Jaunais Kultūras kanons

Lai uzturētu diskusiju par Latvijas kultūras mantojumu un mākslas vērtībām, nacionālo identitāti un sabiedrības kolektīvo atmiņu, skolu jauniešiem jau otro gadu tiek rīkots konkurss par Latvijas kultūras kanonu. Šogad konkursa rīkošanā iesaistījušies arī reģionālie sadarbības partneri, tai skaitā Latgales vēstniecība GORS.

2014. gada konkursa moto ir "Jaunais Kultūras kanons (1991-2013)", tā mērķis - pievērst skolēnu uzmanību kultūras un mākslas vērtību jaunrades aktuālajiem procesiem mūsdienu Latvijā. Konkursa dalībniekiem būs iespēja veidot savu Kultūras kanonu no tām vērtībām, kas radītas laika posmā no 1991. līdz 2013. gadam, kā arī argumentēt šo vērtību kanonizēšanas nepieciešamību. Konkursā uzzināsim jauniešu viedokli par to, vai Latvijas sabiedrībai ir nepieciešams Kultūras kanons, kādi ir iespējamie kanona mērķi, kādam tam jābūt, kas ir vai nav kanonizējams, kāda ir kanona saikne ar aktuālajiem kultūras procesiem (piemēram, projektu "Rīga - Eiropas kultūras galvaspilsēta" un tamlīdzīgi). Konkurss tiek uzskatīts arī par kulturoloģijas un citu humanitāro un sociālo zinātņu mācību priekšmetu popularizēšanas instrumentu.         

Konkurss ne tikai aktualizē diskusiju par nacionālo kultūras mantojumu, bet arī veicina skolēnu pilsonisko līdzdalību Latvijas kultūrtelpas veidošanā, pievērš uzmanību mūsu sabiedrības kultūras procesu un vērtību daudzveidībai, sabiedrības grupu vērtību sistēmu atšķirībām un kultūras nozīmei Latvijas sabiedrības attīstībā kopumā.

Konkursā aicināti piedalīties Latvijas vispārizglītojošo skolu 10. - 12. klašu skolēni, kā arī mākslas un mūzikas skolu vecāko kursu skolēni. Konkursā ir komandu dalības princips - trīs cilvēki no skolas.

Konkurss notiek divās kārtās. Pirmā (reģionālā) kārta laika posmā no 2014. gada 13. līdz 17. janvārim norisināsies Rēzeknē, Valmierā, Liepājā, Jelgavā un Rīgā. Otrā kārta – fināls – notiks 2014. gada 7. februārī Rīgā, Latvijas Kultūras akadēmijā (Dzirnavu ielā 46, Zirgu pastā).

Pirmajā kārtā piedalīsies visas komandas, kas būs pieteikušas savu dalību, bet finālam tiks deleģētas divas komandas no katra novada, kas būs uzvarējušas reģionālajā kārtā. Reģionālās un fināla kārtas uzdevumi atšķirsies, tos izstrādājuši konkursa rīkotāji, bet uzdevumu izpildi vērtēs sabiedrībā atzītas kultūras nozares autoritātes: Māra Lāce, Ilmārs Latkovskis, Pauls Raudseps, Raimonds Briedis, Diāna Čivle un citi.

Abu kārtu konkursu norise un rezultāti tiks publiskoti medijos un sociālajos tīklos.

Konkursa iniciatori un rīkotāji ir Latvijas Kultūras akadēmija un Socioloģijas un kultūrizglītības asociācija. Šo organizāciju sadarbība pastāv jau vairākus gadus, un šīs sadarbības rezultātā tika sarīkots pirmais konkurss "Latvijas kultūras kanons 21. gadsimta jaunietim" 2012./2013. mācību gadā. Jauniešu sagatavošanā konkursam ļoti liela nozīme ir skolotāju atbalstam. Konkursa finansiāli atbalsta Kultūras ministrija, informatīvi – Valsts Izglītības satura centrs. Šogad, rīkojot konkursu, veidojas jauna partnerība starp līdzšinējiem konkursa organizatoriem un šī gada reģionālās kārtas rīkotājiem: Latgales vēstniecību GORS, Valmieras Kultūras centru, Liepājas Universitāti, Jelgavas Spīdolas ģimnāziju un Latvijas Kultūras akadēmijas Latvijas Kultūras koledžu.

Konkursa nolikums un pieteikuma forma pielikumā.

PielikumsIzmērs
Microsoft Office document icon Nolikums_JKK.doc124 KB
Datne Pieteikums_JKK.docx64.04 KB