Kultūras notikumi aprīlī

Aprīli Latgales vēstniecība GORS iesāks ar sarunu ciklu “Gadsimts modē Latvijā” un koncertizrādi “Naktssardze”, kur Latvijas Radio kora dziedājumi mīsies ar aktrises Gunas Zariņas dzejas lasījumiem. Tāpat jau tradicionāli Rēzeknē viesosies Starptautiskais Baltijas baleta festivāls, šoreiz iedvesmojot ar Ķīnas klasiskās dejas izrādi “Vārdiem neaprakstāms skaistums”. Mēnesi noslēgs ar  Rēzeknes kamerorķestra koncertprogrammu, kuras centrā Džovanni Batistas Pergolezi skaņdarbs “Stabat Mater”, un Rēzeknes vīru kora “Graidi” koncertuzveduma “Dzeivis graidi” pirmizrādi kopā ar latgaliešu literātu Raibū un pūšamo instrumentu orķestra “Rēzekne” mūziķiem.
 
Pirmdiena, 1. aprīlis 14.00 un 19.00, Mazā zāle 7,00–10,00 €, GORS
Izrāde vēsta par sešiem Latvijā dzīvojošiem studentiem, kuru likteņus izšķir nevis valsts ģeopolitiskā atrašanās vieta starp rietumiem un austrumiem, bet gan šīs paaudzes atrašanās laikā starp sabiedrībā neatrisinātiem pagātnes konfliktiem un neziņu par nākotni. Izrāde ieguvusi balvu 2017./18. gada teātra sezonas “Gada labākā izrāde”. Pēc izrādes notiks saruna ar izrādes dramaturģi Justīni Kļavu.
 
Trešdiena, 3. aprīlis 17.00, Mazā zāle, bezmaksas, GORS
Izglītojošais cikls “Gadsimts modē Latvijā” piedāvā iespēju iepazīt Latvijas vēsturi caur konkrētas nozares prizmu. Vairākās sarunās plašai auditorijai tiks izceltas un kopīgi apspriestas ar modi saistītas būtiskas parādības, ko Latvija piedzīvojusi laikposmā no 1918. līdz 2018. gadam. Cikla pirmā saruna ar nosaukumu “Personības un notikumi modē Latvijā 1920. gados” aptvers Latvijas brīvvalsts pirmo desmitgadi. 1920. gadi bija īpaši, jo gaisā virmoja brīvības un miera sajūta, cilvēkiem steidzot dzīvot un priecāties, neraugoties uz trūkumu.
 
Piektdiena, 5. aprīlis 17.00, Mākslas galerija, bezmaksas, GORS
No 26. marta līdz 2. jūnijam būs skatāma Leonīda Baulina darbu izstāde “Post Scriptum”. Darbu retrospekcija Latgales vēstniecībā GORS nav nejauša – savā daiļradē mākslinieks ir bijis īstens Latvijas un Latgales patriots. Viņš allaž ir smēlies iedvesmu gleznojot Latvijas dabas ainavas, tās pilsētiņu skatus, novērotos sadzīves sižetus. Leonīds Baulins ir piederīgs Latgalei ar visu savu daiļradi. Stundu pirms koncertizrādes “Naktssardze”, notiks sarunas par mākslinieku izstādē.
 
Piektdiena, 5. aprīlis 18.00, Lielā zāle 5,00–15,00 €, GORS
Koncertizrādē “Naktssardze” Latvijas Radio kora dziedājumi mijas ar aktrises Gunas Zariņas dzejas lasījumiem. Koncertizrādes tēma balstīta Gijoma Apolinēra fantastiskajā dzejolī “Mirušo māja”, kur dzejolis pārtop metaforiskā stāstā par mirušo un dzīvo vienas nakts tikšanos, kas aizgājējiem savā ziņā ļauj vēl piedzīvot pārtrauktās dzīves, nepiepildītās ilgas un sapņus, savukārt dzīvajiem atgādina, ka aiziešanas (pāriešanas) stunda ir gaidīta, taču ikkatram nezināma. Diriģents – Sigvards Kļava, režisors – Vladislavs Nastavševs.
 
Sestdiena, 6. aprīlis 17.00, Lielā zāle 9,00–22,00 €
Programmā “Cits Pauls” mūzikas mīļotājiem būs iespēja dzirdēt maestro skaņdarbus jaunos aranžējumos, Ralfa Eilanda orģinālmūziku, kā arī funk un soul mūzikas korifeju kompozīcijas. Moderns aranžējums ar spēcinošu enerģiju, jaunības azarts, kas aizrauj klausītāju līdz sirds dziļumiem - tas ir “Cits Pauls” Ralfa Eilanda un Latvijas Radio Bigbenda izpildījumā.
 
