Kultūras notikumi septembrī

Septembris Latgales vēstniecībā GORS ienesīs pirmās rudens vēsmas ar atlaižu dienu sestdien, 4.septembrī, kad ar 30% atlaidi būs iespējams iegādāties biļetes uz visiem vēstniecības GORS rīkotajiem notikumiem. Šomēnes repertuārā būs grupas “Rikši” desmitgades svinības, kurām sekos gan klasiskās mūzikas un Dailes teātra aktieru koncerti, gan leļļu teātra un baleta izrādes. Tāpat septembrī apmeklētājiem joprojām būs apskatāmas divas izstādes – Romualda Geikina “Konverģence” un Pāvela Ostapceva “Grafika no skapja”. 12. septembrī Mazajā zālē tiks izrādīta režisora Ivo Brieža dokumentālā filma “Homo sovieticus”.

Romualda Geikina izstāde “Konverģence”
No 3. augusta līdz 27. septembrim, Mākslas galerija

Izstādes nosaukums “Konverģence” precīzi raksturo Romualda Geikina daiļrades būtību kurai viņš ir bijis uzticīgs visu savu radošo mūžu. Mākslinieks brīvi interpretē dažādu kultūru, periodu, virzienu ierosmes un mijiedarbību, risinot to tuvināšanos un saplūšanu vienas kompozīcijas ietvaros.

Pāvela Ostapceva izstāde “Grafika no skapja”
No 3. augusta līdz 27. septembrim

Pāvels Ostapcevs strādājis dažādās grafikas tehnikās – linogriezumā, mecotintā, ofortā, darbojies lietišķajā grafikā, veidojot Rēzeknes vizuālo identitāti pilsētas 700. jubilejas gadā, pievērsies arī grāmatu grafikai. Tāpat kā glezniecībā, arī ar grafikai raksturīgiem paņēmieniem mākslinieks radījis ainavas un klusās dabas, kā arī figurālas kompozīcijas. Izstādes darbi tapuši laikā no 1984. līdz 1997. gadam un tagad piedzīvo atkalredzēšanos ar skatītāju.

Postfolkloras grupas “Rikši” desmitgades svinības “Rikši.10”
Sestdiena, 4. septembris 18.00, Lielā zāle 10,00–15,00

Labie notikumi ir jāsvin, un šajā laikā par pozitīvo ir jārunā divtik vairāk, tāpēc arī Latgales jauniešu postfolkloras grupa <<RIKŠI>> savu pirmo rikšošanas desmitgadi vēlas nosvinēt kā pienākas. Tā, lai emocijas sit augstu vilni, tā lai gribas līdzi dziedāt, tā lai būtu grūti nosēdēt savos krēslos, tā lai prieks un smaids pašiem un mīļajiem, uzticīgajiem skatītājiem un klausītājiem. Un, protams, tam jānotiek GORĀ, kur piedzīvotas gan iepriekšējo albumu prezentācijas, gan daudzas burvīgas uzstāšanās citos koncertos.

Latvijas Radio koris, Sigvards Kļava un Reinis Zariņš koncertā “Vasks un domubiedri”
Sestdiena, 11. septembris 18.00, Lielā zāle 10,00–15,00

Komponista Pētera Vaska 75. jubilejas gadā, Latvijas Radio koris, diriģents Sigvards Kļava un pianists Reinis Zariņš vienkopus pulcēs Pētera Vaska, Artura Maskata un Andreja Selicka kormūziku un klaviermūziku ar vairākiem pirmatskaņojumiem. Līdzās jubilāra Pētera Vaska mūzikai dzirdēsim Artura Maskata ‘‘Pavasara tēmu’’ klavierēm un ‘‘Agnus Dei’’ – svēta daiļuma un dziļi izjustas ticības apliecinājumu. Pirmatskaņojums gaidāms no Andreja Selicka, savdabīgā mūzikas svētceļnieka, kura skaņdarbos spēcīgi atbalsojas ikonu simbolisms un sakrālā arhetipija.

Dokumentālā filma “Homo sovieticus”
Svētdiena, 12. septembris 17.00, Mazā zāle 2,45–5,75 €

Režisors Ivo Briedis un žurnāliste Rita Ruduša, abi dzimuši PSRS, filmā pēta “Homo Sovieticus” fenomenu, meklējot atbildi uz jautājumu, vai Padomju Savienība ir  beigusies. Lai arī uzskata, ka trīsdesmit gadu laikā jeb vienas paaudzes nomaiņas laikā mainās politiskā kultūra, pēdējos gados redzam, ka padomju argumenti apzināti tiek izmantoti mūsdienu politisko ideoloģiju stiprināšanai un veidošanai gan bijušajās Padomju bloka valstīs, gan arī citur pasaulē. Filmas režisors  ir Ivo Briedis, scenārija autore – Rita Ruduša. 

