Kultūras notikumi maijā

Maiju Latgales vēstniecība GORS iesāks ar grupas “The Sound Poets” jaunā albuma “Trīs” prezentācijas koncertu un turpinās ar koncertizstādi “Kalpotājs. Blumbergs. Kamēr…” veltītu izcilā latviešu mākslinieka Ilmāra Blumberga daiļradei. Februārī jubileju svinēs “Kesselberg Ensemble” un Rīgas kamerkoris “Ave Sol” ar koncertprogrammu “Zeme, kurā avoti sākas”. Mēneša noslēgumā diriģenta Normunda Šnē vadībā Sinfonietta Rīga noslēgs sezonu Johannesa Brāmsa zīmē ar Otro simfoniju un Otro klavierkoncertu “Romantiskais Brāmss”, kā arī Jaunais Rīgas teātris viesosies ar izrādi “Vectēvs”.
 
Piektdiena, 3. maijs 19.00, Lielā zāle 12,00–25,00 €, GORS
Pavasarī Latgales vēstniecībā GORS un citās Latvijas lielākajās pilsētās izskanēs grupas “The Sound Poets” jaunākā albuma “Trīs” koncerts. Kā saka mākslinieki: “Albuma izdošana arī ir tikai nepilns solis līdz tam, kā mēs gribētu dalīties ar mūsu mūziku. Īsta aci pret aci satikšanās ar saviem klausītājiem un strādāšana uz skatuves pilnā jaudā ir tas, kā mēs gribam pavadīt nākamo pavasari.”
 
Sestdiena, 4. maijs 16.00, Mazā zāle 3,50 €, GORS
Ilmārs Blumbergs (1943-2016) Latvijas mākslā ir hrestomātiski pierādāms jēdziens, ja analizē viņa radīto scenogrāfijā, plakātu mākslā, glezniecībā, multimedijos. Taču personība – Blumbergs – ir mainīga un netverama matērija, kas visam viņa radītajam piešķir virsvērtību, brīnumainību, intimitāti, ko viņa mākslas un pasaules uztveres izzinātājs pazīst itin kā no aizlaikiem, taču nespēj kataloģizēt, iegrāmatot un, par laimi, arī patērēt. Režisore: Dzintra Geka.
 
Svētdiena, 5. maijs 18.00, Lielā zāle 10,00–17,00 €, GORS
Koncertizstāde veltīta izcilā latviešu mākslinieka Ilmāra Blumberga (1943–2016) daiļradei. Koris “Kamēr…” īpaši radītā koncertprogrammā izpildīs septiņus skaņdarbus, kurus, iedvesmojoties no I. Blumberga mākslas motīviem un dzīves gājuma, radījuši kora uzticami draugi – komponisti Georgs Pelēcis, Ēriks Ešenvalds, Pēteris Vasks, Juris Karlsons, Gabriels Džeksons, Dobrinka Tabakova un Vītauts Miškinis. Koncerizstādes telpu korim apdzīvot palīdzēs Viestura Kairiša režija, Elīnas Lutces horeogrāfija un Egila Kupča gaismu partitūra.
 
Pirmdiena, 6. maijs 17.00, Mazā zāle 7,00 €, GORS
Jānis Streičs un aktieri Jānis Paukštello, Viktorija Streiča, Sarmīte Rubule, kā arī mūziķis Ēriks Zeps un grupa “Rikši” kopā ar skatītājiem lasīs un izdziedās Jāņa Klīdzēja stāstu “Zalta kristeņš”. Vakars būs vakarēšana kā kinorežisora bērnībā, kad ziemas vakaros sanāca kaimiņienes, lai, darinot līdzpaņemtos rokdarbus, varētu klausīties, ko Streiču Jānītis tām lasīja priekšā.
 
Sestdiena, 11. maijs 18.00, Lielā zāle 7,00–10,00 €, GORS
Par jubilejas koncertprogrammu “Quam Terra Fontibus” (Zeme, kurā avoti sākas) mākslinieciskā vadītāja Ilze Grudule stāsta: “Programmas ideja ir sākšanās – Bahā savulaik sākās Mītelis, “Kesselberg Ensemble” sākās Latvijā un Šveicē, mans ceļš barokā sākās ar Andri Veismani, un šajā jubilejas gadā mēs simboliski staigājam gan ģeogrāfiskās, gan muzikālās takas, kurās aizsācies “Kesselberg Ensemble” ceļš.” Ar koncertiem tiek svinēta kamerkora “Ave Sol” 50 un “Kesselberg Ensemble” 15 gadu pastāvēšana. Koncerts iesāksies ar Oresta Silabrieža ievadvārdiem.
 