Svētdiena, 7. aprīlis 15.00, Mazā zāle 3,50 €, GORS
Dokumentālā filma ir stāsts par talantīgu un radošu cilvēku, viņa meklējumiem, dzinējspēku un iedvesmas avotiem. Par to, ko nozīmē sadegt uz skatuves. Filmas gaitā, sekojot līdzi nozīmīgiem dzīves punktiem, skatītājam atklājas pēdējo 20 gadu izcilākā Latvijas Nacionālās Operas un Baleta solista Alekseja Avečkina radošā personība, tās uzplaukums un briedums. Režisors: Roberts Rubīns.
 
Pirmdiena, 8. aprīlis 14.00 un 18.00, Mazā zāle 7,00 €, GORS
Režisors Jānis Znotiņš kopā ar aktrisi Anci Muižnieci ir radījuši izrādi bērniem un vecākiem "Kaka un pavasaris".  Izrāde veidota pēc igauņu rakstnieka Andrusa Kivirehka grāmatas “Kaka un pavasaris” motīviem. Izrādē runā par svarīgām bērna augšanas procesa tēmām – ģērbšanos, mācīšanos lasīt, attiecībām bērnudārzā u.c.. Izrādes mākslinieks – Rūdolfs Bekičs.
 
Piektdiena, 12. aprīlis 19.00, Lielā zāle 10,00–17,00 €, GORS
Jau tradicionāli pavasarī Latvijā notiek Starptautiskais Baltijas baleta festivāls, kura viens no notikumiem allaž priecē arī skatītājus Rēzeknē. Šogad festivāla programmas piedāvājumā Ķīnas klasiskās dejas izrāde “Vārdiem neaprakstāms skaistums”, ko izrādīs Pekinas Dejas Akadēmijas dejotāji. Pekinas Dejas Akadēmija ir kļuvusi par vienīgo augstāko profesionālo dejas mākslas institūciju Ķīnā, kā arī par vienu no lielākajām un prestižākajām dejas skolām pasaulē.
 
Sestdiena, 13. aprīlis 19.00, Lielā zāle 10,00–25,00 €
Marija Naumova 2018. gada oktobrī atzīmēja jubileju ar sev tuvu, bet plašākai sabiedrībai neizskanējušu solo programmu "Līdz gaišām asarām", kas atklāj romanču muzikālā stila rašanos un attīstību, ceļojumu laikā un vietā, līdz ar to izmaiņas to skanējumā. Programmā varēs dzirdēt romances no dažādiem gadsimtiem, valstīm un kultūrām. Koncertā kā ierasts muzicēs Rolands Beļēvičs (taustiņi), Norberts Skraucis (bass), Ingus Feldmanis (ģitāra), Jegors Kovaiko (ģitāra), Andris Buiķis (bungas).
 
Ceturtdiena, 18. aprīlis 18.00, Lielā zāle 22,00–35,00 €, GORS
Sulīga, asa, enerģiska izrāde, ko iestudējusi viena no vispieprasītākajām Krievijas režisorēm - Ņina Čusova. Vjačeslavs Manučarovs tēlo viltus slimnieku tik labi, ka skatītājs sāk ticēt viņa pārliecībai - pasaulei tomēr var likt griezties apkārt sev. Savukārt aktierspēles meistars Jurijs Gaļcevs spēlē vairākas lomas, pārvēršoties skatītāju acu priekšā. Zilacainu viltnieku apkārt ir daudz, bet ir nepieciešams īsts varonis...
 
Sestdiena, 20. aprīlis 19.00, Lielā zāle 5,00–10,00 €, GORS
Rēzeknes kamerorķestra koncerptrogrammā “Stabat Mater” būs dzirdams Pētera Vaska darbs stīgu orķestrim “Viatore” un itāļu komponista Džovanni Batistas Pergolēzi skaņdarbs “Stabat Mater”, kas ir zināmākais komponista skaņdarbs mūsdienās. Koncerta solistes – Ilze Grēvele-Skaraine un Agnese Urka.
 
Piektdiena, 26. aprīlis 18.00, Lielā zāle 5,00–7,00 €, GORS
Rēzeknes vīru kora “Graidi” rosināts koncertuzvedums “Dzeivis graidi” ar Oskara Orlova (Raibīs) klātbūtni un tekstiem, Inetas Atpiles – Juganes dziesmu vārsmām, Guntras Kuzminas-Juknas un Ilonas Rupaines mūziku un pūtēju orķestra “Rēzekne” spēlētajām temperamentīgajām melodijām. Par godu Latgales kongresa dienai, koncertuzvedumā skanēs tikai latgaliešu valoda.
 
Sestdiena, 27. aprīlis 9.30, Lielā zāle 7,00 €
Jau tradicionāli pavasarī sporta deju klubs “VIVA” aicina uz sporta deju sacensībām “Rēzeknes domes kauss 2019”, kas šoreiz ir arī viens no Latvijas kausa izcīņas posmiem. Vakarā skatītājus gaida arī 2018. gada latīņamerikas deju vicečempionu Artūra Freimaņa un Marinas Tulip uzstāšanās.