SVINAM GORĀ! VAK LATVIJA 75 gadu jubilejas koncerts

2017. gads ir Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” jubilejas gads, kura noslēgumā savu 75 gadu dzimšanas dienu koris svinēja Latgales vēstniecībā GORS.

Svētku koncerta programmā:
I daļa – komponista Ērika Ešenvalda skaņdarbi
II daļa – Jēkaba Jančevska lieldarbs “No letu zemes”.
 
No letu zemes
 “Ir notikumi, kas risinājušies tik sen, ka neviens vairs nezina – kā tad īsti bija. Ir pasakas, leģendas, teikas. Šis stāsts gan nav pasaka. Tautā klīst nostāsts, ka Lietuvas pirmā kronētā karaļa Mindauga sieva bijusi no mūsu zemes, no Latgales Madelāniem. Viņa saukta par Martu jeb Mortu. Valdnieces vārds vēstures rakstos minēts maz. Varbūt viņa to saņēmusi tikai kronēšanā? Vai arī jau piedzimstot. Otra nostāsta daļā teikts, ka Mindaugs miris Aglonā. Vēl mūsdienās gan Lietuvā, gan Latvijā ir ļaudis, kas apgalvo: ''Tā noteikti nevar būt bijis! Mindaugs nav kritis latvju zemē, un Marta nebija latgaliete." Mēs neapgalvojam, ka tā bija. Mēs vienīgi ticam – tā varēja būt. Vēstures dokumentos teikts, ka Mindauga un Martas kronēšana notikusi 1253. gada 6. jūlijā. Šis darbs lai ir kā godinājums mūsu tautu senčiem pagātnē un Baltijas tautu vienotībai, draudzībai tagadnē un nākotnē." Skaņdarba atskaņojums vainagos arī Latgales kongresa simtgades svinību gada noslēgumu.
 
Piedalījās:
VAK “Latvija”
Diriģents Māris Sirmais
Aktrise Zane Jančevska
Stīgu grupa
Tautas muzikanti
 
Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” – viena no staltākajām Latvijas kultūras bākām, kuras muzikālos starus ar silto, instrumentāli niansēto, perfekto vokālo meistarību un īpašo Latvijas koru skaņu pasaule uzlūko par brīnumu – ne velti Baltijas lielāko profesionālo kori regulāri savās koncertprogrammās vēlas redzēt pasaules izcilākie diriģenti un orķestri. Kopš 1997. gada kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Māris Sirmais.

Foto: Andrejs Vasjukevičs/ Latgales vēstniecība GORS