasaulē, kurā valda vilas – atriebīgi pieviltu sieviešu rēgi. Žizeles lomā – Elza Leimane, Jolanta Lubēja.
Pirmdiena, 4. novembris 11.00 un 13.00, Mazā zāle 7,00 €, GORS
Koncertprogrammā skanēs Latviešu tautasdziesmas, Imanta Kalniņa un Raimonda Paula, Renāra Kaupera un Valta Pūces dziesmas, kas savijas raibā virknītē. Dziesmiņas – mīļdziesmiņas. Mīļdziesmiņas dziedot bērniem dzirdēsim Aiju Andrejevu, Martu Kristiānu Kalniņu, uzstāsies arī Goran Gora, Jānis Miltiņš, Mārtiņš Miļevskis. Koncerta stāstniece – Karina Bērziņa.
Piektdiena, 8. novembris 19.00, Mazā zāle 3,50 €, GORS
Vēsturiska kara drāma pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem ved 100 gadus senā pagātnē. Sešpadsmitgadīgais Artūrs dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību – pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama. Saviļņojošais stāsts ļauj skatītājam pieaugt kopā ar Artūru un jaundibināto Latvijas valsti, vērojot dzīvi ierakumos zēna acīm, pašaizliedzīgi stājoties pretī ienaidniekam, meklējot īstu mīlestību un mācoties novērtēt brīvības cenu. Režisors: Dzintars Dreibergs. Lomās: Oto Brantevics, Mārtiņš Vilsons, Rēzija Kalniņa, Raimonds Celms, Jēkabs Reinis, Renārs Zeltiņš, Vilis Daudziņš, Ieva Florence, Gatis Gāga un Grēta Trušiņa.
Sestdiena, 9. novembris 19.00, Lielā zāle 20,00–25,00 €
Grupa MUSIQQ atzīmēs 10 gadu jubilejas koncertus Valmierā, Rēzeknē un Liepājā! Pirms desmit gadiem tika ierakstīts pirmais singls “Klimata kontrole”. Šajā laikā ir izdoti 4 studijas albumi, ieskaitot  pavisam nesen izdoto albumu “10”. Koncertos skatītājus priecēs grupas desmitgades spožākie hiti – gan jaunas un nedzirdētas melodijas no nesen iznākušā albuma "10", gan labi zināmas un tautā iemīļotas kompozīcijas no grupas pirmsākumiem.
Svētdiena, 10. novembris 17.00, Lielā zāle 10,00 €
Pasaules mūzikas festivāls “Porta“ ir dažādu kultūru, dažādu pieredžu un dažādu laikmetu kopums. Pasaule ir tik daudzveidīga – mēs par to priecājamies un vēlamies sniegt šo prieku arī jums. Šogad festivālā piedalīsies jodelētājs un virstoņu dziedātājs, viens no radošākajiem un inovatīvākajiem sfēras pārstāvjiem – Kristians Cēnders no Šveices, starptautiski atpazīstama mūziķu apvienība “Dikanda“ no Polijas, kā arī muzikālā apvienība “Lola Marsh“ no Izraēlas, kuras radītā daiļrade apvieno dziļu, siltu, nostaļģisku vokālu, sirds izjustas lirikas un apburošas ģitāras melodijas un mūziķi, senču sajūtu mantotāji – Julgī Stalte & Ēriks Zeps.
Alvīnes Bautras gleznu izstāde “Nejaušā eksistence“
No 12. novembra līdz 26. janvārim, Mākslas galerija, bezmaksas, GORS
Māksliniece Alvīne Bautra portretē cilvēkus, kuru apveidi šķietami izšķīst tukšā telpā. Izstādē “Nejauša eksistence“ māksliniece uzdod jautājumu sev un skatītājiem – kā cilvēka prāts uztver savu esību, sevis paša eksistenci šajā pasaulē, un  - vai mūsu eksistence patiešām ir nejauša?
Otrdiena, 12. novembris 18.00, Lielā zāle 11,00–18,00 €
Iemīļotie multfilmas varoņi aicina mazos skatītājus aizraujošajā un izzinošajā ceļojumā “Mi-mi-mišku” pasaulē! Skatītājiem būs iespēja redzēt visus multfilmas varoņus uz vienas skatuves: Tučku, Kešu, Pomogašu un protams Cipu! Jūs sagaida dejas, dziesmas, joki, jautras interaktīvas spēles un robota Rubika kvests. Izrāde norisināsies ne tikai uz skatuves, bet arī zālē.
Trešdiena, 13. novembris 19.00, Lielā zāle 15,00–25,00 €
Koncertuzveduma pamatā ir Cilvēks. Cilvēks kā filozofiska kategorija, kuru caurstrāvo  četri  dabas  pirmelementi – Uguns, Ūdens, Gaiss un Zeme. Cilvēks kā sākums Mīlestībai, apliecinājums dzīvei un vēstījums par Dieva radītās pasaules kārtību. Cilvēks, kā atziņa, ka viss ir viens veselums un katrs mūsu sirdspuksts rezonē ar Latvijas, zemeslodes un Visuma sirds ritmiem. Koncertstāstā piedalīsies četri solisti – Mārtiņš Ruskis, Ieva Kerēvica, Atis Ieviņš un Ginta Krievkalna.
