Latgales rūžeņa - Aija Rimša | piemiņas koncerts | ZEM CITĀM DEBESĪM | Papildkoncerts.

Latgales rūžeņas, dziedātājas un dziesmu autores Aijas Rimšas mūsu vidū nav jau astoņpadsmit gadu, bet viņas dziesmas dzīvo un skan. Desmit muzikālajos gados – deviņi dziesmu albumi! Tāds ir mantojums, kuru mums atstājusi Aija Rimša, vienkārša latgaļu meitene ar neticami plašu sirdi un mūziķes dvēseli. Dziesmas viņai dzima dabiski un viegli, vārdi paši virknējās dzejoļos, kuriem tikpat dabiski no kāda iekšēja avota atplūda melodijas. Diemžēl mūžs šai neparastajai, likteņa triecienu aizlauztajai mūziķei bija traģiski īss – tikai 38 gadi… Šogad tūlīt pēc Aijas dzimšanas dienas, 29.septembrī, Latgales vēstniecībā GORS tiks organizēts īpašs dziedātājai veltīs piemiņas koncerts.

Aijas īsais, bet piepildītais mūžs, spilgtā personība, talants, neatkārtojamā balss un dziesmu teksti joprojām žilbina un pārsteidz daudzus viņas talanta cienītājus un klausītājus. Jau ir apritējuši astoņpadsmit gadi, kopš Aija ir «zem citām debesīm», taču viņas balss skanam radio joprojām dzirdama gandrīz katru dienu.

1967. gada 25. septembrī Rēzeknē dzimusī Aija bija vienkāršu ļaužu bērns. Tētis, šoferis, iemācīja meitai nospēlēt pirmos akordus uz akordeona. Pati savu akordeonu Aija dabūja piecarpus gadu vecumā, taču meitene pati tiecās pēc klavierēm, kuru melnbaltie taustiņi sniedza daudz vairāk iespēju vispirms atkārtot dzirdētas melodijas, tad izmēģināt spēkus improvizācijā. Skolā vienmēr zināja, kur meklējama Aija, kad meitene bija pagaisusi: protams, pie klavierēm!

Par spīti smagajai slimībai un operācijām, Aija radīja mūziku līdz teju pēdējai stundiņai. Ieskaņoti deviņi soloalbumi, kuru aranžējumi lielākoties tapuši sadarbībā ar producentu Andri Šīrantu. To vidū gan septiņas Aijas oriģināldziesmu programmas, gan arī divi latgaliešu tautasdziesmu apkopojumi: Tev un vientulībai ’95; Mīlestības tango ’96; Vēju varavīksne ’97; Tev līdzās ’99; Kāzas Latgalē ‘2000; Kaprīzā meitene ‘2000; Večerinka Latgalē ‘2002; Ar manām ugunīm nespēlē ‘2002; Zem citām debesīm ‘2003.

Dziedātājas un dziesmu autores Aijas Rimšas dzīves gaitas noslēdzās 2005. gada 14. oktobrī. 2015. gada 17. oktobrī bija pirmizrāde dokumentālajai filmai par mūziķi „Īsamirdzi zvaigznem liedza”, un filma tika izrādīta daudzviet Latvijā. Par godu Aijas pusgadsimta jubilejai izdots viņas dziesmu lirikas izdevums Aijas dziesmu klade.

Aijai Rimšai – meitenei no pilsētas Latgales sirdī – dārgas bija trīs lietas: dzimtais novads, ģimene un dēli. Draiskajās un skumjajās dziesmās, kurām gan mūziku, gan tekstu rakstīja Aija pati, tika izdzīvota ticība, cerība un mīlestība, ar kurām varēja darīt brīnumus.

Aija bija cilvēks, kas nesa Latgales, Rēzeknes vārdu plašajā pasaulē. Savu paldies Aijai un Aijas mammai mēs gribam teikt caur atceres koncertu „Zem citām debesīm”.

Koncertā pulcēsies mūzikas jomā nozīmīgi cilvēki, Aijas radinieki, laikabiedri un mūziķi, lai atgādinātu un iepazīstinātu plašāku auditoriju ar Aijas kā talantīgas personības dzīvi, ceļu no pirmās dziesmas līdz… nenodziedātajai, dziesmu tapšanas ceļu un viņas dzīvē tuvu cilvēku atmiņām.

Koncertā piedalīsies: – Santa Kasparsone, Ēriks Gruzniņš, Raitis Treijs („Zeļļi”), Normunds Liepiņš, Juris Ostrovskis ( „Patrioti.lg”), Gints Ločmelis ( „Gins un Es”, Andris Šīrants („Vēja runa”), Gita Dukaļska („Starpbrīdis”), grupa „Bruģis”, „Dricānu dominante”  un citi viesi.

„Klausieties, cilvēki, cik skaistas dziesmas sacerējusi tauta. Es tās dziedu un dziedāšu jums. Dziedāšu arī tad, kad manis vairs nebūs... Klausieties, nenolaidiet spārnus un neskumstiet! Gadsimtiem cauri dziesma, pašas tautas sacerēta un dziedāta, palīdzējusi uzvarēt bēdas un grūtības. Klausieties, dziediet, cīnieties par sevi, saviem tuvākajiem! Dariet to tā, kā es to darīju – dziedot” tā, aizejot mūžības dārzos, mums novēlēja Aija.

Noderīga informācija

 

Pusstundu pirms pasākuma sākuma sāk darboties bērnu istaba, kas pieejama bērniem vecumā no trīs līdz septiņiem gadiem. Bērnu istabas apmeklējums ir bez maksas. Pirms tam lūgums pieteikties, zvanot +371 64633303.

Informējam, ka pasākuma laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana. Minētās darbības tiek veiktas atbilstoši datu apstrādes prasībām, neidentificējot konkrētas personas. Iegūtie materiāli var tikt publicēti un/vai translēti plašsaziņas līdzekļos, kā arī sociālajos tīklos internetā u.tml.

Ja Jūs nevēlaties tikt fotografēts vai filmēts, Jums ir tiesības pieprasīt, lai šādas darbības attiecībā uz Jums netiek veiktas. Jums ir tiesības lūgt neizmantot vai dzēst Jūsu personas datus – fotoattēlu, video vai audio ierakstu, kurā jūs esat fiksēts, sazinoties ar personas datu apstrādes pārzini – SIA “Austrumlatvijas koncertzāle” administrāciju klātienē, Rēzeknē, Pils ielā 4; zvanot 646 33303 vai rakstot koncertzale [at] rezekne.lv

30. Sep 2023 15:00, sestdiena
Paredzamais ilgums2 h
Norises vietaLielā zāle
Organizētājs: Art Management Group, SIA

Biļetes cena

  • 15.00 €
  • 18.00 €
  • 20.00 €
  • 25.00 €