Saliete un Rancāne. Tiešraides koncerts

Trešdienas, 29. aprīļa, vakarā Latgales vēstniecība GORS tiešraidē no GORS Lielās zāles aicina uz klavesīnistes Ievas Salietes un dzejnieces Annas Rancānes koncertprogrammu “Pieskarties”, kas top īpaši šim gadījumam – tiešraides koncertam no Rēzeknes.
 
Tiešraides koncerta ierakstu iespējams noskatīties te: 
 
 
Latgales vēstniecības GORS vadītāja Diāna Zirniņa, aicinot vērot koncerta tiešraidi, kas iecerēta 29. aprīlī plkst. 19.00 GORS profilā sociālajā tīklā “Facebook”, saka: “Šis laiks nav vienkāršs nevienam – ne mums kā koncertvietai, ne māksliniekiem, ne arī klausītājiem, kuriem šobrīd esam pateicīgi par regulāri saņemtajiem uzmundrinājuma vārdiem. Iedvesmojoties no citu koncertnorišu vietu pasaulē un Latvijā piemēriem, vēlamies vismaz  neklātienē aicināt klausītājus ciemos uz Latgali, uz Latgales vēstniecības GORS Lielo zāli, lai tiktos ar divām izcilām un mums mīļām māksliniecēm – klavesīnisti Ievu Salieti un dzejnieci Annu Rancāni. Ceram, ka arī šādi varam katrs stiprināt savu garu!”
 
Koncertprogrammas “Pieskarties” ideja ir gan atgādinājums par to, ka arī GORS ļoti gaida satikšanos ar klausītājiem, gan vēlme atbalstīt vietējos māksliniekus, kuri mīt tepat mums blakus, piedāvājot iespēju neierastākā veidā turpināt koncertdarbību. Tāpat “Pieskarties” būs kā fantāzija par šobrīd neatļautajām lietām – satikšanos, pieskaršanos, pabūšanu blakus. Koncertā klavesīnistes Ievas Salietes spēlētie Johana Sebastiāna Baha, Pētera Vaska un Riharda Dubras skaņdarbi mīsies ar dzejnieces Annas Rancānes latviskajām un latgaliskajām dzejas rindām. Ideja par kopīgu programmu ar Annu radās pašai Ievai, īstenojot vēlmi koncertu spēlēt kādam klausītājam arī klātienē. Koncerta tiešraidi ikviens interesents varēs baudīt bezmaksas, taču, atbalstot koncertzāli, tiek piedāvāta iespēja iegādāties arī koncerta biļetes.
 
Klavesīniste Ieva Saliete seno mūziku studējusi Latvijā, Vācijā un Šveicē, šobrīd sadarbojas gan ar orķestri “Sinfonietta Rīga” baroka projektos, gan citiem kolektīviem, piedalās solo un kamermūzikas projektos Vācijā un Šveicē, ir Bernes senās mūzikas orķestra “Les Passions de l’Ame” klavesīniste. Ievai īpaši tuva savulaik Rīgā dzīvojušā Johana Gotfrīda Mīteļa daiļrade, ko mūziķe atskaņo ar ansambli “Kesselberg Ensemble”, kurš pērn nosvinēja 15 gadu jubileju. Bijusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docētāja, muzicējusi Freiburgas baroka orķestrī, “Ensemble 415”, Bāzeles kamerorķestrī u. c. Saņēmusi Lielo mūzikas balvu 2017 “Par izcilu darbu ansamblī”.
 
Dzejniecei Annai Rancānei šis aprīlis būtu īpašs laiks, jo 25. aprīlī pirmizrādīt bija paredzēts Rancānes jubilejai veltītu koncertuzvedumu “Latgolys freska”, ko veido Sigvards Kļava un Latvijas Radio koris, režisors Viesturs Kairišs, aktrise Baiba Broka, etnomūziķe Biruta Ozoliņa un citi. Koncertuzvedums nu pārcelts uz 12. septembri, tādēļ uz simbolisku satikšanās reizi ar Annu Rancāni Latgales vēstniecība GORS aicina 29. aprīlī. Rancāne tiek dēvēta par Latgales labāko liriķi. 2018. gadā iznācis viņas devītais dzejas krājums “Prīca i klusiešona”, pērnā gada sākumā dokumentāls stāsts par kordiriģenti Terēzi Broku “Aiz azara bolti bārzi”. Par abiem saviem jaunākajiem darbiem Anna saņēmusi arī Latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks”, tāpat 2019. gadā dzejniece saņēmusi Triju Zvaigžņu ordeni.
 
Koncerts “Pieskarties” 29. aprīļa vakarā plkst. 19.00 būs skatāms Latgales vēstniecības GORS profilā sociālajā tīklā “Facebook” http://facebook.com/latgalesgors, bet pēc tam koncerta ieraksts būs pieejams arī GORS mājaslapas sadaļā “Koncertieraksti”. Koncertu klausītājiem būs iespēja skatīties bezmaksas, taču šajā, izaicinājumu pilnajā laikā, aicinot atbalstīt koncertzāli, GORS mājaslapā http://latgalesgors.lv tiek piedāvāta iespēja iegādāties koncerta atbalsta biļeti 3,00 līdz 10,00 eiro apmērā. Koncerta nodrošināšanā tiks ievēroti visi saslimšanas ‘Covid-19” ierobežošanai paredzētie piesardzības un drošības pasākumi.
 
Dienu pirms tiešraides koncerta, 28. aprīlī plkst. 19.00, turpat GORS profilā sociālajā tīklā “Facebook” http://facebook.com/latgalesgors būs noskatāma Latgales vēstniecības GORS vadītājas Diānas Zirniņas saruna ar dzejnieci Annu Rancāni gan par šodienas Latgali, gan koncertuzveduma “Latgolys freska” iecerēm, gan arī gaidāmo neklātienes tiešraides koncertu un Annas kā kultūras pasākumu regulāras apmeklētājas sajūtām ārkārtējās situācijas laikā.
 
Koncerta “Pieskarties” norise Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē iespējama, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Daudzpusīgas profesionālās mākslas pieejamības nodrošināšana nacionālas vai reģionālas nozīmes attīstības centros Latvijas reģionos” un Rēzeknes pilsētas domes atbalstam.