Baha un Ešenvalda pasijas

Lieldienu gaidīšanas laikā Rēzeknē skanēs Baha un Ešenvalda pasijas

Sestdien, 5.aprīlī Latgales vēstniecībā GORS Lieldienu gaidīšanas laikā pirmatskaņojumu piedzīvos Ērika Ešenvalda „Lūkas pasija”, kā arī tiks atskaņota  Johana Sebastiana Baha „Marka pasija”. Koncerts notiek diriģenta Sigvarda Kļavas izlolotās koncertsērijas „Bahs. Pasija. Rīga” ietvaros, kas ir arī viens no nozīmīgākajiem Eiropas kultūras galvaspilsētas – Rīgas, notikumiem. Pasijas atskaņos Latvijas Radio koris, kamerorķestris „Sinfonietta Riga”,  solisti - Elīna Šimkus (soprāns), Sergejs Jēgers (kontrtenors), Mati Turi (tenors) un Daumants Kalniņš (baritons).

Latgales vēstniecības GORS Mākslinieciskās un pasākumu nodaļas vadītāja Ilona Rupaine īpaši izceļ to, ka pasijas tiks atskaņotas, tuvojoties Lieldienām. Tieši šādam laikam tiek rakstītas pasijas. „Brīnišķīgi, ka Rēzeknē būs tik vērtīgs koncerts, kurā skanēs te tikai Baha, bet arī plaši atzīta latviešu komponista Ērika Ešenvalda pasijas. Vēl jo lielāks prieks par to, ka pasijas atskaņos ne tikai  GORS publikas iemīlētais Latvijas Radio koris un Sinfonietta Riga. Latgalē būs iespējams klausīt arī spilgtus solistus”, tā I.Rupaine.

Ēriks Ešenvalds: “Lūkas pasija bija Sigvarda Kļavas iniciatīva. Pirms desmit gadiem es uzrakstīju opusu “Kristus ciešanas un augšāmcelšanās”, un tās bija pirmās muzikālās sajūtas, uzdrīkstēšanās ielikt šo stāstu mūzikā. Lūka rāda Kristu kā Cilvēka Dēlu, un šī cilvēcība ir ļoti klātesoša arī Lūkas evaņģēlijā. Mans stāsts mūzikā aizsākas ar brīdi, kad Piltāts nodod Kristu pūļa varā – tur raud sievas, viņa pēdējais apģērbs tiek sadalīts, kareivjiem savā starpā metot kauliņus. Bet šiem dramatiskajiem notikumiem es pretstatu kaut ko gaišu no Kristus dzīves iepriekšējiem gadiem, gaišas epizodes no Kristus bērnības, kad viņš guļ un māte skaita vakara lūgšanu. Arī to, kad Kristus ir paaudzies un visticamāk apguvis sava tēva Jāzepa arodu, galdniecību. Ir spēcīga sajūta apzināties, ja pirms desmit gadiem Kristus roka glaudīja koku, apstrādājot to, tad ciešanu ceļā uz Golgātu viņam šis koks ir jānes. Tur ir pretruna un reizē brīnums, ka krusts glābj cilvēci. Un par to arī ir šis opuss. Solisti skaņdarbā nepilda konkrētu lomu, izņemot Daumantu Kalniņu, kurš ir pazudušais dēls, jo tikai Lūkas evaņģēlijā atrodama Kristus līdzība par pazudušo dēlu. Pētot, ar ko Lūkas evaņģēlijs atšķiras no citiem, sapratu, ka vēlos izstāstīt mūzikā par šo pazudušo dēlu.”

No Johana Sebastiana Baha “Marka pasijas” saglabājies tikai librets, turpretim mūzika (vismaz laba tiesa no tās) gājusi zudībā. Vācu diriģents, ērģelnieks un komponists Dīthards Hellmans rekonstruēja “Marka pasiju”, viņa veikuma pasaules pirmatskaņojums notika 1964. gadā. Latvijā “Marka pasijas” restaurācijas versija pirmoreiz izskanēja Sigvarda Kļavas vadībā 2005. gada Lielajā Piektdienā. “Marka pasija” ir skaista mūzika, kas Kristus nāves vēsti pauž Baham raksturīgā apgarotā lakonismā, skaudrumā un vienlaikus dievišķā daiļumā.

Koncerta sākums plkst. 17.00, biļetes iegādājamas GORS biļešu kasē, www.latgalesgors.lv , „Biļešu Paradīze” kasēs. Biļetes cena no 7 līdz 12 eiro. Pensionāriem, skolēniem un studentiem – 30% atlaide