Kultūras notikumi septembrī

Septembris kā ierasts Latvijā un arī Latgales vēstniecībā GORS sāksies ar Baltijas Dokumentālo filmu forumu un Rēzeknē būs skatāmas trīs dokumentālās filmas - “Dzimusi Ķīnā”, “Molenbēkas Dievi” un “Medus zeme”. Tāpat Valmieras Drāmas teātris viesosies ar divām dokumentālo stāstu izrādēm “Meža meitas”. Ar jauno koncertprogrammu “Senču balsis” uzstāsies bungu un dūdu mūzikas grupa “Auļi”, savukārt etnomūzikas grupa “Tautumeitas” prezentēs savu albumu, kurā apkopotas grupas dalībnieču radītas dziesmas ar tautas vārdiem. Septembra izskaņā, atzīmējot savus 40 gadus uz skatuves, uzstāsies mūziķis Igo ar koncertprogrammu “Pirmie 40”.
 

Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas absolventu darbu izstāde “Ars Longa”
No 20. augusta līdz 27. oktobrim, bezmaksas, GORS

Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas darbības vīzija ir “Esi gudrs, brīvs un radošs mūsdienu tehnoloģiju un sajūtu pasaulē”. Un tas nozīmē – saprast un orientēties modernajā pasaulē, pakļaut sev un saviem darbiem un izdomām  tehnoloģijas un savām rokām prast radīt. Izstādē Latgales vēstniecībā GORS ir RMDV absolventu darbu retrospekcija 60 gadu griezumā un tajā skatāmi šobrīd Latvijas mākslā redzamāko absolventu darbi.

Baltijas jūras dokumentālo filmu forums 2019
No 3. līdz 7. septembrim
Baltijas jūras dokumentālo filmu forums ir nozīmīgākais dokumentālajām filmām veltītais projektu tirgus Baltijas valstīs. Nacionālā Kino centra organizētais 23. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums notiks no 3. līdz 7. septembrim. Arī šogad foruma filmas varēs noskatīties seansos ne tikai Rīgā, bet arī Latvijas reģionu pilsētās, kuru vidū jau sesto gadu būs arī Rēzekne.
 
