Kultūras notikumi martā

Martu Latgales vēstniecībā GORS iesāksim ar jaunu izstādi “Dzimtas grāmata“ un ar pianista Antona Rosputjko un ērģelnieces Līgas Dejus koncertprogrammu “Klavieres un ērģeles“. Dienvidnieciskos ritmos skatītājus iekustinās, Latvijas Radio bigbends, Maria Mendes no Portugāles un Micheal Pipoquinha no Brazīlijas ar koncertprogrammu “Dienvidu krasti“. Ģitārists Jānis Bērziņš skatītājus iepazīstinās ar savu jauno albumu “Alpīnists“, savukārt bērnus priecēs “Meža dziesmas“, ko komponists Edgars Raginskis radījis, iedvesmojoties no tēlainajiem un labestīgajiem Jāņa Baltvilka dzejoļiem. Tāpat martā “Sinfonietta Rīga“ kopā ar korejiešu izcelsmes amerikānieti Dži Dži tieši Rēzeknē pirmatskaņos jauno koncertprogrammu “Bēthovens, Vasks un Auznieka koncerts elektriskajai ģitārai“, bet mēneša otrajā pusē koncertzālē viesosies vīru koris “Basiani“ no Gruzijas, savukārt martu noslēgsim ar mūziķa Aleksandra Ivanova un leģendārās grupas “Rondo“ jubilejas koncertu.
 
Līdz 11. maijam, Mākslas galerija, bezmaksas, GORS
No 23. februāra līdz 11. maijam būs iespēja apskatīt izstādi “Juris Soikans. Maģiskais reālisms“. Izstāde veltīta ekstraordinārai personībai – māksliniekam, teorētiķim, mākslas kritiķim un pedagogam Jurim Soikanam (1920-1995). Izstādes ierosme ir mākslinieka simts gadu jubileja, kas šogad apritētu 12. aprīlī. Jura Soikana daiļrade un tās attīstības trajektorijas ir ievērojami plašas kā arī iezīmē būtiskas 20. gs. otrās puses Latvijas kultūras un mākslas vēstures lappuses, kas saistītas ar trimdu, migrāciju un kultūru mijiedarbību globālā un lokālā kontekstā. Izstāde ietvers Jura Soikana glezniecības darbus, kas atspoguļo viņa teoriju par “Maģisko reālismu“, eksponēti tik arī arhīvu materiāli, kas izgaismos atsevišķas viņa biogrāfijas lappuses un plašo interešu loku.
Izstāde “Dzimtas grāmata“
No 5. marta līdz 11. maijam, 1. st. seminārzāle, bezmaksas, GORS
Ceļojoša izstāde, kas norisinās lasīšanas veicināšanas projekta “Bibliotēka“ ietvaros. Izstāde veidota ar mērķi rosināt diskusiju par ģimenisko vērtību saglabāšanu Latvijā un apmeklētājiem sniedz iespēju iepazīties ar divpadsmit grāmatām, kas atklāj emocionālus Latvijas dzimtu stāstus un savieno paaudzes cauri laikiem. Darbs pie izstādes veidošanas ildzis vairāk nekā pusgadu. Pēc tam, kad konkursa kārtībā izvēlēti izstādes dalībnieki – dzimtas no visas Latvijas – projekta komanda strādājusi pie katras ģimenes stāsta ietērpšanas mūsdienīgi estētiskā formā.
Ceturtdiena, 5. marts 19.00, Mazā zāle 10,00–20,00 €
Klausītājiem būs iespēja noklausīties taustiņinstrumentu duetu – ērģeles un klavieres –, kur katrs pārstāv savu laikmetu. Antons Rosputjko ir dzimis Latvijā, bet jau vairākus gadus dzīvo Austrijā. Viņš ir vairāku starptautisku konkursu laureāts un dažādu festivālu dalībnieks. Mākslinieks atzīst, ka vislielākais prieks viņam uzstāties esot Latvijā. Koncerta programmā skanēs solo skaņdarbi klavierēm un ērģelēm, kuri vēlreiz atgādinās par visām šo instrumentu iespējām, kā arī oriģinālie skaņdarbi un pārlikumi klavieru un ērģeļu duetam. Mūziķi atskaņos J. S. Baha, J. G. Mītela, Z. Karg-Elerta, D. Skarlati, F. Šūberta un E. Grīga mūziku.
Sestdiena, 7. marts 18.00, Lielā zāle 12,00–30,00 €, GORS
Maria Mendeša (Maria Mendes) ir portugāļu dīva ar plašu muzikālo interešu loku – viņa teicami jūtas džezā, glāsmaini dzied popmūziku un māk savai dzidri skanīgajai balsij piešķirt arī fadu smeldzīgumu. Mišaels Pipokiņa (Michael Pipoquinha), kurš Latvijā viesojies vairākkārt, jau pusaudža gados ar savu tehniski meistarīgo spēli apbūra tūkstošus sava videokanāla sekotāju visā pasaulē, un tagad šis brazīļu jauneklis ir uz pasaules slavas sliekšņa. Koncertā Rēzeknē skanēs mūzika no Portugāles un Brazīlijas, priecēs Marias un Mišaela skatuviskā saspēle, kā arī skanēs Latvijas Radio bigbenda programma “Tribute to Jaco”, kas tapusi sadarbībā ar Mišaelu un veltīta leģendārajam džeza basistam Džako Pastoriusam (Jaco Pastorius).
Piektdiena, 7. augusts 19.00, Lielā zāle 18,00–30,00 €
Pasākums pārcelts no 13. marta uz 7. augustu!
 
