DAKHABRAKHA. TAUTUMEITAS. Festivāls PORTA

2018. gada 3. novembrī Latgales vēstniecībā GORS uzstājās DakhaBrakha – Pasaules mūzikas kvartets no Kijevas, Ukrainas, kā arī tradicionālās mūzikas grupa "Tautumeitas". Atspoguļojot fundamentālus skaņas un dvēseliskus elementus, Ukraiņu “etniskā haosa” grupa DakhaBrakha veido negaidīta skanējuma pasauli. Nosaukums DakhaBrakha ir oriģināls, neatkārtojams un autentisks. Tā nozīme meklējama senajā ukraiņu valodā un tiek tulkota kā “ņemt/dot”. "Tautumeitas” ir tradicionālās mūzikas grupa, kurā apvienojušās septiņas mūziķes. Šobrīd dalībnieces izkopj latviešu tradicionālo daudzbalsīgo dziedāšanu, kas viņām ir sevišķi tuva.
 
Grupu DakhaBrakha 2004. gadā Kijevas Mūsdienu mākslas centrā “DAKH” dibinājis avangarda teātra direktors – Vladyslav Troitskyi. Teātra vide atstājusi vērā ņemamu ietekmi uz grupas priekšnesumiem, kas vienmēr tiek papildināti ar skatuviskiem/teatrāliem efektiem. Eksperimentējot ar ukraiņu folkmūziku, mākslinieki to papildinājuši ar apkārtējās pasaules ritmiem, radot spilgtu, unikālu un neaizmirstamu DakhaBrakha tēlu, kas palīdz “vest” pasaulē ukraiņu tradicionālas mūzikas potenciālu un aizskart kā prātu, tā sirdi gan Ukrainas jaunajai paaudzei, gan klausītājiem visā pasaulē.
 
Kopā ar Indijas, arābu, Āfrikas, Krievijas un Austrālijas tradicionālajiem instrumentiem, kvarteta pārsteidzoši spēcīgais vokālais diapazons veido internacionālu skanējumu, kas sakņojas Ukrainas kultūrā. Ukrainas folkloras un teātra krustcelēs DakhaBrakha mūzikas spektrs ir gan intīms, gan satraucošs; tādā veidā iedziļinoties mūsdienu pasaules pirmsākumos un tās ritmos, iedvesmojot un atklājot ideju par Kultūras un Mākslas atbrīvošanu.
 
Foto: Andrejs Vasjukevičs/ Latgales vēstniecība GORS