Dita Lūse. Gaismas laiks

Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā no 2018. gada 27. novembra līdz nākamā gada 27. janvārim skatāma mākslinieces Ditas Lūses gleznu izstāde “Gaismas laiks”. Izstāde ir gleznieciskais stāsts par telpu un laiku, par gaismu un ēnu, par dabas formu apslēpto krāšņumu, par fragmentu un formas pilnību.

Ditas Lūses izstādē “Gaismas laiks” skatāmi 13 mākslinieces lielizmēra darbi, kas tapuši pēdējo trīs gadu laikā – gan pilnīgi jauni, gan tādi, kas pabijuši starptautiskās konkursu izstādēs pasaulē. Gleznu intereses un noskaņas centrā – gaismas attiecības ar laiku un telpu. Gaismas stars, kas ieslīd telpā un izgaismo tās mieru, gaisma kā gleznas centrālais tēls, kā starojums, vai kā ņirboņa, kas izceļ vai klusina telpu. Rentgena kadrs, kurš lauj apskatīt to, kas citādi ir neredzams – tā ir iespēja ielūkoties noslēpumā, atklāt paslēpto. Ditas Lūses lakoniskā paletē gleznotajos darbos augumu un augu plastiskās līnijas iezīmējas dzestrajā gaismas spēlē. Caurspīdīgie tēli īsajā gaismas mirklī kļūst bezpersoniski, zaudē individualitāti un kļūst par ornamentu. Gleznotāja, raksturojot darbus, stāsta “Mākslā mani interesē un aizrauj gaismas, telpas un laika emocionāla iedarbība. Caur savu glezniecību izzinu pasauli, tā ļauj man pētīt to, kā gaisma izceļ telpu, palīdz atklāt telpas dziļumu un veido noskaņu. Kā ļoti daudzi šajā laikā, arī es meklēju klusumu un vienatni un tiecos to ienest savā glezniecībā. Gaismas ņirboņa izceļ vai arī, gluži pretēji, klusina telpu, piešķir videi atmosfēriskumu. Gaisma un telpas perspektīva ļauj divdimensiju audeklam pārtapt par iluzoru trīsdimensiju gleznu.”

Dita Lūse (dz. 1972. g.) absolvējusi LMA profesoru Induļa Zariņa un Alekseja Naumova glezniecības meistardarbnīcu 1996. gadā, studējusi ASV Viskonsīnas štata universitātes La Crosse koledžā (1991–1992), beigusi J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu (1989). Kopš 1998. gada sarīkojusi vairāk nekā 20 personālizstāžu Latvijā, Slovēnijā, Itālijā, ASV. Piedalījusies nozīmīgās grupu izstādēs Latvijā, Vācijā, Beļģijā, Itālijā, Indijā, Taivānā un citur. Ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1999. gada. Saņēmusi atzinību “Labākais mākslinieks” klasiskās glezniecības kategorijā izstādē “Aviskar 2012” galerijā “Gold”, Kalkutā, Indijā (2012), bijusi fināliste “A.R.T.”, Taipejas Starptautiskās mākslinieku Grand Prix balvas konkursā Taivānā (2015. un 2017.), bijusi kuratoru komitejas uzaicinātā māksliniece “Art Revolution Taipei”, Taipejā, Taivānā (2016), saņēmusi atzinības balvu “Park Art Fair International Tribergā”, Vācijā (2016).

Izstāde “Gaismas laiks” Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā skatāma līdz 2019. gada 27. janvārim katru dienu no 11.00 līdz 20.00. Izstādes apmeklējums ikvienam interesentem ir bezmaksas. Mākslas galerijas darbību atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds. Plašāk: http://latgalesgors.lv.