Jāņa Streiča ainavu personālizstāde

2017. gada 16. decembrī Latgales vēstniecībā GORS notika tikšanās ar meistaru - Jāni Streiču, kura personālizstāde Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā bija skatāma no 8. decembra līdz nākamā 2018. gada 6. janvārim.

Liekas, ka Jānis Streičs kino mākslai ir pagriezis muguru, lai kalpotu tai mūzai, kuru pielūdza savā jaunībā Rēzeknē. Bērnībā un jaunībā viņš vēlējās kļūt mākslinieks. No 1951. līdz 1955. gadam mācību laikā Rēzeknes pedagoģiskajā skolā zīmēšanas priekšmeta metodikas pasniedzējs  Jakovs Beketovs viņam atklāja pirmos aroda noslēpumus un mudināja mācīties tālāk. Tomēr Mākslas akadēmijas vietā mācības tika uzsāktas Teātra fakultātē, kur viņš blakus studijām nodarbojies ar dekoratora darbiem, pelnījies arī ar zīmēšanu un daiļrakstīšanu. Un nu jau ilgus gadus  Jānis Streičs regulāri glezno, piedalās izstādēs un plenēros kopā ar saviem draugiem, nopietniem māksliniekiem, uzskata sevi par daudzu mākslinieku skolnieku, sarīkojis  jau  vairāk kā 30 personālizstādes gan Latvijas pilsētās un novadu centros, gan Lietuvā.

Jāņa Streiča darbus atzinīgi novērtējuši profesionāli mākslinieki. Džemma Skulme: “Jānim Streičam ir dabas dota smalka tonalitātes izjūta, ko jūt arī filmās.” Jāzeps Pīgoznis: “Glezniecībā,  tāpat kā kino viņš mainās, tas nozīmē, ka viņš ir radošs,  meklējošs mākslinieks.”

Izstādē Latgales vēstniecībā GORS meistars rādīja kā savas jaunākās, vasarā un rudens pusē Lietuvā un Preiļu pusē tapušās ainavas, tā arī iepriekšējo gadu darbus.

Jānis Streičs (dz. 1936. g. Preiļu pagasta Anspokos) - kinorežisors, scenārists, aktieris, rakstnieks, gleznotājs, publicists un sabiedriskais darbinieks.

Mācījies Preiļu (Rušonas) pagasta Gailīšu pamatskolā, absolvējis Rēzeknes pedagoģisko skolu (1955), strādājis par skolotāju un darbojies amatierteātrī. Pēc dienesta devies uz Rīgu un 1959.gadā iestājies Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultātes režijas nodaļā. Jānis Streičs apbalvots ar Triju zvaigžņu ordeni, viņš ir Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda loceklis, bijis Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētājs un Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs. Kinorežisora devuma ekrāna mākslā ir apcerēts un augsti novērtēts Dairas Āboliņas grāmatā “Jāņa Streiča maģiskais reālisms. 22 filmas”.

Foto: Andrejs Vasjukevičs/ Latgales vēstniecība GORS