Izstāde Gudrs. Brīvs. Radošs

Latgales vēstniecībā GORS skatāma Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas izstāde "Gudrs. Brīvs. Radošs"

Brīvs un radošs mūsdienu tehnoloģiju un sajūtu pasaulē - tāds ir moto Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas jauniešu radošajiem darbiem, kas līdz 31. martam skatāmi Latgales vēstniecības GORS pirmā stāva foajē.

Mākslas darbi atspoguļo Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas jauniešu meklētāju garu, eksperimentus ar mākslinieciskās izpausmes formām. Metālizstrādājumi un koks, dažādas gobelēna tehnikas, krāsas impulsi un kompozīcijas gleznās. Jauniešu mākslas pasaule ir daudzveidīga krāsās, tematikā, noskaņās un izjūtās. Vienmēr parādās kāda īpaša nianse, kas neatkārto iepriekšējo darbu, jo jebkurš mākslinieks savā radošās dzīves periodā mainās, atrodoties uz meklējumu, iespaidu un pilnveidošanās ceļa, kas nav viegls. Te ir apskatāmi topošo meistaru darbi.

Izstādē ir visu Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas izglītības programmu audzēkņu darbi. Vides dizaina programmas viens no darbu moto ir "Skola – laiks pārmaiņām", jo skolu var pielīdzināt dzīvam organismam, kurš aug un alkst pēc pārmaiņām dzīves gaitā. Ir pienācis laiks, kad šīs pārmaiņas ir nepieciešamas. Te ir redzami kvalifikācijas darbu projekti, kuri ir jau ieviesti dzīvē.  Kā var risināt telpiskās vides kvalitāti – skaidra semantika, vienots stils, precīzs cilvēka mērogs, telpiska labsajūta.

Mūsdienīgas gobelēntehnikas un krāsu paletes ir tekstilizstrādājumu dizaina izglītības programmas audzēkņu darbos. Toties apģērbu dizainā izglītības programmas topošie dizaina speciālisti piedāvā jauniešu tērpu kolekcijas. Priecīgi krāsu un formu risinājumi – svītru spēles un līnijas, sportiskie apģērbi un sarkanais sievišķības uzplaiksnījums tērpu modeļos. Cimdcepuršalle – augstā māksla siltai ikdienai Klintas Safroņukas redzējumā.

Koka izstrādājuma dizaina jaunieši un pedagogi ir radījuši praktiski lietojamus, dažādos interjeros iekļaujamus, transformējamus krēslus un galdus. Tie ir eksperimenti ar materiālu un krāsu. Mākslas izglītības programmas jauniešu redzējumā ir prieks un eksistenciālas pārdomas (Mairitas Smirnovas gleznu ciklā "Karnevāls"). Uzrunā klusās dabas Elīnas Krūmiņas gleznojumi. Keramikas izstrādājumu dizains pārsteidz ar apjomīgām šamota keramikas formām Gunas Valpēteres darbos "Mimikrija". 

Metāla izstrādājumu dizaina izglītības programmas audzēkņi veido gan gaismas objektus un fantāziju rosinošus mākslas objektus, gan smalkus juvelierizstrādājumus.

Izstādē ir skatāmi skolas audzēkņu labākie kvalifikācijas un diplomdarbi no skolas fondiem kopš 2007. gada. Mākslas un dizaina vidusskolas studējošo jauniešu darbi apliecina, ka māksla ir mūžīga.  Šī senā cilvēces atziņa ir nākusi cauri gadsimtiem un paaudzēm kā uzskatāms apliecinājums gara uzvarai pār matēriju. Kultūras izglītība palīdz citādāk redzēt un izprast šo pasauli, jaunietim daudz radošāk atrast savu vietu dzīvē.

Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola šogad svin 55 pastāvēšanas gadu jubileju. 1959. gadā skolas vēsture sākās kā Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas filiāle ar divām nodaļām: Latgalei tradicionālo keramiku un tolaik pieprasītajiem noformētājiem. Šodien Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolā ir iespējams apgūt astoņpadsmit izglītības programmas.

 

Vēstis sagatavoja
Aija Eriņa
Latgales vēstniecības GORS Mārketinga nodaļas vadītāja