Kultūras notikumi janvārī

Jauno 2020. gadu iesāksim ar grupas “Rikši“ jaunā albuma “trīp!“ atklāšanas koncertu un turpināsim ar visu gaidīto režisora Viestura Kairiša filmu “Piļsāta pi upis“.  Valsts Akadēmiskais koris “Latvija“ ieskandinās janvāri ar gaišu un sirsnīgu koncertprogrammu “Ziemassvētku gaisma“. Pirmo reizi Rēzeknē notiks Latvijas valsts čempionāts desmit dejās un Latgales kauss 2020. Mēnesi noslēgsim ar grupas “Lata Donga“ koncertprogrammu “Variācijas“ un teātra trupas “KVADRIFRONS“ viesizrādi “LV vs RU“.
 
Alvīnes Bautras gleznu izstāde “Nejaušā eksistence“
Līdz 16. februārim, Mākslas galerija, bezmaksas, GORS
Māksliniece Alvīne Bautra portretē cilvēkus, kuru apveidi šķietami izšķīst tukšā telpā. Izstādē “Nejauša eksistence“ māksliniece uzdod jautājumu sev un skatītājiem – kā cilvēka prāts uztver savu esību, sevis paša eksistenci šajā pasaulē, un  – vai mūsu eksistence patiešām ir nejauša?
Sestdiena, 4. janvāris 18.00, Lielā zāle 10,00–15,00 €
“Gadkrāsu ballīte” – tā latgaliešu postfolkloras grupa “Rikši” piesaka sava jaunā albuma “trīp!” atklāšanas svētkus. Albums ir ilgi lolots un gaidīts, tajā apkopotas Rēzeknes puses gadskārtu ieražu dziesmas grupas dalībnieku aranžijās, turklāt paši “Rikši” ieguvuši citādāku skanējumu. Jaunās programmas stāsts ir par emocijām un pieredzēm, kas tiek gūtas dažādu laika posmu piedzīvojumos.
Piektdiena, 10. janvāris 19.00, Lielā zāle 10,00–18,00 €
Muzikālās teātra-studijas “Baltie lāči“ dziesmu spēles “Lubāns un Rāzna“ pamatā ir Andra Baltača stāsts un dzeja, kuru caurvij dažādu autoru jaunradītas un pazīstamas dziesmas, kā arī latviešu tautasdziesmu apdares. Koncertā piedalīsies: soliste Olga Rajecka, Dainis Skutelis un Andris Baltacis, teicējs Andris Eriņš, “Ezeru zemes orķestris“ Alda Kises vadībā – Inga Zeile (vijole), Ainis Rudzītis (ģitāra), Aivars Meijers (basģitāra), Mārtiņš Leišavnieks (pūšamie instrumenti), Deniss Smirnovs (sitamie instrumenti), grupas “Dricānu Dominante“ un “Ginc un ES“.
Sestdiena, 11. janvāris 17.00, Lielā zāle, 5,00 €, GORS
“Piļsāta pi upis” ir attiecību stāsts uz pagājušā gadsimta 30.–40. gadu vēsturisko pārmaiņu fona. Scenārija pamatā ir latviešu trimdas autora Gunara Janovska tāda paša nosaukuma romāns. Filmas galvenajam varonim Ansim ir nevainīga profesija – daiļkrāsotājs, un viņš ir pieprasīts pie visām varām, kas piecu gadu laikā nomainās vairākkārt. Patētisko ulmaņlaiku vietā nāk skarbie režīmi – komunisti, tad nacisti. Anša iecerētā ir ebreju meitene Zisla, taču jaunās sievietes tēvs liek mīlai šķēršļus. Anša dzīvē uzrodas arī glītā latviete Naiga. Režisors – Viesturs Kairišs.
Svētdiena, 12. janvāris 16.00, Lielā zāle 5,00–12,00 €, GORS
Pareizticīgo Ziemassvētku programmā “Ziemassvētku gaisma” būs iespēja dzirdēt krievu pareizticīgo tradicionālos garīgos dziedājumus, kā arī Rahmaņinova, Česnakova, Balakirjeva un citu komponistu mūziku diriģentes Jūlijas Hutoreckajas, kura ir no Sanktpēterburgas, vadībā. Viņa ir viena no jaunākajām un perspektīvākajām pasaules koru un simfonisko orķestru diriģentēm, kas savu karjeru iesāka jau 15 gadu vecumā, atskaņojot Čaikovska, Rahmaņinova darbus. Uzvaras starptautiskajos konkursos viņai pavēra durvis uz daudzu pasaules koncertzāļu skatuvēm.
Sestdiena, 18.–19. janvāris 9.15, Lielā zāle 8,00 €
Jau tradicionāli sporta deju klubs “VIVA” aicina uz sporta deju sacensībām, kas šoreiz notiks divu dienu garumā – “Latvijas valsts čempionāts desmit dejās“ notiks 18. janvārī un “Latgales kauss 2020“ notiks 19. janvārī. Sporta deju sacensības jaunākajās vecuma grupās sāksies jau 9.15, vakara daļas sākums 19.00.
Piektdiena, 24. janvāris 19.00, Mazā zāle 12,00–15,00 €, GORS
Pasaules mūzikas grupas “Lata Donga“ kodolu veido ģimene – Aīda Rancāne, Asnate Rancāne, Aurēlija Rancāne un Andris Kapusts, kura jau trešajā paaudzē izpilda tautas mūziku. Grupas īpašā muzikālā pievilcība saistās ar emocionālo, savdabīgi piesātināto un iedvesmojošo balsu skanējumu. Albumā uzņemtās melodijas pārstāv dažādus stilus, tās arī nāk no dažādiem novadiem. Attiecīgi, atšķirīgi dažādās dziesmās ir arī variēšanas paņēmieni.
Otrdiena, 28. janvāris 14.00 un 18.00, Mazā zāle 8,00 €, GORS
“LV vs RU“ ir vēsturisks mīlasstāsts par latviešu un krievvalodīgo attiecībām. Izrāde balstīta stāstos par radošās komandas dzīves laikā piedzīvoto. Ikdienišķas atzīšanās mīsies ar aizspriedumainām etīdēm, dokumentāliem video fragmentiem, apcerīgu mūziku, mīlēšanu un lamāšanos. Iestudējuma tapšanas procesā aktieri apgūst viens otra dzimtās valodas. Igors Nazarenko apgūst latviešu un Jānis Kronis krievu valodu, lai varētu uzrunāt to sabiedrības daļu, ar kuru līdz šim ir izvairījušies sazināties valodas barjeras dēļ.