2. oktobrī Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē bija iespēja piedzīvot rokoperas žanra klasiku, vienu no pēdējo 30 gadu populārākajām rokoperām „Junona un Avoss” tās autora – Alekseja Ribņikova teātra (Maskava) izpildījumā. Alekseja Ribņikova teātrim pieder unikālās tiesības rokoperas „Junona un Avoss“ iestudēšanai.
Rokoperas pirmizrāde notika 1981. gadā. Tās autori ir slavenais krievu komponists Aleksejs Ribņikovs un dzejnieks Andrejs Vozņesenskis. 1983. gadā franču modes mākslinieka Pjēra Kardēna (Pierre Cardin) atbalstītajai A. Ribņikova rokoperai “Junona un Avoss” režisora Marka Zaharova iestudējumā uzgavilēja franču skatītāji. Tad sekoja triumfālas izrādes visā pasaulē: ASV, Vācijā, Holandē un citās valstīs. Vēlāk opera tika iestudēta Polijas, Ungārijas, Čehijas, Vācijas un Dienvidkorejas teātros.
2009. gada vasarā Alekseja Ribņikova teātra rokoperas „Junona un Avoss“ jauniestudējums guva lielus panākumus Pjēra Kardēna rīkotajā starptautiskajā teātru festivālā Francijā. Alekseja Ribņikova jauniestudējums ir inovatīvs, mūsdienīgs un nozīmīgs notikums mūzikālo teātru pasaulē. Tā mērķis ir atjaunot rokoperas autoru sākotnējo māksliniecisko ieceri. Jaunā rokoperas versija apvieno krievu garīgās, tautas un “pilsētas” mūzikas tradīcijas ar komponista estētiskajām, idejiskajām un mākslinieciskajām prioritātēm.
Pazīstamā muzikāli dramatiskā uzveduma pamatā ir stāsts par Krievijas grāfa Nikolaja Rezanova (Николай Петрович Резанов) likteni. 1806. gadā ar kuģiem „Junona” un „Avoss” viņš dodas tālajā ceļojumā uz Kalifornijas krastiem. Pēc smagā brauciena pāri Klusajam okeānam Rezanovs satiek Sanfrancisko Spānijas komandanta sešpadsmitgadīgo meitu Končitu (Konchita Argueljo) un iemīlas. Grāfs un Končita slepeni saderinās. Lai iegūtu imperatora atļauju laulībām ar katolieti, Rezanovs dodas atpakaļceļā uz Krieviju. Končita paliek viņu gaidot. Taču atpakaļceļā grāfs smagi saslimst un nomirst.
Končita netic sava iemīļotā nāvei, un skumjo ziņu saņem tikai 1842. gadā. Sava mūža nogali viņa pavada klosterī.
Končitas un Rjazanova simboliskā atkal tikšanās notika divus gadsimtus vēlāk. 2000. gada rudenī Kalifornijas šerifs atveda uz Krasnojarsku zemi un rozes no Končitas kapa, lai guldītu tās pie baltā krusta, kura vienā pusē ir rakstīts „Es nekad tevi neaizmirsīšu “ un otrā „Es nekad tevi neredzēšu “ – rokoperas slavenākās balādes vārdi.
Mūzika: Aleksejs Ribņikovs
Teksts: Andrejs Vozņesenskis
Režija: Aleksandrs Rihlovs
Horeogrāfs: Žanna Šmakova
Lomās:
Grāfs Nikolajs Rezanovs: V. Anohins, N. Drozdovskis
Končita Argueljo: J. Solovjeva, N. Krestjanskiha
Federiko, Končitas līgavainis: I. Agafonovs
Hose Argueljo, Kalifornijas gubernators: V. Anohins, N. Drozdovskis
Grāfs Rumjancevs: D. Bogdanovs, N. Drozdovskis, N. Ļutovs
Mācītājs Juvenālijs: L. Sivecs
Jūras virsnieki:N. Pozdņakovs, P. Zibrovs, J. Nikolajevs
Koris. Spāņu dāmas: J. Blagova, M. Savina, D. Sergrejeva, J. Kuļčicka, S. Skurihina, U. Lukina, N. Koškina, T. Pavlova, S. Vaņušina
Matroži: J. Djakovs, D. Bogdanovs, K. Pankratovs, N. Ļutovs, V. Bakajevs, M. Markovs
Foto: Andrejs Vasjukevičs