Kultūras notikumi oktobrī

Oktobris Latgales vēstniecībā GORS jau tradicionāli tiks aizvadīts Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla “ORGANismi” zīmē, šogad skatītājus pulcējot uz spilgtiem ērģeļmūzikas koncertiem un pagājušajā gadā plānoto, īpaši festivālam radīto koncertprogrammu “Ķiršu koks”, kur līdzās Ivetai Apkalnai piedalīsies arī aktieris Gundars Āboliņš un JIRMV bērnu koris. Protams, GORU arī šomēnes piepildīs teātris, balets, kino un koncerti katrai gaumei!

Annas Grinčukas un Valda Baškirova darbu izstāde “Linogriezums”
No 28. septembra līdz 21. novembrim, Mākslas galerija

Annu un Valdi vieno grafikas tehnika – linogriezums, taču katra individuālās iekšējās pasaules ārējās izpausmes veids mākslā ir atšķirīgs. Annas darbos dominē dzīvības formu teselācija jeb atkārtošana ģeometriskos, hipnotizējošos ritmos. Valdis veido  ilustratīvas, smalki satīriskas kompozīcijas ar dzīvnieku simboliku, tajos izskan arī trauksme par iespējamo ekoloģisko krīzi.

Valmieras drāmas teātra izrāde “Visas labās lietas”
Piektdiena, 1. oktobris 18.00, Mazā zāle 12,00

Britu autora Dankana Makmillana luga “Visas labās lietas” stāsta par kāda zēna mēģinājumu izprast iemeslu, kāpēc pieaugušie ir nelaimīgi. Piedzīvojot mātes pašnāvības mēģinājumu, lugas galvenais varonis, ko izrādē atveido Mārtiņš Meiers, bērnībā sāk veidot sarakstu ar lietām, kuru dēļ mātes dzīve ir dzīvības vērta, radot cerību un prieku. Inese Mičule, kura pati arī tulkojusi šo darbu, izrādi vēlas veidot kā patiesu stāstu par cilvēku, kurš uzveicis savas dzīves tumšākos brīžus - depresiju, šķiršanos, tuvinieku zaudējumu.

Valmieras drāmas teātra izrāde “Ilgu tramvajs”
Sestdiena, 2. oktobris 17.00, Lielā zāle 8,00–15,00 €

Trauslā un aizlauztā sapņotāja, netveramā Blānša, dzīvē zaudējusi visu, vēl cer atrast  patvērumu pie savas māsas Stellas kā pie pēdējā glābiņa. Valmieras teātra iestudējumā Blānšas loma ir režisora Edmunda Freiberga veltījums vienai no savas paaudzes labākajām aktrisēm – Ievai Puķei, kura par sev uzticēto galveno lomu saka: “Viņa ir noausta no sāpēm un nelaimīgas mīlestības. Viņas balsī skan ilgas un spīts. Viņu plosa meli un kaislība. Sekss un vardarbība. Neizskaidrojamais citādais. No tā visa viņa ir noausta. Un tomēr – tīra. Viena no visskaistākajām lomām, kas jelkad uzrakstīta.”

Grupas “Baltie lāči” koncertprogramma “Tirgus stāsti”
Svētdiena, 3. oktobris 17.00, Lielā zāle 12,00–18,00

Grupa “Baltie lāči” aicina klausītājus uz jaunu koncertprogrammu “Tirgus stāsti”!  Šajā neparastajā Tirgū var saklausīt un izjust visu, ko sirds vēlas – gan dziesmas un dzejas, gan smieklus un asaras. Ar dziesmām un dzejas rīmēm izdaiļots, grupas “Baltie lāči” muzikālais vēstījums ietver pazīstamas un populāras dziesmas un, protams, arī jaunas vai kādreiz piemirstas melodijas. 

Laikmetīgās baleta kompānijas “Complexions” dejas izrāde “Star dust”
Piektdiena, 8. oktobris 18.00, Lielā zāle 10,00–18,00

Jau otru reizi Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē viesosies pasaulslavenā un neatkārtojamā ASV laikmetīgā baleta trupa Complexions ar grandiozu dejas izrādi "Star dust". "Star dust" ir cieņas apliecinājums leģendārajam britu rokmūziķim Deividam Bovijam (David Bowie). Šis balets nes viņa hitu ietērpu un izklāj to vizuālo nospiedumu, ko iedvesmojusi viņa unikālā personība. Izrādes horeogrāfs - Dvaits Roudens (Dwight Rhoden).

