Izskanēs jubilejas krāšņākā nots

13. maijā plkst. 18.00 Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē izskanēs jubilejas pasākumu cikla “10 kā 1” krāšņākā nots – koncertprogramma “Saldi rūgti mūžīgais”. Koncertā piedalās Latgales vēstniecības GORS ilggadējie draugi – Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, diriģents Andris Poga.

Koncertprogramma “Saldi rūgti mūžīgais” būs tradicionāla un reizē ļoti neparasta, saldu un arī rūgtenu garšu piesātināta. Būs jaundarbs un būs arī mūžīgas klasiskas simfoniskās un vokāli – simfoniskās mūzikas vērtības. Koncertā piedalīsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, soliste Gunta Gelgote. diriģents Andris Poga. Koncerta sākumā skanēs Jāņa Ivanova simfoniskais tēlojums “Varavīksne”. Tam sekos viens no zināmākajiem franču komponista  Fransisa Pulenka darbiem – vokāli - instrumentāls sacerējums “Gloria”, kur sakrālā nopietnība mīsies ar smalku humoru un rotaļīgumu. Koncerta otrajā daļā klausītājiem tiks atskaņots viens no pēdējiem Dmitrija Šostakoviča sacerējumiem - 15. simfonija. Par Šostakoviča mūziku LNSO galvenais diriģents Tarmo Peltokoski saka: “Viņa mūzika tagad ir svarīgāka nekā pirms gadu desmitiem. Šostakoviča mūzika ir liecība par to, kā bija dzīvot šausminošā režīmā, kā bija dzīvot māksliniekam un komponistam, kurš apspiests no diktatūras. Un Krievijā nekas daudz nav mainījies. Šostakoviča mūzika mums to ļauj labāk saprast. Un nekas nav spēcīgāks par to.” Svinīgajā notikumā piedzīvosim arī komponista Edgara Mākena jaundarba pirmatskaņojumu. Par jaundarba ieceri komponists izsakās šādi: “Kompozīcija “Gora dzīsmis” ir vokāli instrumentāls cikls solistei, pūšaminsrumentu ansamblim un akordeonam, kurā centos izcelt latgaliešu tautasdziesmām raksturīgo dzīvesprieku, spēku un arī skaudrumu. Vēlējos šajā darbā iekļaut ko latgaliski autentisku, ķēros pie tautasdziesmu izpētes. Un gadījās atrast īstus dārgakmeņus gan melodiskās izteiksmībās, gan mainīgā ritmā, gan īpatnējā mūzikas un tekstu saslēguma ziņā.” Jubilejas koncerta režisors būs Reinis Suhanovs, bet koncerta ievadvārdus, gluži kā GORS Atklāšanas koncertā pirms 10 gadiem, teiks Orests Silabriedis.

Koncertzāles jubilejas svinības turpināsies visu maija mēnesi. 20. maija koncertuzvedums “Ziedonis” daudziem atsauks atmiņā pirms desmit gadiem atskaņoto programmu “Imants un Ziedonis”. Šis Latvijas Radio kora un Sigvarda Kļavas veidotais koncertuzvedums ar Imanta Kalniņa mūziku un Imanta Ziedoņa  dzeju šogad ar jaunām krāsām  iemājos koncertuzveduma īpašajā – dzejnieka jubilejas gada versijā. 27. maijā brīvdabā pie GORA aicināsim uz līdzdalības izrādi “Visi putni skaisti dzied”, kurā profesionāli mākslinieki sadarbosies ar izrādes apmeklētājiem. Koris izpildīs ne tikai muzikālo materiālu – viņu domas par dziedāšanu, cilvēka un dabas attiecībām kļūs par daļu no izrādes dramaturģijas. Arī skatītāji, ieklausoties un sadzirdot stāstus par putniem un cilvēkiem, varēs atklāt paši savu balsi. Izrādes režisore un dramaturģe Krista Burāne.

 Latgales vēstniecības GORS desmitgades notikumu norise tiek īstenota ar Rēzeknes pilsētas domes un Eiropas Reģionālā attīstības fonda atbalstu.

Aktuālajai informācijai par koncertu ciklu norises laikiem un citai informācijai var sekot līdzi www.latgalesgors.lv, kā arī @latgalesgors platformās Facebook un Instagram.