Ir pagājuši 20 gadi kopš leģendārās rokoperas "Kaupēn, mans mīļais" iestudējuma Liepājas teātrī, taču šis vēsturiskais stāsts par sabiedrības apjūsmoto laupītāju un slepkavu savu aktualitāti nav zaudējis arī šodien. Kaupēna lomā iejutīsies jaunais un talantīgais Latvijas Nacionālā teātra aktieris Raimonds Celms, kura aktiermeistarība, skatuviskais šarms un dziedātāja talants zibensātrumā iekarojis skatītāju, jo īpaši – daiļā dzimuma sirdis.
Ceturtdiena, 14. maija 18.00, Lielā zāle 6,00–20,00 €
Pasākums pārcelts no 14. marta uz 14. maiju!
 
Galvenais varonis, Zilais traktors, dodas pastaigā, taču apmaldās. Tāpēc viņa jaunie draugi – Profesors, meitene Maša un zēns Petja – dodas piedzīvojumiem pilnos meklējumos. Šajā pasakā nav ļauno tēlu – bērni dejos, smiesies un priecāsies par pozitīvo piedzīvojumu. Katrā numurā ir paredzēti interaktīvi elementi, kas mazajam skatītājam ļaus izkustēties, atrodoties turpat, savā sēdvietā. Stāsta pamatā ir vienkāršs un pat vismazākajiem skatītājiem saprotams sižets, ko papildina muzikālās spēles. 
Svētdiena, 14. februāris 17.00, Mazā zāle 15,00 €
Pasākums pārcelts no 14. marta uz 2021. gada 14. februāri!
 
Koncerts, tāpat kā jaunais albums “Alpīnists“, būs divu ģitārmūzikas pasauļu – instrumentālās un vokāli intrumentālās – apvienojums. Koncerts norisināsies divās daļās – pirmajā daļā uzsvars tiks likts uz virtuozu solo izpildījums, bet otrajā – uz skaņdarbiem ar dziesmu tekstiem un saspēli ansamblī, muzicējot kopā ar mūziķiem Staņislavu Judinu (basģitāra/kontrabass) un Dairi Petrauski (sitamie instrumenti). Koncertā varēs dzirdēt kompozīcijas no ģitārista jaunā albuma kā arī pasaulē atzītus ģitārmūzikas meistardarbus un aranžējumus tādām latviešu dziesmām kā “Gandrīz tautasdziesma“ un “Dzimtā valoda“.
Trešdiena, 29. aprīlis 14.00, Mazā zāle 8,00 €, GORS
Pasākums pārcelts no 18. marta uz 29. aprīli!
 
Koncertprogrammu “Meža dziesmas“ komponists Edgars Raginskis radījis, iedvesmojoties no tēlainajiem un labestīgajiem Jāņa Baltvilka dzejoļiem bērnu auditorijai. Dzejoļu tematika veltīta dabas iepazīšanai, saudzēšanai un iemīlēšanai, kā arī dažām pilsētas dzīves ainām. Skaņdarbi paredzēti diezgan plašai vecuma grupai – klausītājiem no 4 līdz 10+ gadu vecumam. Programmā piedalās Madara Botmane (mecosoprāns), Arvīds Kazlausks (saksofoni, balss) un Rihards Plešanovs (taustiņinstrumenti, balss). Sadarbībā ar mākslinieci un dizaineri Madaru Krieviņu tapusi koncertprogrammas vizuālā identitāte, bet Madara Botmane (LMA Modes mākslas nodaļas maģistrantūras absolvente) radījusi “Meža dziesmām“ pieskaņotus tērpus.
Piektdiena, 26. februāris 18.00, Lielā zāle 6,00–12,00 €, GORS
Pasākums pārcelts no 20. marta uz 2021. gada 26. februāri!
 
