Latvijas skolas soma

Latgales vēstniecības GORS piedāvājums
programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros

Bēthovena piektā simfonija un Mocarta klavierkoncerts. A. Arnicāne, M. Balke, LNSO 
Norises laiks: 22. janvārī 18.00
Latvijas skolas somas piedāvājums: 9,00 EUR
Vecuma ierobežojums: 8.-9. klase, 10.-12. klase
Garums: 2 h 30 min
Norises valoda: latviešu
 

Ludviga van Bēthovena 5. simfonija ir viens no populārākajiem un biežāk atskaņotajiem klasiskās mūzikas skaņdarbiem pasaulē. Tā pirmo reizi atskaņota 1808. gadā Vīnē, Teātrī "An der Wien". Bēthovens par 5. simfonijas pirmo daļu saka: "Tā liktenis klauvē pie durvīm!" Šajā simfonijā ir atspoguļota cīņa starp cilvēku un likteni.  Mocarta 23. klavierkoncerts, kas savu pirmizrādi piedzīvoja 1786.gadā, ir viens no sarežģītākajiem un emocionālākajiem komponista sacerējumiem. Īpašu publikas mīlestību ir iemantojusi klavierkoncerta 2. daļa – smeldzīgi skaistā siciliāna .

Arta Arnicāne ir sešpadsmit izpildītājmākslas konkursu laureāte un neskaitāmu speciālbalvu ieguvēja. Spēja aizraut klausītājus un radīt īpašu koncerta atmosfēru ir nodrošinājusi pianistes Artas Arnicānes koncertdarbību un pieprasījumu pēc mākslinieces radošajiem projektiem Eiropā, galvenokārt Šveicē, ko māksliniece izvēlējusies par dzīves vietu. Meistarīgo muzicēšanu uz laikmetīgajām klavierēm Arta apvieno ar senlaicīgo āmuriņklavieru spēli, iedzīvinot autentiskā skanējumā Vīnes klasiķu un agrīnā romantisma mūziku

Mihaels Balke (Vācija), kurš diriģēšanu studējis Sinsinati konservatorijā (ASV), šobrīd gūst vērienīgu starptautisku uzmanību, ierasti sadarbojoties ar Yomiuri Nippon Simfonisko orķestri Tokijā, Osakas filharmonijas orķestri un citiem orķestriem vairākās pasaules valstīs. Mihaels Balke 2018./2019. gada sezonā sāka darbu kā galvenais viesdiriģents Sanktgallenes teātrī un simfoniskajā orķestrī Šveicē.

Programmā veiktas izmaiņas:

V.A. Mocarta 23. klavierkoncerts
V.A.Mocarta Uvertīra operai "Burvju flauta"
Ludviga van Bēthovena 5. simfonija

Jaunā gada mūzika. Reinis Zariņš. Latviešu komponistu darbi 
Norises laiks: 29. janvārī 18.00
Latvijas skolas somas piedāvājums: 9,00-11,70 EUR
Vecuma ierobežojums: 8.-9. klase, 10.-12. klase
Garums: 1 h 20 min
Norises valoda: latviešu
 

Četrkārtējs Lielās Mūzikas balvas laureāts pianists Reinis Zariņš ir viens no Latvijas spožākajiem talantiem. Viņa klaviermūzikas solo programmas vienmēr ir dziļi pārdomātas un konceptuāli rūpīgi veidotas.

29. janvāra soloprogrammā skanēs 21. gadsimta latviešu komponistu mūzika – Matīsa Čudara, Lindas Leimanes, Krista Auznieka jaundarbi, kurus iekļaus apgaroti vienkāršā un labskanīgā Georga Pelēča "veco laiku" mūzika.  Solo programmas nosaukumā ir ietverts tieši Pelēča darbs “Jaungada mūzika”, par šī skaņraža mūziku Reinis Zariņš izsakās šādi: “Es nevaru iedomāties nevienu citu mūsējo klasiķi, kurš dotu tādu sakārtotības un miera izjūtu līdzās jauniešu darbiem.”