Piektdiena, 15. novembris 18.00, Lielā zāle 7,00–15,00 €, GORS
Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra viesizrāde – traģikomēdija “Graņonka” ir par vīru, kurš atgriežas mājās vēlāk nekā parasti un ir iedzēries. Šoreiz sieva ir nolēmusi – pār slieksni vīrs netiks laists. Kas liek viņai pēdējā brīdī mainīt lēmumu? Bailes, žēlums, mīlestība? Tā ir tikai viena sadzīves aina, bet izrādes “Graņonka” pamatā ir dažādas situācijas, kas mums ir zināmas ne tikai no literatūras un kino. Izrādes varoņi – vienkārši cilvēki, tāpēc arī situācijas, kuras izspēlē aktieri, ir kā no dzīves. Visās ainās tā vai citādi klātesošs ir alkohols. Taču stāsts jau nav par to, bet par cilvēkiem, kas kādā brīdī saka: “Vai iedzersim?”. Šajā izrādē ir improvizācijas, aktieru vērojumi, personiskie stāsti – pati dzīve kļuvusi par izrādes dramaturģijas pamatu. Aktieri: Jekaterina Frolova/Veronika Plotņikova, Dana Bjorka, Aleksandrs Maļikovs, Aleksejs Korgins, Vadims Grosmans. Izrādes režisors: Elmārs Seņkovs.
Sestdiena, 16. novembris 18.00, Lielā zāle 20,00–35,00 €, GORS
Hārlemas gospeļkori (The World Famous Harlem Gospel Choir) 1986. gadā izveidoja Alens Beilijs – popmūzikas pasaulē pazīstams producents, kurš pirms tam strādāja ar tādām zvaigznēm kā Laionels Ričijs, Prinss un Maikls Džeksons. Jau vairāk nekā 30 gadus koris uzstājas ne vien dzimtajā Amerikā, bet arī citur pasaulē, iedvesmojot cilvēkus ticēt un apvienojot tos kopīgā mūzikas baudījumā neatkarīgi no viņu etniskās un rases piederības. Korī ir apvienojušies labākie Hārlemas kristīgo draudžu dziedātāji un mūziķi, kuri ir uzstājušies kopā ar Vūpiju Goldbergu, Daianu Rosu un Bono, kurš, pateicoties spēcīgajam vokālam, kori ir nodēvējis par Hārlemas eņģeļiem. Rēzeknē dzirdamā gospeļkora programma būs īpašs veltījums dziedātāja Prinsa daiļradei un piemiņai.
Pirmdiena, 18. novembris 18.00, Lielā zāle, bezmaksas
Latvijas Nacionālā teātra koncerts veidots kā veltījums, cienot un atceroties notikumus un cilvēkus, kuru pārliecība un rīcība cauri laikiem ir uzturējusi dzīvu mūsu tautas sirdsapziņu. Koncertā skanēs Nika Matvejeva muzikālie cikli, kuros katrā runā par dažādām brīvībām - no personiskās brīvības līdz tautas tiesībām uz pašnoteikšanos - cikls "Indriķa Latvieša piezīmes uz Livonijas hronikas malām" ar Vizmas Belševicas vārdiem un cikls "Brīvība" ar Pola Eliāra vārdiem (pirmatskaņojums). Piedalās Latvijas Nacionālā teātra aktieri: Agnese Cīrule, Zane Dombrovska, Līga Zeļģe, Gundars Grasbergs, Uldis Siliņš. Dziedātāji: Kristīne Matvejeva un Atis Ieviņš. Mūziķu grupa Raimonda Macata vadībā.
Ceturtdiena, 21. novembris 17.00, Mazā zāle 5,00 €
Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centra Jauniešu atvērtais centrs “JACis” aicina Rēzeknes un Latgales jauniešu komandas pieteikties ikgadējam pasākumam “Pop iela”. Šogad konkursa tēma ir “Village VS City Royal battle”. Tēma ir ļoti saistoša un oriģināla, ļauj jauniešiem izvērsties un parādīt sevi.
Otrdiena, 26. novembris 14.00 un 18.00, Mazā zāle 8,00 €, GORS
Kam mājās ir Sunītis un Kaķīte, zina, cik daudz mīlestības un prieka tie sniedz mājiniekiem. Bet, vai Sunītis un Kaķīte spēj sadzīvot tikai divi vien, kad neviena nav mājās? Viņi spēlējas vai tieši otrādi – ķīvējas? Varbūt viņi pa kluso atver ledusskapi un apēd visus gardumus? Vai varbūt viņiem ir slepena eja, pa kuru viņi nemanāmi izslīd uz ielas? Jautra izrāde bērniem, kurā izrādes varoņi  interaktīvi iesaista mazos skatītājus izrādes notikumos. Izrādes autors un režisors – Armands Ekštets.
Sestdiena, 30. novembris 15.00 (papildkoncerts) un 19.00, Lielā zāle 18,00–28,00 €
Jaunās koncertprogrammas pamatā ir ideja par mūsdienu tradīciju, veidojot neierastu sadarbību starp dažādiem mūziķiem, atklāt pārsteidzošas, unikālas un iepriekš nedzirdētas nokrāsas. Koncertā nebūs tikai Pētera Čaikovska darbi. Tie mijiedarbosies ar grupas oriģinālmūziku, pārkāpjot klasiskos standartus un šķietami neiespējamo padarot iespējamu.