Grupas “Dabasu durovys” koncertprogramma “Reits”
Sestdiena, 9. oktobris 18.00, Lielā zāle 7,00–14,00

Koncertprogrammā "Reits" varēs dzirdēt dziesmas gan no grupas pirmsākumiem, gan pavisam jaunus un nedzirdētus skaņdarbus. Tiks atskaņotas dziesmas "Suokums", "Piparmātru čajs ar madu", "Sejas grāmata", "Tur", "Puosoka", "Reits" u.c. .Koncertā varēs dzirdēt arī dažādus viesmāksliniekus, ar kuriem grupa ir sadarbojusies koncertos un ierakstos.

Baibas Sipenieces-Gavares stāvizrāde ar bufetes elementiem “Vienreiz jau var”
Svētdiena, 10. oktobris 18.00, Lielā zāle 12,00–30,00

“Šajā savā pirmajā stāvizrādē es gribu dalīties ar saviem notikumiem, kuri, pateicoties ārkārtīgi vēlīgam liktenim, ar mani ir notikuši - kāzas, bēres, apkūlības, - ar visu, kas sakrājies. Turklāt tie no manis nekur neiet prom, tāpēc nu šī būs tā reize, kad tas viss “nāks ārā", saka Baiba.

Vīru kora “Orphei Drängar” (Zviedrija) koncerts “Ziemeļu balsis Latvijas rudenim”
Sestdiena, 16. oktobris 18.00, Lielā zāle 1,00 €

Vīru koris Orphei Drängar dibināts 1853. gada 30. oktobrī Upsalā, Zviedrijā, kā dziedāšanas biedrība. Šobrīd koris tiek vērtēts, ka viens no profesionālākajiem un slavenākajiem vīru koriem pasaulē.

ATCELTS! Komponista Uģa Prauliņa cikliskais darbs Mesa un interlūdijas “L’homme armè”
Svētdiena, 17. oktobris 17.00, Lielā zāle 12,00–15,00

Komponista Uģa Prauliņa cikliskais darbs Mesa un interlūdijas “L’homme armè“ [no franču valodas - Bruņots vīrs] ir vēstījums, kas mazliet utopiski centies apvienot vai pārkāpt žanra, formas, laikmeta un stila robežas. Garīgs un laicīgs ne vienmēr ir pretēji, drīzāk komponists ir mēģinājis atrast kopīgo un vienojošo. Piecbalsīgajam vokālajam ansamblim pieskaņojas ērģeles, sakbuti (senie tromboni) un elektroniskie taustiņinstrumenti, veidojot atmosfēriskas skaņu gleznas. Informācija par biļešu atgriešanu: https://www.latgalesgors.lv/lv/informacija-par-darbalaiku-un-iespejam-1

ORGANismi 2021. Mariusa Herba solokoncerts ērģelēm
Piektdiena, 22. oktobris 18.00, Mazā zāle 12,00–15,00 €

Mariuss Herbs (2000) ir vācu baznīcas mūziķis un ērģelnieks. 2013. gadā tika uzņemts Augsburgas diecēzes ērģelnieku programmā, kur mācījās pie Augsburgas Sv. Ulriha un Afras bazilikas ērģelnieka Pētera Bādera. Pēc vidusskolas iestājās universitātē, kur kā jaunākais students sāka mācīties baznīcas mūziku. Kopš 2019. gada viņš ir katedrāles ērģelnieka pārstāvis Rēgensburgas katedrālē. 2020. gadā kļuva par ērģelnieku Sv. Elizabetes baznīcā pie Zigfrīda Šmita ērģelēm. 

ORGANismi 2021. Evijas Dāboliņas un Ivetas Apkalnas saruna “Mūziķis un viņa skatuves tērps”
Piektdiena, 22. oktobris 20.30, 2. stāva konferenču telpa, bez maksas

Ērģelniece Iveta Apkalna sarunā ar tērpu mākslinieci, latviešu dizaineri Eviju Dāboliņu atklās mūziķa, īpaši ērģelnieka, skatuves tērpa veidošanas, nēsāšanas nianses un īpatnības.

