ORGANismi 2021

No 22. līdz 24. oktobrim Latgales vēstniecībā GORS norisināsies jau sestais Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”, ko aizvadīsim tēmas “Pēctecība. Mantojums. Paaudzes” zīmē. Festivāla mākslinieciskās vadītājas Ivetas Apkalnas aicināti tajā uzstāsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, diriģenti Māris Sirmais, Guntis Kuzma, Vācijas ērģelnieks Mariuss Herbs, aktieris Gundars Āboliņš un J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas bērnu koris. Festivālā gaidāms Pētera Vaska darba “Veni Domine” Latvijas pirmatskaņojums.
 
Sestā Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla “ORGANismi” tēma “Pēctecība. Mantojums. Paaudzes”  šogad aicinās aizdomāties par to, cik vērtīgu mantojumu esam saņēmuši no mūsu priekštečiem, vai protam to novērtēt, akcentējot muzikālo mantojumu kā organismu, kas nav nākamajām paaudzēm nododams lielums nemainīgā formā un saturā.
 
Festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna teic: “Jāsaka paldies šim sarežģītajam laikam, kurā dzīvojam šobrīd, jo tas ir devis daudz brīžu, lai domātu par paaudzēm svarīgām lietām un ļāvis no šī laika mācīties, tādēļ sestā festivāla “ORGANismi” vadlīnija iekļauj arī skolotāja un skolēna mijiedarbību, to akcentējot festivāla centrālajā koncertā, kad kopā ar  Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un Valsts akadēmisko kori “Latvija” tiks vilktas paralēles starp Aleksandra Gilmāna, Ārona Koplenda un Filipa Glāsa  daiļradi.”

ORGANismi 2021. Mariusa Herba solokoncerts ērģelēm
Piektdiena, 22. oktobris 18.00, Mazā zāle 12,00–15,00 €

Mariuss Herbs (2000) ir vācu baznīcas mūziķis un ērģelnieks. 2013. gadā tika uzņemts Augsburgas diecēzes ērģelnieku programmā, kur mācījās pie Augsburgas Sv. Ulriha un Afras bazilikas ērģelnieka Pētera Bādera. Pēc vidusskolas iestājās universitātē, kur kā jaunākais students sāka mācīties baznīcas mūziku. Kopš 2019. gada viņš ir katedrāles ērģelnieka pārstāvis Rēgensburgas katedrālē. 2020. gadā kļuva par ērģelnieku Sv. Elizabetes baznīcā pie Zigfrīda Šmita ērģelēm. 

ORGANismi 2021. Evijas Dāboliņas un Ivetas Apkalnas saruna “Mūziķis un viņa skatuves tērps”
Piektdiena, 22. oktobris 20.30, 2. stāva konferenču telpa, bez maksas

Ērģelniece Iveta Apkalna sarunā ar tērpu mākslinieci, latviešu dizaineri Eviju Dāboliņu atklās mūziķa, īpaši ērģelnieka, skatuves tērpa veidošanas, nēsāšanas nianses un īpatnības.

ORGANismi 2021. Sarunas pirms koncerta kopā ar Orestu Silabriedi
Sestdiena, 23. oktobris 17.00, 2. stāva konferenču telpa, bez maksas

Sagaidot Ivetas Apkalnas, LNSO un VAK "Latvija" koncertu, kopā ar mūzikas žurnālistu Orestu Silabriedi sarunāsimies par pēctecības, paaudžu un muzikālā mantojuma tēmām ērģeļmūzikā. 

ORGANismi 2021. Iveta Apkalna, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”
Sestdiena, 23. oktobris 18.00, Lielā zāle, 12,00–17,00 €

Diriģenta Gunta Kuzmas lasījumā koncertā skanēs franču romantiskās mūzikas pārstāvja Aleksanda Gilmāna Pirmā ērģeļsimfonija un amerikāņa Ārona Koplenda “Scherzo Fantastique” no Simfonijas ērģelēm un orķestrim, savukārt diriģents Māris Sirmais Latvijas klausītājus pirmo reizi iepazīstinās ar 2019.gadā Elbas filharmonijā izskanējušo  Pētera Vaska jaundarbu jauktam korim un ērģelēm “Veni Domine” un komponista minimālista Filipa Glāsa 7. “Tolteku” simfoniju.

ATCELTS! ORGANismi 2021. Uzvedums “Ķiršu koks”. Iveta Apkalna, Gundars Āboliņš, JIRMV bērnu koris
Svētdiena, 24. oktobris 16.00, Lielā zāle, 15,00 €

2021.gada 11. oktobra valdības lēmuma par Ārkārtas situācijas izsludināšanu dēļ, koncertuzvedums tiek atcelts!
Koncertuzveduma pamatā ir itāļu rakstnieces Andželas Noreti grāmata “Mans vectēvs ir ķiršu koks”, kas stāsta par attiecībām starp paaudzēm un mīlestību, kurai nav robežu. Tas vēsta par laimīgo bērnības zemi, kurā var kāpt ķirsī, jāt uz zoss un brokastīs dabūt gogelmogli. Koncertuzvedumā skanēs dziesmas no Raimonda Paula cikla “Mazs, laimīgs zēns”.