ČETRI BALTI KREKLI. MATĪSS ČUDARS. Kino un mūzikas vakars uz Jumta terases

Kino un mūzikas vakaru muzikālo programmu 24. augustā festivālā “LNSO vasarnīca” noslēgs ģitārista Matīsa Čudara soloprogramma un Kannu starptautiskā kinofestivāla 2018 programmā “Kannu klasika” iekļautā latviešu spēlfilma – Rolanda Kalniņa filma “Četri balti krekli”.

MATĪSS ČUDARS

Matīss Čudars ir viens no spilgtākajiem latviešu jaunās paaudzes ģitāristiem, izteikts sava ceļa gājējs mūzikā. Viņu grūti ietilpināt jebkādos stilu un virzienu, nacionālo kultūru vai citos rāmjos. Bieži Matīsu sauc par džeza ģitāristu, tomēr viņš pats atzīst, ka šim apzīmējums var maldināt. Deviņu gadu vecumā paņēmis rokā ģitāru un sācis ar smago metālu, pēc studijām Amsterdamas konservatorijā, kur arī paguvis pasniegt ģitārspēli tādiem pašiem jauniem censoņiem kā pats, Matīss nenogurstoši turpina pētīt un izgaršot ģitārspēles tehniskos un mākslinieciskos apvāršņus, vislabāk jūtoties improvizācijā, kur galvenā loma ir sajūtām un spontanitātei. Šogad saņēmis nomināciju “Lielajā mūzikas balvā 2017” kā “Gada mūziķis”.

ČETRI BALTI KREKLI

2018. gadā filma piedzīvojusi savu renesansi – maijā Kannu starptautiskā festivāla programmā “Kannu klasika/Cannes Classics” Festivāla pils Bunjuela zālē notika režisora Rolanda Kalniņa filmas “Četri balti krekli” oficiālā skate, kas kļuva arī par šis filmas pasaules pirmizrādi. “Četri balti krekli” (1967) ir viena no pazīstamākajām Rolanda Kalniņa spēlfilmām ar ļoti sarežģītu likteni – uzņemta 1967. gadā, tā perfekti iederas tālaika kinopasaulē valdošajās modernisma tendencēs, taču savas brīvdomības, jauneklīgās enerģijas un dzēlīgās ironijas dēļ Latvijā pilnvērtīgu ekrāna dzīvi uzsāka tikai 20 gadus pēc tās uzņemšanas, bet līdz tam tika nolikta plauktā un izslēgta no Latvijas kino procesiem. 51 gadu pēc filmas Četri balti krekli uzņemšanas, režisora Rolanda Kalniņa 96 gadu jubilejas dienās, filma nonāca visas kinopasaules uzmanības centrā.

Filmas scenārijs veidots pēc Gunāra Priedes lugas Trīspadsmitā, režisors Rolands Kalniņš,  operators Miks Zvirbulis, mākslinieks Uldis Pauzers, kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa, montāžas režisore Zigrīda Geistarte, otrais režisors Varis Brasla, komponists Imants Kalniņš, dziesmu vārdu autors Māris Čaklais, lomās – Uldis Pūcītis, Līga Liepiņa, Dina Kuple, Pauls Butkēvičs, Arnolds Liniņš un citi. Filma restaurēta Latvijas studijā “Lokomotīve”. Telefonu montieris Cēzars Kalniņš no darba brīvajā laikā sacer dziesmas, muzicēdams kopā ar draugiem izveidotajā ansamblī. Tomēr, lai ansamblis nonāktu līdz publikai, jāiziet garš atļauju saņemšanas ceļš. Kultūras komisijas locekle Anita Sondore pavirši noklausās Cēzara dziesmas un nokritizē tās, bet vēlāk vairs gribēdama nevar apstādināt dažādu sabiedrisko apspriešanu dzirnakmeni, kuru pati iekustinājusi.

Žanrs: spēlfilma
Režisors: Rolands Kalniņš
Lomās: Uldis Pūcītis, Dina Kuple, Līga Liepiņa, Arnolds Liniņš, Pauls Butkēvičs
Ražošanas valsts: Latvija
Gads: 1967
Filmas valoda: latviešu; ar subtitriem krievu valodā
Filma nav ieteicama līdz 12 gadu vecumam.
 
Lai arī Latgales vēstniecība GORS, baudot kino un mūziku uz Jumta terases, būs parūpējusies par sildošajām lampām un plediem, tomēr aicinām apmeklētājus ģērbties pēc iespējas siltāk. Sliktu laikapstākļu gadījumā kino un mūzikas vakaru norises vieta var mainīties.
 
Biļešu cenas piektdienu vakaru notikumiem ir 7,00 €, bet sestdienu kino seansiem 5,00 €. GORS Kultūras vēstnieku programmas dalībniekiem ieejas biļetes cenas attiecīgi ir 6,00 € un 4,00 €.
 
Biļetes nopērkamas Latgales vēstniecības GORS kasē, latgalesgors.lv vai pusstundu pirms vakara pasākuma. Apmeklētāju ievērībai – pērkot biļetes tieši pirms pasākuma, nevarēs norēķināties ar maksājumu kartēm. Ierobežotā vietu skaita dēļ un, ņemot vērā iepriekšējo gadu interesi, aicinām biļetes iegādāties laikus.
 
Informejam, ka pasuokuma laikā ilustrativi muokslinīcyskim mierkim i sabīdreibys informiešonai par nūtikšonu var tikt fotografēts, taiseits video i/voi audio īroksts. Ituos darbeibys teik dareitys atbylstūši datu apstruodis praseibom, naizškirūt konkretys personys. Dabuotī materiali var tik publicāti i/voi puorraideiti plašsazinis leidzekļūs, kai ari socialajūs teiklūs škārsteiklā i tml.
 
Ka Jius nagribit tikt fotografāts voi fiļmēts, Jums ir tīseibys pīpraseit, kab itaidys darbeibys attīceibā iz Jiusu nateik dareitys. Jums ir tīseibys lyugt naizmontuot voi dzēst Jiusu personys datus – foto karteiti, video voi audio īrokstu, kurymā Jius asat īmyužynuots. Tū var izdareit, sasazynojūt ar personys datu apstruodis puorzini – SIA “Austrumlatvijas koncertzāle” administraceju kluotīnē, Rēzeknē, Piļs īlā 4; zvonūt 64633303 voi rokstūt koncertzale [at] rezekne [dot] lv.
 

24. Aug 201821:30, piektdiena
Paradzamais garums1 h 45 min
Nūtikšonys vītaJumta terase
Cena7.00 €
OrganizātuojsAustrumlatvijas koncertzāle, SIA
Dasaslēdz ci Pīsaregistrej, kab nūpierktu beletus GORS biļešu sistēmā!
Filma nav ieteicama līdz 12 gadu vecumam.