Operas pasticcio MĀJA MĪTELIM pirmizrāde

13. septembrī Latgales vēstniecībā GORS Rēzeknē piedzīvota multimediālās operas pasticcio „Māja Mītelim” pirmizrāde, kas ir festivāla 10. Baroka mūzikas dienas Rēzeknē (BMD) kulminācijas brīdis. 

Uzvedums „Māja Mītelim” veidota kā opera pasticcio jeb „opera pastēte”. Šāds operas paveids radies tieši baroka laikā Itālijā un parasti apvieno dažādu komponistu skaņdarbu fragmenus. Rēzekniešu veidotā opera ir multimediāls uzvedums, kas nav opera tās šī brīža romantiskajā, bet gan pirmatnējā izpratnē – no vārda opus, kas ir „uzvedums” un „iedvesmas avots citiem”. Uzvedumā Johana Gotfrīda Mīteļa skaņdarbi satiekas ar diviem mūsdienu komponistiem, kas tieši iedvesmojušies no Mīteļa mūzikas: Cīrihē dzīvojoša vācieša Burkharda Kinclera oriģinālmūziku un Mīteļa solodziesmu mūsdienīgiem apdarinājumiem,  šveicieša Vincenta Flikigera semplu kompozīcijas datoram, kā arī savu vietu operā atrod latgaliešu tautasdziesma.

Operā pasticcio “Māja Mītelim” uzstājas starptautisku atzinību guvuši senās mūzikas interpreti, kuri jau vairākkārt uzstājušies BMD koncertos. Opera veidota tieši festivālam, un tā ir “Kesselberg Ensemble” projekts, kas tapis sadarbībā ar Latgales vēstniecību GORS, Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolu un Rēzeknes Tautas teātri un kas ir veltīts festivāla Baroka mūzikas dienas Rēzeknē un “Kesselberg Ensemble” 10 gadu jubilejai.

Mūzika: Johann Gottfried Müthel, Burkhard Kinzler, Vincent Flückiger

Uzveduma veidotāji un dalībnieki: Ilze Grudule - mākslinieciskā vadītāja, Māra Zaļaiskalns - režija, Marts Mihailovs – aktieris, video, Serdžo Adzolīni – baroka fagots, Aija Veismane – soprāns, Hugo Naessens – kontrtenors, Joost van der Linden – tenors, Raitis Grigalis – baritons, Kesselberg Ensemble (Bāzele, Šveice), Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas koris, vadītāja Anda Lipska, Ināra Apele - kostīmi, Daina Salmiņa – scenogrāfija, Ervīns Šaicāns – gaismas.

Foto: Andrejs Vasjukevičs