MARINA REBEKA. Operas MARIJA STJUARTE koncertiestudējums

2017. gada pirmoreiz Latvijā izskanēja 130 gadus par zudušu uzskatītās itāļu komponista Gaetāno Doniceti operas "Marija Stjuarte" oriģinālversijas koncertuzvedums. Titullomā - pasaulslavenais latviešu soprāns Marina Rebeka un citu izcilu solistu ansamblis.

Atzītā bel canto stila meistara Gaetāno Doniceti opera "Marija Stjuarte", kuras pamatā pa daļai vēsturiski fakti, pa daļai fikcija, atklāj Skotijas karalienes Marijas Stjuartes un viņas māsīcas, Anglijas karalienes Elizabetes cīņu par Anglijas troni. Šajā stāstā netrūkst nedz mīlestības un greizsirdības, nedz intrigu un traģiskas kulminācijas. "Marijas Stjuartes" skatuves ceļš bijis tikpat traģisks, cik tās librets - pēc ģenerālmēģinājuma 1834. gadā Neapolē tā aizliegta, jo vietējais valdnieks bijis sašutis par  Doniceti drosmi atainot karaliskas personas visā to cilvēcisko emociju paletē un gradācijās, turklāt viņa dzīvesbiedre bijusi tieša Marijas Stjuartes pēctece. Operas cenzēta versija pirmizrādīta nākamajā gadā Milānas La Scala, bet, komponistam esot nemierā ar cenzūras žņaugiem un aristokrātu tuvredzību, pamazām nogrimusi aizmirstībā. Pēc vairāk nekā 130 gadiem "Marijas Stjuartes" sākotnējā versija atrasta kādā Stokholmas arhīvā Zviedrijā, un kopš tā laika opera piedzīvo strauju popularitātes augšupeju Eiropā un citviet pasaulē. Latvijas pirmatskaņojumā būs iespēja baudīt komponista iecerēto "Marijas Stjuartes" oriģinālversiju.

Koncertuzvedumā titullomu, Skotijas karalieni Mariju Stjuarti atveidoja starptautiski pazīstamā latviešu operdziedātāja, virtuozā un valdzinošā Marina Rebeka (soprāns). Marina atzīst, ka Marijas Stjuartes loma ir liels izaicinājums, tā ir vokāli ļoti sarežģīta, tomēr māksliniece sen ilgojusies to nodziedāt un no grūtībām nebaidoties, turklāt viņas balss ir īpaši piemērotā formā Doniceti mūzikas atskaņojumam. 

Kopā ar Marinu Rebeku uzstājās īpaši izmeklēts skatuves partneru ansamblis: Anglijas karalienes Elizabetes lomu dziedās Krievijā dzimusī un Vācijā dzīvojošā uzlecošā zvaigzne Katja Levina (soprāns), Lesteras grāfa Roberta lomā – vairākkārtējs Grammy balvas ieguvējs, turku tenors Bīlents Bezdīzs, kuru Latvijas publika jau dzirdējusi Edgardo lomā Doniceti operā Lucia di Lammermoor Rīgas opernamā. Šrūsberijas grāfu Džordžu Talbotu gaidāmajos koncertos dziedās pieprasītais 18. un 19. gadsimta opermūzikas interprets, itāļu basbaritons Džanluka Margeri, kurš Latvijā viesosies pirmoreiz. Arī koncertiestudējuma muzikālais vadītājs, amerikāņu diriģents Džons Fiore Latvijā koncertēs pirmo reizi, viņa talantu iepriekšējā sezonā ar sajūsmu novērtējuši Ženēvas, Cīrihes un Drēzdenes opernamu apmeklētāji. Operas koncertuzvedumā piedalījās no labāko Latvijas orķestru mūziķiem veidotais Festivāla simfoniskais orķestris un Valsts akadēmiskais koris "Latvija".

Foto: Andrejs Vasjukevičs/ Latgales vēstniecība GORS