Koncerta programmā:

G. Pelēcis Jaungada mūzika

M. Čudars Drive

G. Pelēcis Prelūdijas

L. Leimane Undulations

G. Pelēcis Prelūdijas

K. Auznieks Carmine

G. Pelēcis Plaukstošais jasmīns

 

Otello. Elmāra Seņkova muzikāla teātra izrāde 
Norises laiks: 25. februārī 18.00
Latvijas skolas somas piedāvājums: 10,80 EUR
Vecuma ierobežojums: 8.-9. klase, 10.-12. klase
Garums: 1 h 
Norises valoda: latviešu
 
Pēc Viljama Šekspīra
 
Teātra apvienības ESARTE aktieri:
Elizabete SKRASTIŅA 
Matīss BUDOVSKIS
Agris KRAPIVŅICKIS
 
LNSO mūziķi:
Aleksejs BAHIRS – vijole
Ernests MEDIŅŠ – sitaminstrumenti, taustiņi
Ivars OZOLS – kontrabass, basģitāra
 
Māksliniece Līga ZEPA
Režisors Elmārs SEŅKOVS
Komponists Ernests MEDIŅŠ
 
Muzikālā izrāde “Otello” izveidota, lai iepazīstinātu jauniešus ar Viljama Šekspīra slavenās lugas notikumiem caur objektiem, kas ir ap mums – ikdienā, sadzīvē vai noteiktās dzīves situācijās. Šiem objektiem aktieri piešķir citu nozīmi. Skatītājs aicināts likt lietā iztēli un citādi paskatīties uz ikdienišķiem priekšmetiem, kas uz skatuves iemieso izrādes tēlus. Stāstā par Otello un viņa mīļoto Dezdemonu ir dziļa mīlestība, skaudības vadītas intrigas un nāvējoša greizsirdība. Iestudējums ieguvis jaunu skatuvisko versiju, sadarbojoties teātra apvienības ESARTE un LNSO mūziķu radošajiem spēkiem.
Izrāde nominēta Latvijas Sabiedrisko mediju balvai “Kilograms kultūras” kategorijā “Pārsteigums”. 

Kinostunda ar GORU

Latgales vēstniecība GORS piedāvā iespēju noskatīties latviešu filmas dažādām skolēnu vecuma grupām.

Sākumskolas skolēniem ieteicamās filmas:

  • Animācijas filma “Lupatiņi”. Režisors Edmunds Jansons.
  • Animācijas filma “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”. Režisors Edmunds Jansons.
  • Animācijas filma “Zelta Zirgs”. Režisors Reinis Kalnaellis.

Pamatskolas un vidusskolas skolēniem ieteicamās filmas:

  • JAUNUMS! Dokumentālā filma “HOMO SOVIETICUS”. Režisors Ivo Briedis un Rita Ruduša.
  • JAUNUMS! Dokumentālā filma ,,GORBAČOVS.PARADĪZE”. Režisors Vitālijs Manskis.
  • JAUNUMS! Filma ,,Bedre” Režisore Dace Pūce
  • JAUNUMS! Filma ,,Tizlenes”. Režisore Marta Elīna Martinsone.

Kinoseansa cena ir 3,00 EUR/par vienu skolēnu. Skolotājiem, kuri izmantos filmas skatīšanās pieredzi mācību un/vai audzināšanas darbā, piedāvājam bezmaksas kinoseansa apmeklējumu kopā ar klasi.

Pieteikšanās uz kinoseansu:

Pieteikšanās uz KLĀTIENES IZGLĪTOJOŠO kinoseansu vienas izglītības iestādes ietvaros: e-pasts: gors.kino [at] rezekne.lv, +371 28819984 darbadienās no plkst. 9.00–16.30.

Filmu piedāvājumu plānojam papildināt.

FILMAS:

Filma ,,Homo Sovieticus”

Žanrs: Dokumentālā

Režisors: Ivo Briedis un Rita Ruduša

Pēc pieprasījuma.

Latvijas skolas somas piedāvājums: 3,00 EUR

Vecuma ierobežojums: Ieteicamais vecums 12+

Garums: 70 min. 

2021. gadā aprit 30 gadi kopš PSRS impērijas sabrukšanas, taču pēdējos gados  tiek atdzīvināti gan totalitārās varas simboli, gan no jauna pārradīts padomju impērijas vēsturiskais stāsts. Režisors Ivo Briedis un žurnāliste Rita Ruduša, abi dzimuši PSRS, filmā pēta “Homo Sovieticus” fenomenu, meklējot atbildi uz jautājumu, vai Padomju Savienība ir  beigusies.