Rēzeknes Tautas teātra izrāde “Meklējiet sievieti”
Trešdiena, 15. septembris, tirdzniecībā drīzumā

Ivo Fomina jaunā mūzikas albuma “Cilvēks” koncerttūre
Sestdiena, 18. septembris 19.00, Lielā zāle 18,00–25,00

Līdz ar rokmūziķa Ivo Fomina albuma “Cilvēks” iznākšanu, izskanēs arī ieraksta prezentācijas koncerttūre, kura klausītājus gaidīs arī Latgales vēstniecībā GORS. Līdz šim Ivo Fomins izdevis piecus soloalbumus, no kuriem pēdējais "Nekas jau nebeidzas" iznācis 2015. gadā. Jaunais albums "Cilvēks" ieguvis savu nosaukumu, pateicoties klausītāju sirdis un Muzikālās Bankas topus nopietni iekarojušai dziesmai "Cilvēks". Tāpat albumā tiks iekļauta augustā klajā nākusī dziesma "Lai jau deg" (mūzikas autors Ivo Fomins, vārdu autors Guntars Račs), kas jau vairākas nedēļas klausāma “Muzikālā Banka” topa virsotnē un bijusi arī Radio SWH Top 1.

Ostravas Janāčeka filharmonijas orķestris, Lukašs Vondrāčeks un Risto Josts koncertā “No čehu pļavām un birzēm”
Svētdiena, 19. septembris 18.00, Lielā zāle 7,00–15,00

Ostravā bāzētā Janāčeka filharmonija ir viens no vadošajiem simfoniskajiem orķestriem Čehijā. Orķestris izpilda ne tikai Janāčeka darbus, bet arī plašu repertuāru no vēlīnā romantisma līdz  mūsdienu skaņdarbiem. Saglabājot sen dibinātas orķestra tradīcijas, tiek atskaņots bohēmisks skanējums. Šajā sezonā rezidējošais solists/pianists  ir Lukašs Vondrāčeks. Programmā uvertīra no Bedržiha Smetanas operas “Pārdotā līgava”, Bēla Bartoka koncerts klavierēm ar orķestri Nr.3, BB 127 un Antonīna Dvoržāka Simfonija Nr.9 “No Jaunās pasaules” e-moll, op. 95, B 178.

Dreģe, Cīrulis, Bartkevičs, Segliņa un Buravickis koncertā “Dailes kanons”
Piektdiena, 24. septembris 18.00, Mazā zāle, 12,00–15,00

"Dailes Kanons" ir teātra simtgades svinību ietvaros tapis septiņu koncertu cikls, kas vasaras vakaros aicinās skatītājus pulcēties Dailes dārzā, lai brīnišķīgu pianistu atskaņotas klaviermūzikas pavadībā dotos noslēpumainā poēzijas un mākslas pasaulē, kuras centrā mirdzēs galvenā Dailes kanona vērtība - izcilie Dailes teātra aktieri.

Idejas autors – Viesturs Kairišs, Scenogrāfe – Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece – Ilze Vītoliņa, mūzikas konsultants – Juris Vaivods, dramaturģijas konsultante – Justīne Kļava.

Latvijas Leļļu teātra viesizrāde “Dilles tante”
Sestdiena, 25. septembris 16.00, Mazā zāle, 9 €

Dilles tante nav parasta tante. Viņa sevi uzskata par lielisku dzejnieci, bet diemžēl viņas talantu neviens nenovērtē. Dilles tante burtiski katru dienu raujas rakstīt jaunus pantus. Galu galā pantu ir sakrājies daudz, bet nevienam viņas nez kādēļ viņas panti nepatīk. Vēl trakāk - viņi izvairās no Dilles tantes, dzen viņu prom, pat izsauc policiju. Vai šis stāsts beigsies tik bēdīgi? Vai Dilles tantes radošās izpausmes paliks nenovērtētas? Izrādes režisors - Edgars Kaufelds, scenogrāfs - Kristaps Kramiņš, māksliniece - Rebeka Lukošus, komponists - Jēkabs Nīmanis. Lomās: Dilles tante - Dana Avotiņa-Lāce, Antis - Artūrs Putniņš.

Latvijas Nacionālā Opera un Balets “Korsārs”
Svētdiena, 26. septembris 16.00, Lielā zāle, 14,00–15,00

Šis klasiskais balets, kura sižets aizgūts 1814. gadā sarakstītajā lorda Bairona poēmā, vēstī par karstasinīgo pirātu Konrādu, kurš iemīlējies skaistajā Medorā. Kad Konrāds un viņa biedri atbrīvo Medoru no vergu tirgus un aizved uz savu slepeno mītni, īstie piedzīvojumi tikai sākas! Uzmanību piesaista arī dinamiskais, romantiskais sižets ar daudzveidīgo tēlu galeriju, kurā ņirb pirātu dēkas, mīlestības likstas, harēmi, austrumu tirgus un cīņas.

Apmeklētājus aicinām sekot līdzi informācijai GORS mājaslapā latgalesgors.lv, kā arī koncertzāles kontos @latgalesgors sociālajos tīklos “Facebook”, “Instagram” un “Twitter”.