Etnodžeza dīva Maira Andrade

Pirmo reizi Latvijā viesosies dziedātāja Maira Andrade (Mayra Andrade) no Kaboverdes. 5. februārī par etnodžeza dīvu dēvētā Maira Andrade sniegs koncertu Latgales vēstniecībā GORS Rēzeknē.

Atlantijas okeāna salas Kaboverdes vārdu pasaulē slavenu padarīja par baskājaino dīvu dēvētā Sezārija Evora, saukta arī par salām raksturīgo dziedājumu mornu karalieni. Visā pasaulē mīlētā un gaidītā dziedātāja pirms diviem gadiem 70 gadu vecumā aizgāja mūžībā. 28 gadus vecā dziedātāja Maira Andrade tiek raksturota kā citāda Kaboverde, kā Sezārijas Evoras atbalss.

Ar dziļo un poētisko balsi apveltītā Maira Andrade izstaro gaismu. Dziedātājas mūzikā un dzīvē eksistē brīvais gars - viņa var būt gan jauka, gan enerģiska un pašpārliecināta, gan stingra. Mairas Andrades dziedāšana ir dzirksteļojoša - dejojošu krāsu, samtainu ritmu un pikantu melodiju sajaukums. Viņas balss ir piesātināta ar pipariem. Viņas dziesmas raisa domas par bezgalīgo vasaru, kas dažreiz mēdz būt arī rasaina un miglā tīta. Izdziedātas Kaboverdes kreolu, angļu un portugāļu valodā, viņas dziesmas ierauj savā siltajā, aizraujošajā un pārsteigumu pilnajā pasaulē.  

Mairas Andrades izpildītā mūzika aptver visus pasaules žanrus - no rietumu romantismam līdz dienvidu jutekliskumam un Āfrikas nacionālajam regejam. Dziedātājas mērķis ir radīt mūziku, kas atspoguļo viņas dzīvi, un viņas dzīve bijusi krāsaina. Mairas Andrades tēvs cīnījās par Kaboverdes neatkarību, un šo cīņu atbalstīja Kuba. Kad radās bažas par vēl nedzimušās dziedātājas mātes veselības stāvokli grūtniecības laikā, viņa devās uz "brālīgo republiku", lai tur laistu pasaulē bērnu. Tā Maira Andrade piedzima Havanā. Viņas agrā bērnība aizritēja Prajā, Kaboverdes galvaspilsētā, bet sešu gadu vecumā Maira kopā ar māti un patēvu diplomātu devās uz Senegālu, pēc tam uz Angolu, vēlāk uz Vāciju. Četrpadsmit gadu vecumā atgriežoties Kaboverdē, Maira Andrade sāka dziedātājas gaitas.

Drīzumā klajā nāks Mairas Andrades ceturtais albums "Lovely Difficult". Dziedātāja atklāj, ka albuma nosaukums "Lovely Difficult" ir mīļvārdiņš, kādā viņu dēvē draugs. Albumā "Lovely Difficult" Maira Andrade ved muzikālā ceļojumā pa visu pasauli – no savas dzimtās Kaboverdes un tai raksturīgajiem ritmiem līdz pat Eiropas popmūzikai.

Mairas Andrades koncerts notiks Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē 2014. gada 5. februārī plkst. 19. Biļetes uz koncertu iegādājamas "Biļešu paradīzes" tirdzniecības vietās visā Latvijā, tai skaitā Latgales vēstniecībā GORS Rēzeknē, Pils ielā 4, kā arī interneta vietnē www.bilesuparadize.lv. Vairāk: www.latgalesgors.lv.