ORGANismi 2021. Sarunas pirms koncerta kopā ar Orestu Silabriedi
Sestdiena, 23. oktobris 17.00, 2. stāva konferenču telpa, bez maksas

Sagaidot Ivetas Apkalnas, LNSO un VAK "Latvija" koncertu, kopā ar mūzikas žurnālistu Orestu Silabriedi sarunāsimies par pēctecības, paaudžu un muzikālā mantojuma tēmām ērģeļmūzikā. 

ORGANismi 2021. Iveta Apkalna, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”
Sestdiena, 23. oktobris 18.00, Lielā zāle, 12,00–17,00 €

Diriģenta Gunta Kuzmas lasījumā koncertā skanēs franču romantiskās mūzikas pārstāvja Aleksanda Gilmāna Pirmā ērģeļsimfonija un amerikāņa Ārona Koplenda “Scherzo Fantastique” no Simfonijas ērģelēm un orķestrim, savukārt diriģents Māris Sirmais Latvijas klausītājus pirmo reizi iepazīstinās ar 2019.gadā Elbas filharmonijā izskanējušo  Pētera Vaska jaundarbu jauktam korim un ērģelēm “Veni Domine” un komponista minimālista Filipa Glāsa 7. “Tolteku” simfoniju.

ATCELTS! ORGANismi 2021. Uzvedums “Ķiršu koks”. Iveta Apkalna, Gundars Āboliņš, JIRMV bērnu koris
Svētdiena, 24. oktobris 16.00, Lielā zāle, 15,00 €

Koncertuzveduma pamatā ir itāļu rakstnieces Andželas Noreti grāmata “Mans vectēvs ir ķiršu koks”, kas stāsta par attiecībām starp paaudzēm un mīlestību, kurai nav robežu. Tas vēsta par laimīgo bērnības zemi, kurā var kāpt ķirsī, jāt uz zoss un brokastīs dabūt gogelmogli. Koncertuzvedumā skanēs dziesmas no Raimonda Paula cikla “Mazs, laimīgs zēns”. Informācija par biļešu atgriešanu: https://www.latgalesgors.lv/lv/informacija-par-darbalaiku-un-iespejam-1​

Teātra trupas “Kvadrifrons” viesizrāde “Fake news!”
Piektdiena, 29. oktobris 17.58, Mazā zāle, 12,00 €

Kādā siltā, lietainā pēcpusdienā divi aktieri, horeogrāfe un scenogrāfs nolēma uztaisīt izrādi par to, kā viss ir patiesībā. Izrādījās, ka patiesībā viss ir vis kaut kā, jo patiesību ir ļoti daudz. Reizēm tās viena otru izslēdz, citreiz neizslēdz, dažkārt palīdz dzīvot vai vismaz netraucē, citkārt – garlaiko, samulsina vai nogalina. Patiesību netrūkst. Jāsaprot tikai, ko ar tām iesākt.

Dziesmu spēle “Šveiks”
Sestdiena, 30. oktobris 19.00, Lielā zāle, 12,00–25,00 €

Tiks pārcelts!

Grupas “Eolika” jubilejas koncerts “40”
Svētdiena, 31. oktobris 19.00, Lielā zāle, 12,00–25,00 €

Jubilejas koncertos, protams, piedalīsies pati “Eolika”, saksofonista Zinta Žvarta vadītais pūtēju ansamblis un instrumentālā grupa Jāņa Miltiņa vadībā. Turklāt, kā atklāj jubilāri, skanēs ne tikai grupas populārākās dziesmas, bet arī daudz mazāk pazīstamu skaņdarbu no sešām grupas pastāvēšanas laikā tapušajām koncertprogrammām. Būs arī ļoti daudz lielāku un mazāku pārsteigumu!

Apmeklētājus aicinām sekot līdzi informācijai GORS mājaslapā latgalesgors.lv, kā arī koncertzāles kontos @latgalesgors sociālajos tīklos “Facebook”, “Instagram” un “Twitter”.