Svētdiena, 12. maijs 16.00, Lielā zāle 18,00–25,00 €
Programmu Maestro radījis solistam Daumantam Kalniņam, un, sadarbībā ar diriģentu un orķestra māksliniecisko vadītāju Kasparu Ādamsonu, koncertam ir iecerēts stīgu orķestra skanējums un mūziķu grupa Raimonda Macata vadībā ar Maestro Raimondu Paulu pie klavierēm.
 
Piektdiena, 17. maijs 19.00, Lielā zāle 10,00–18,00 €
Čellu trio “Melo-M” pavasarī viesosies Latgales vēstniecībā GORS ar jaunu koncertprogrammu “Maģiskā Radio tūre”, skaņdarbu izvēlē īpaši pievēršoties radio tēmai. Koncertos lielu daļu repertuāra veidos jauni skaņdarbi – Kārļa Auzāna orģinālmūzika, iepriekš nedzirdētas versijas par grupas “Radiohead” mūzikas darbiem, gaidāms arī grupas “Queen” slavenās dziesmas “Radio Ga Ga” jauns atskaņojums trim čelliem un sitamajiem instrumentiem.
 
Sestdiena, 18. maijs 17.00, GORS 2. stāva Semināru zālē
Pirms koncerta muzikoloģe un kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” mākslinieciskā producente Baiba Kurpniece ikvienu koncerta apmeklētāju iepazīstinās ar koncertā skanošo darbu autoru, skaņdarbu tapšanas vēsturi, muzikālo uzbūvi un atskaņojuma tradīcijām.
 
Sestdiena, 18. maijs 18.00, Lielā zāle  5,00–12,00 €, GORS
Diriģenta Normunda Šnē vadībā “Sinfonietta Rīga” noslēdz sezonu Johannesa Brāmsa zīmē ar Otro simfoniju un Otro klavierkoncertu. Piedalās: Nelsons Gerners, klavieres. Programmā: Johanness Brāmss Otrā simfonija Remažorā op. 73 un Otrais klavierkoncerts Sibemolmažorā op. 83.
 
Trešdiena, 22. maijs 14.00, Lielā zāle 5,00–10,00 €, GORS
Kādā pavisam parastā ielā, pavisam parastā mājā Stokholmā vai varbūt tepat Rīgā dzīvo pavisam parasts zēns Brālītis. Un tomēr viņš nav pavisam parast zēns, jo viņam ir visneparastākais draugs pasaulē. Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta ir izrāde visai ģimenei - mazajiem skatītājiem tas ir brīnumains stāsts par lidojošu, labsirdīgu vīriņu, savukārt vecāki varēs pasmieties par karikatūrisko ģimenīti. Režisori: Kārlis Auškāps un Laila Kirmuška.
 
Sestdiena, 25. maijs 18.00, Lielā zāle 5,00–15,00 €, GORS
“Man nav vectēva. Es piederu pie tās paaudzes cilvēkiem, kuru vectēvi karoja. Dažiem palaimējās atgriezties no kara, bet manējiem nē… Abi mani vectēvi krita. Viens – sarkanarmietis, otrs – leģionārs. Es mēģinu saprast – kāpēc?” Cilvēks, kurš meklē vectēvu – Vilis Daudziņš, režisors – Alvis Hermanis.
 
Piektdiena, 31. maijs 18.00, Lielā zāle 3,00–5,00 €
Rēzeknes deju studijas „Dynamic Hit” tradicionālais pavasara mūsdienu deju koncerts. Vairāk nekā 100 dejotāju izpildīs gan jaunākās horeogrāfijas, gan publikai zināmas un iemīļotas horeogrāfijas hip-hop, šova, džeza un laikmetīgās dejas žanros. Diānas Garančas studijas dejotāji uzstājušies gan tepat Rēzeknē, gan citās Latvijas vietās, gan arī ārzemēs.