Ludviga van Bēthovena dzīves laikā par viņa “Lielo fūgu” kritiķi neizpratnē grozījuši galvas, tomēr kopš 20. gadsimta sākuma šo opusu uzskata par vienu no dižā meistara daiļrades virsotnēm. Par pārlaicīgām vērtībām vēsta arī Pētera Vaska mūzika, kas kā allaž vēršas pie līdzcilvēkiem, piedāvājot garīgu mierinājumu. Tomēr šīs programmas galvenā intriga ir koncerts elektriskajai ģitārai un orķestrim, kura autors ir Ņujorkā dzīvojošais Krists Auznieks. Ģitāras koncerta pirmatskaņojumā solo uzticēts korejiešu izcelsmes amerikānietei Dži Dži (Jiji), kura latviešu komponista mūziku spēlējusi arī Ņujorkas Linkolna centrā.
Sestdiena, 13. jūnijs 20.00, Mazā zāle 13,00 
Pasākums pārcelts no 21. marta uz 13. jūniju!
 
Grupas “Latgalīšu Reps” pirmais solo koncerts “CYTA DZELA”. Koncertā būs dzirdamas ne tikai jau visiem labi zināmās, bet arī dziesmas no jaunā albuma, kas tiks izlaists jau 2020. gada pavasarī. Grupa "Latgalīšu Reps" kopš 2017. gada parāda īsto latgaliešu dabu un dzīvesprieku caur mūziku ne tikai pašiem latgaliešiem, bet arī “čiuļiem” jeb citu Latvijas novadu iedzīvotājiem. Grupai līdz šim ir vairāki veiksmīgi hīti “Skots pa lūgu”, “Es tycu”, “Atver durovys”, “Kūdra deg”, “Trešuo zvaigzne”, bet līdz šim populārākais “Žārei gali” no pirmā solo albuma ar 1,7 miljoni skatījumiem vietnē “Youtube”.
Svētdiena, 29. novembris 16.00, Lielā zāle 12,00–25,00 €, GORS
Pasākums pārcelts no 22. marta uz 29. novembri!
 
Vīru koris “Basiani“ tika izveidots 2000. gadā. Kora dalībnieki nāk no dažādām Gruzijas daļām. Lielākā daļa nāk no ģimenēm, kas piekopj tradicionālo dziedāšanu, piedaloties dažādos mūzikas kolektīvos kopš bērnības. Kopš dibināšanas dienas “Basiani“ aktīvi darbojas, atdzīvinot un popularizējot Gruzijas tradicionālo dziedāšanu. Kolektīvs ir izdevis vairākus albumus, kuri apkopo vairāk nekā 300 dziesmu. Mākslinieciskais vadītājs – Giorgi Donadze.
Sestdiena, 5. septembris 18.00, Lielā zāle 12,00–20,00 €
Pasākums pārcelts no 27. marta uz 5. septembri!
 
Leģendārās latviešu kantrī mūzikas grupā “Dakota” muzicē dziedātājs, ģitārists un dziesmu autors Edvīns Zariņš (balss, ģitāra), Raitis Keišs (balss, basģitāra), Ilvars Manfelds (sitamie instrumenti), Aleksandrs Šlujevs (piebalss, mutes harmonikas), Artūrs Palkevičs (taustiņinstrumenti, piebalss) un Vīgants Murelis (ģitāra). Koncertos  skanēs gan vecās un labi zināmās dziesmas, gan jauni skaņdarbi no topošā albuma.
Svētdiena, 13. septembris 16.00, Lielā zāle 12,00–22,00 €
Pasākums pārcelts no 28. marta uz 13. septembri!
 
Atkāpties no ierastā zināmu dziesmu skanējuma, izmēģināt jaunus instrumentālus salikumus un galu galā nonākt pēc iespējas nepastarpinātā kontaktā ar klausītājiem ir tas, kas jau iepriekš akustiskos koncertus darījis tik mīļus gan publikai, gan grupai. Pēc mūziķu teiktā, koncertprogrammas nosaukums “Klusāk“ ir tāpēc, ka skanējuma jauda būs pieklusinātāka, bet ne mazāka, grupa to vienkārši vērsīs vairāk uz iekšpusi, dziesmu jēgu un vēstījumu pastāstot citādākās skaniskās nokrāsās.
Svētdiena, 11. oktobris 17.00, Lielā zāle 30,00–40,00 €, GORS
Pasākums pārcelts no 28. marta uz 11. oktobri!
 
Kopš laika, kad pirmoreiz ieskanējās grupas mūzika, pagājuši jau 35 gadi. “Rondo” ir unikāla grupa, kuru raksturo ar visdažādākajiem epitetiem un salīdzinājumiem – no “pašmāju Rolling Stones” līdz “Krievijas Rodam Stjuartam”. “Бледный бармен”, “Я буду помнить”, “Боже, какой пустяк!”, “Московская осень” – šos hitus un daudzas citas dziesmas zāle vienmēr dzied līdzi, un tā ir vairāku paaudžu iemīļotā mūzika. Koncerts ir tikšanās ar daudzu skatītāju jaunību.