Otrdiena, 3. septembris 18.00, Mazā zāle 1,00 €
”Viena bērna politikas“ vietā tagad Ķīnas propaganda sludina “divu bērnu plānu”. Kas slēpjas aiz šādas politikas ieviešanas mašinērijas, un kāda ir gigantiskās iekārtas pilsoņu dzīve? Kādos apstākļos izaugušas paaudzes, bez kuru ražotajām precēm vairs nevaram iedomāties savu dzīvi, bet par kurām tikpat kā neko nezinām? Preparējot savas dzimtas likteņus, režisore Naņfu Vana pēta vienu no baisākajiem sociālajiem eksperimentiem cilvēces vēsturē. Un skatītājs tiek izaicināts ielūkoties acīs, iespējams, rafinētākajam propagandas režīmam mūsdienās.
Trešdiena, 4. septembris 18.00, Mazā zāle 1,00 €
Molenbēka ir Briseles rajons. Dažiem šī ir džihāda galvapilsēta, bet sešus gadus veciem zēniem Atosam un Aminam šīs ir mājas. Šeit viņi klausās zirnekļus, atklāj melnos caurumus un strīdas par to, kurš pilotēs lidojošo paklāju, kas aizvedīs viņus uz senču zemēm. Viņi dzīvo vienā ēkā, taču nāk no dažādām pasaulēm. Viņi kopā meklē atbildes uz lielajiem jautājumiem. Atos vēlas savu dievu, jo Aminam jau ir Allāhs, bet šo jautājumu sarežģī viņa drauga Flo pārliecība, ka cilvēki, kuri tic Dievam, ir kļuvuši traki.
Ceturtdiena, 5. septembris 18.00, Mazā zāle 1,00 €
Pēdējai Eiropā esošajai sievietei-biškopei ir jāglābj bites un jāatgriež dabiskais līdzsvars Medus zemē, kad nomadu biškopju ģimene iebrūk viņas zemē un apdraud viņas iztiku. Šī filma ir pamatiedzīvotāju vizuālā stāstījuma izpēte, kas dziļi ietekmē mūsu izturēšanos pret dabas resursiem un cilvēka stāvokli. 
Trešdiena, 11. septembris 18.00, 3. stāva Semināru zāle, bezmaksas
Izglītojošais cikls “Gadsimts modē Latvijā” piedāvā iespēju iepazīt Latvijas vēsturi caur konkrētas nozares prizmu. Vairākās sarunās plašai auditorijai tiks izceltas un kopīgi apspriestas ar modi saistītas būtiskas parādības, ko Latvija piedzīvojusi laikposmā no 1918. līdz 2018. gadam. Klausoties aizraujošus stāstījumus un iesaistoties diskusijā, apmeklētāji atklās daudz interesanta par modes jaunradi, ievērojamām personībām un notikumiem Latvijas vēsturē gadsimta garumā.
Piektdiena, 13. septembris 19.00, Lielā zāle 12,00–18,00 €
Maestro Raimonds Pauls sarakstījis 12 jaunas dziesmas Latvijas pozitīvajam dziedātājam Normundam Rutulim. Septembra sākumā šīs dziesmas tiks publicētas albumā “Man nav žēl” un uzreiz pēc tam Normunds kopā ar instrumentālistiem un deju grupu dosies koncerttūrē pa Latviju. Ierasti pozitīvā enerģētika un melodiskums koncertos mīsies ar dinamisku un atraktīvu deju.
Sestdiena, 14. septembris 16.30 un 19.00, Lielās zāles zemskatuve 17,00 €, GORS
Viesosies Valmieras Drāmas teātris, izrādot “Meža meitas” – dokumentālie stāsti par dzīvi mežā. Izrādes norises vieta zem Lielās zāles skatuves mēģinās radīt izrādes stāstā atainoto zemnīcu sajūtu. Izrāde būs stāsti par dzīvi, attiecībām, uzticēšanos un nodevību, par ģimeni un bērniem, par sāpēm, zaudējumu un šķiršanos, par salauztiem sapņiem un spēku dzīvot. Lomās – Dace Everss, Māra Mennika, Skaidrīte Putniņa, Inese Ramute, Baiba Valante, Zane Leimane vai Katrīna Cērpa.
Svētdiena, 15. septembris 16.00, Lielā zāle 20,00–28,00 €
“Senču balsis” ir bungu un dūdu mūzikas grupas “Auļi” jaunā koncertprogramma, sadarbībā ar māksliniekiem no dažādām pasaules valstīm. Auļi ir devušies pasaulē, lai satiktos un iepazītos ar dziedātājiem, kuri pārstāv senas un neparastas dziedāšanas tradīcijas un tehnikas. Šoreiz uzmanība pievērsta jaudīgām vīriešu balsīm, kas raksturo kādu reģionu. Kā viens no koncerta viesiem būs rīkles dziedātājs no Mongolijas Batzorig Vaanchig.
Sestdiena, 21. septembris 18.00, Lielā zāle 15,00–20,00 €
2018. gada 30. maijā Latvijas etnomūzikas grupa “Tautumeitas” nāca klajā ar grupas debijas albumu “Tautumeitas”. Albumā apkopotas 12 grupas dalībnieču radītas dziesmas ar tautas vārdiem, kas ir 12 tradīcijās balstīti, bet mūsdienīgi stāsti par pašapziņu un vērtībām. Grupas “Tautumeitas” debijas albums ar nosaukumu “Tautumeitas” ieguva Mūzikas ierakstu gada balvu kā gada labākais etno un tautas mūzikas albums, savukārt, singls “Sadziedami” kļuva par 3. vērtīgāko dziesmu LR2 “Muzikālās bankas” dziesmu aptaujā.
Sestdiena, 28. septembris 18.00, Lielā zāle 10,00–20,00 €
Pēc veiksmīgi aizvadītajiem pieciem jubilejas koncertiem, arī šogad ar diviem koncertiem Igo atzīmēs savus 40 gadus uz skatuves. Koncerta pirmajā daļā skanēs komponista Jāņa Strazda un Igo koncertprogramma “Uguns”, kuru atskaņos Jānis Strazds, Igo un postetno grupa “Vējturi“, bet koncerta otrajā daļā būs Igo “zelta repertuārs”, lai skatītājus priecētu ar labi pazīstmām dziesmām, kurām ir iespējams dziedāt līdzi, sist plaukstas, celties kājās un dejot.