1991.gads bija pagrieziena punkts Eiropā un pasaulē. Tam pa tika dots apzīmējums “Vēstures beigas”. Šajā gadā Baltijas valstis atguva un nostiprināja savas neatkarīgās valstis un sabruka PSRS impērija. Lai arī uzskata, ka trīsdesmit gadu laikā jeb vienas paaudzes nomaiņas laikā mainās politiskā kultūra, pēdējos gados redzam, ka padomju argumenti apzināti tiek izmantoti mūsdienu politisko ideoloģiju stiprināšanai un veidošanai gan bijušajās Padomju bloka valstīs, gan arī citur pasaulē. “Padomju cilvēka” fenomens ir kļuvis par sava veida vīrusu, kas  daudziem ļauj aizbēgt un patverties pagātnē.

Treileris - https://www.youtube.com/watch?v=oIAHTbjHp2M

Animācija ,,Lupatiņi”

Žanrs : animācija, ģimenes

Režisors: Edmunds Jansons

Pēc pieprasījuma.

Latvijas skolas somas piedāvājums: 3,00 EUR

Vecuma ierobežojums: Bez ierobežojuma

Garums : 52 min.

 

Animācijas īsfilmu cikla “Lupatiņi” varoņi – Zeķīte, Cimdiņš, Spilventiņš un Lakatiņš – mīt audumu mājā, kur, gudrā Kaķa pieskatīti, izzina pasauli ap sevi. Lupatiņu nepagurstošā zinātkāre un aizraujošās gaitas ir animētas kā kolāža, izmantojot auduma gabaliņus, pogas, lentes, mežģīnes. “Tās ir lieliskas rotaļlietas, un spēlēties ar tām ir pat interesantāk, nekā ar smalkām lellēm. Lietu īpašības ļauj iztēloties to raksturus, un tad jau sākas stāsts. Tā spēlējas mazi bērni, tā spēlējamies arī mēs, Lupatiņu  autori,” saka rakstniece Inese Zandere. 

 

Treileris  - https://www.youtube.com/watch?v=q7c0C_V_LZM

 

Animācija ,,Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”

Žanrs : Ģimenes piedzīvojumu animācijas filma

Režisors: Edmunds Jansons

Pēc pieprasījuma.

Latvijas skolas somas piedāvājums: 3,00 EUR

Vecuma ierobežojums: Bez vecuma ierobežojuma

Garums: 70 min.

 

Filma visai ģimenei. ,,Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi" ir vasaras piedzīvojumu stāsts Rīgas priekšpilsētā Maskačkā. Jēkabam, zēnam no Rīgas centra, vasara būs jāpavada pie radiem pilsētas nomalē, Maskačkā.

Tas ir briesmīgi! Māsīca Mimmi ir diezgan neciešama, un onkulim, bijušajam jūrniekam Ērglim, vienkārši nav laika. Tomēr izrādās, ka Maskačka ir pavisam neparasta vieta - te dzīvo runājoši suņi! Un Mimmi atklāj, ka negantais uzņēmējs Imants Rausis plāno pārvērst romantisko priekšpilsētu bezpersoniskās augstceltnēs. Tas nedrīkst notikt! Vai bērniem izdosies sadraudzēties un kopā ar runājošajiem suņiem izglābt Maskačku?

 

Treileris – https://www.youtube.com/watch?v=r6ZzH_3ftjE

 

Animācija ,,Zelta zirgs”

Žanrs: Ģimenes piedzīvojumu animācijas filma

Režisors: Reinis Kalnaellis

Pēc pieprasījuma.

Latvijas skolas somas piedāvājums: 3,00 EUR

Vecuma ierobežojums: Bez vecuma ierobežojuma

Garums: 77 min.

 

Melnā māte cenšas sagrābt varu pār pasauli, krājot asaras no visiem, kas raud par nelaimēm un aizgājējiem. Viņa gribētu nogalēt Princesi, jo tad raudātu visa karaļvalsts un Melnā māte iegūtu absolūtu varu. Nejaukajai raganai izdodas ieslēgt Princesi stikla zārkā, taču Baltais tēvs stājas viņai ceļā un rada stāvu ledus kalnu, kura galā Princesei nu jāguļ septiņi gadi un septiņas dienas; tikmēr drosminieki var mēģināt Princesi izglābt. Antiņš un viņa brāļi arī dodas palīgā.

Latvijas Tautas dzejnieka Raiņa lugas motīvos balstīts senu arhetipu stāsts – divi gudrie brāļi un trešais muļķītis, tēva novēlējums, ļauno un labo spēku pretstāvēšana, daiļā princese, viņas tēvs karalis un kaimiņu princis ar ne visai labiem nolūkiem. Un trīs mēģinājumi, trīs brieduma pakāpes, kas nepieciešamas mērķa sasniegšanai.

