ESLINGENA. Dziesmu spēle

2018. gada 10. novembrī izskanēja “Čikāgas piecīšu” solista Alberta Legzdiņa, Emmy balvas laureātes, komponistes Lolitas Ritmanes un Andra Ritmaņa dziesmu spēle “Eslingena”. Tas ir aizkustinošs stāsts par latviešu likteni, kultūras un sabiedrisko dzīvi vienā no lielākajām bēgļu nometnēm pēckara gados, kura izveidojās kara neskartajā Eslingenā, Vācijā, latviešiem dodoties bēgļu gaitās no okupētas Latvijas. Te satiekas likteņi, kultūras darbinieki un mākslinieki, veidojas skolas, teātris, baleta skola un tiek izdotas avīzes. Eslingenā jeb tā dēvētajā “mazajā Rīgā” netrūkst aizraujošu notikumu, spilgtu pārdzīvojumu, tik latviešiem piemītošā gaumīgā humora, intrigu un tam visam caurvijoša jaunu cilvēku mīlas stāsta ar šķiršanos, ilgām un atkalsatikšanos.

1947. gadā Eslingenā notika pirmie latviešu Dziesmu svētki ārpus Latvijas! To 70 gadu atceres svētki ar plašu vērienu Vācijā tika atzīmēti 2017. gada jūnijā, rīkojot svētkus “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70” un godinot trimdas latviešu ieguldījumu latviešu kultūras saglabāšanā.

Diasporas latviešu dziesmu spēles iestudējumā apvienojušies vairāk nekā 60 dalībnieki no septiņām valstīm – Dānijas, Itālijas, Īrijas, Šveices, Vācijas, Luksemburgas un Latvijas. Mūziklā satiekas gan profesionāli mūziķi, dejotāji, aktieri, gan dedzīgi amatieri, kuri dzīvo aktīvu latvisko dzīvi savās jaunajās mītnes zemēs un ar visu sirdi izdzīvo Eslingenas varoņu dzīves stāstus un aiznes tos līdz mūzikla skatītājiem.

Producents: Latviešu kultūras biedrība SAIME
Režisors: Jānis Mūrnieks
Muzikālā vadītāja: Ilze Atardo

Foto: Andrejs Vasjukevičs