Treileris - https://www.youtube.com/watch?v=4GjYBT7xIQk

 

Filma ,,Gorbačovs.Paradīze”

Žanrs: Dokumentālā

Režisors: Vitālijs Manskis

Pēc pieprasījuma.

Latvijas skolas somas piedāvājums: 3,00 EUR

Vecuma ierobežojums: Ieteicamais vecums 12+

Garums: 100 min.

 

“Gorbačovs. Paradīze” ir dokumentāla filma par izmaiņām, kuras, viena vīra izraisītas, atbalsojās visā pasaulē. Filmā atspoguļota tā vīra dzīve, kurš 20. gadsimtā izmainīja pasauli. Īso brīdi, kad Gorbačovs bija pie varas, iezīmēja viņa impērijas sabrukums. Viņš bija Atklātības (Glasnost) un Pārbūves (Perestroika) arhitekts. Šīs jaunās politikas sniedza Padomju Savienības pilsoņiem iespēju kļūt brīviem valstī, ko Ronalds Reigans sauca par “ļaunuma impēriju”. Viņš nojauca Berlīnes mūri. Tomēr tai pat laikā viņa valdības laikā notika avārija Černobiļas atomstacijā, un šis notikums tika noklusēts.

Pilsoņi, kas pieprasīja Baltijas valstu neatkarību, gāja bojā. Kareivji, vicinot lāpstas, brutāli apspieda protestētājus Tbilisi. Padomju tanki brauca virsū mierīgajiem demonstrantiem Baku un nogalināja viņus. Padomju impērija sabruka viņa vadībā, un viņa paša cilvēki viņu nosoda. Nesot pagātnes nastu, šis vientuļais vecais vīrs dzīvo sava mūža pēdējās dienas tukšā namā kādā priekšpilsētā netālu no Maskavas.

Treileris - https://www.youtube.com/watch?v=cNRMhXmEWHI

 

Filma ,,Bedre”

Žanrs: Drāma, Mistērija

Režisors: Dace Pūce

Pēc pieprasījuma.

Latvijas skolas somas piedāvājums: 3,00 EUR

Vecuma ierobežojums: Ieteicamais vecums 12+

Garums: 95 min.

 

Filma “Bedre” veidota pēc Janas Egles stāstu motīviem. Tās centrā ir desmitgadīgais Markuss, kuram jāpielāgojas jaunajai dzīvei laukos pie omes. Pēc incidenta ar kaimiņu meiteni Emīliju ciema iedzīvotāji uz zēnu sāk lūkoties ar neiecietību un aizdomām, līdz nejaušības rezultātā viņš atrod patvērumu pie noslēpumainā vientuļnieka Jūrnieka, kurš dzīvo meža nomalē.

Filmas mūzikas autors ir Valters Pūce, kuram tā ir debija kā filmas komponistam, mūzikas ierakstā piedalījās orķestra “Sinfonietta Rīga” mūziķi ar diriģentu Normundu Šnē un Rīgas Doma zēnu koris Mārtiņa Klišāna vadībā.

Filma pulcējusi arī lielisku aktieru ansambli – filmā darbojas Dace Everss, Indra Burkovska, Inese Kučinska, Aigars Vilims un Egons Dombrovskis, viena no lomām uzticēta godalgotajai Polijas aktrisei Agatai Buzekai. Savukārt desmitgadīgā Markusa lomā iejuties Damirs Onackis.

“Bedre” ir Daces Pūces debijas pilnmetrāžas spēlfilma, pirms tam viņa uzņēmusi vairākas spēles un dokumentālās īsfilmas, kas izpelnījušās arī “Lielā Kristapa” nominācijas.

"Bedre" ir saņēmusi Gran Prix Lībekas starptautiskajā kinofestivālā, kā arī piedalījusies ASV, Dienvidkorejas, Šanhajas, Irānas, Krievijas un Tallinas kinofestivālos, un beidzot ir gatava iepazīt arī Latvijas skatītājus.

Treileris - https://www.youtube.com/watch?v=eYsDO0IwpFw

 

Filma ,,Tizlenes”

Žanrs: Komēdija

Režisors: Marta Elīna Martinsone

Pēc pieprasījuma.

Latvijas skolas somas piedāvājums: 3,00 EUR

Vecuma ierobežojums: Ieteicamais vecums 12+

Garums: 104 min.

 

Komēdijā “Tizlenes” trīs 9. klases skolnieces nolemj likt punktu savai tizleņu dzīvei un kļūt par skolas populārākajām meitenēm! Iedvesmojoties no Holivudas filmām, draudzenes nolemj, ka vienīgā izeja ir ierasties izlaidumā ar klases spicākajiem čaļiem. Taču, kad izfantazētie plāni gandrīz izbojā patiesu draudzību, meitenēm nākas saprast, ka izlikšanās par to, kas neesi, nenes nedz laimi, nedz stilīgumu, un dzīvē viss nenotiek kā kino.

Filma latviešu valodā ar subtitriem krievu valodā.

Treileris - https://www.youtube.com/watch?v=M2P4MF1lj10

 

 

Programmas “Latvijas skolas somas” informāciju un jaunumus var atrast šeit:

latgalesgors.lv

 

KONCERTIERAKSTI

Tāpat piedāvājam iespēju noskatīties un izdzīvot koncertierakstus dažādām skolēnu vecuma grupām. 

Koncertieraksta cena ir 3,00 EUR/par vienu skolēnu. Skolotājiem bezmaksas digitālā koncertieraksta apmeklējums kopā ar klasi.


Pieteikšanās uz koncertierakstu:
Pieteikšanās uz digitālo koncertierakstu: e-pasts: koncertzale [at] rezekne.lv, +371 64633303 darbadienās no plkst. 12.00–18.00.


Koncertierakstu piedāvājumu plānojam papildināt.

Koncertuzveduma “Origin” koncertieraksts 
Latvijas skolas somas piedāvājums: 3,00 EUR
Vecuma ierobežojums: 9. klase, 10.-12. klase
Garums: 
1:03:23
Norises valoda: latviešu
Pēc pieprasījuma.
 
Uzvedumā “Origin” piedalās ērģelniece Iveta Apkalna, mūziķis Jānis Šipkēvics jeb Shipsea un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas meiteņu koris “Krelles”. Par koncertuzveduma “Origin” ideju Iveta Apkalna saka: “Īpaša atmosfēra kopā ar Shipsea jeb Jāni Šipkēvicu un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas meiteņu kori, kurā mēs izdziedāsim, izspēlēsim un izstāstīsim skatītājiem par tām pamatlietām, par kurām būtu jāaizdomājas mums visiem – tā ir mūsu vide, zemeslode un kas ar to notiek.”
 
Uzvedumā skanēs Johana Sebastiāna Baha, Lionela Roga, Deivida Langa, Filipa Glāsa, Arvo Perta, Gabriela Forē, kā arī paša Jāņa Šipkēvica (no grupas “Instrumenti” repertuāra) skaņdarbi. 
 
 
Pirms koncertieraksta klausītājus ar programmu iepazīstinās ērģelniece Iveta Apkalna, kura arī ir šīs programmas idejas autore.
 
 
 
Georgija Sviridova vokālās poēmas Pēterburga koncertieraksts 
 
Latvijas skolas somas piedāvājums: 3,00 EUR

Vecuma ierobežojums: 9. klase, 10.-12. klase

Garums: 42:14
 
Norises valoda: Latviešu un krievu. Koncertierakstā ir darbi, kurus izpilda krievu valodā ar latviešu subtitriem. 
Pēc pieprasījuma.
 
Komponista Georgija Sviridova vokālajā poēmā “Pēterburga” stāsti iepazīstinās klausītājus ar Sviridova un cikla dzejas autora Aleksandra Bloka personībām, poēmas vēstījuma vēsturisko un sociālo kontekstu. Koncertā piedalās pianiste Herta Hansena, Latvijas Nacionālās operas solists Rihards Millers un mūzikas apskatnieks Orests Silabriedis.

Cikls “Pēterburga” tapis daudzu gadu garumā un pabeigts 1995. gadā – trīs gadus pirms komponista aiziešanas mūžībā. Sviridovs izmantojis Bloka dzejoļus, kas sacerēti 20. gadsimta pirmajos 14 gados. Tīmeklī populārs ir cikla apraksts, kurā teikts, ka “šajos sudrablaikmeta garīgo debesu un karašausmu pirmsnojausmas piesātinātajos tekstos ir viss Pēterburgas spektrs: pilsēta rēgs, pilsēta slepkava, padrūmās, monumentālās pompozitātes pilsēta, Pīķa dāmas, Raskoļņikova vieta, kur netrūkst kaislīgas mīlestības un lieliskas arhitektūras, kur tek iespaidīgā Ņeva un kur ir neatkārtojamas baltās naktis”. Privāta intimitāte ciklā mijas ar galēji kāpinātu dramatismu. Ilgošanās un katastrofa ir cieši līdzās.