JURIS SOIKANS. MAĢISKAIS REĀLISMS. Izstādes atklāšana

2020. gada 23. februārī Latgales vēstniecībā GORS Rēzeknē tiks atklāta izstāde veltīta ekstraordinārai personībai – māksliniekam, teorētiķim, mākslas kritiķim un pedagogam Jurim Soikanam (1920–1995). Izstādes ierosme ir mākslinieka simts gadu jubileja, kas šogad apritētu 12. aprīlī. Jura Soikana daiļrade un tās attīstības trajektorijas ir ievērojami plašas kā arī iezīmē būtiskas 20. gs. otrās puses Latvijas kultūras un mākslas vēstures lappuses, kas saistītas ar trimdu, migrāciju un kultūru mijiedarbību globālā un lokālā kontekstā. Mākslinieka radošais mantojums atklāj dažādu disciplīnu pārklāšanos (vizuālo mākslu, dzeju, mūziku, mākslas kritiku un teoriju) un ļauj novērtēt to savstarpējo mijiedarbību un reģistrēt viņa radošās darbības sava veida unikalitātei konkrētā laika un telpas kontekstā. Izstāde ir arī solis trimdas vēstures pārskatīšanā un tās aktualizēšanā, paplašinot zināšanas un līdzšinējos pieņēmumus par Latvijas mākslas un vēstures norisēm.

Savā radošajā praksē Juris Soikans pievērsās glezniecībai, grafikai, grāmatu ilustrēšanai, rakstījis dzeju, kā arī muzicējis tam, izteiksmes formām kulminējot neordināros radošos meklējumos un atradumos. Būtiska viņa radošā mantojuma daļa ir sarakstītās esejas, mākslas kritikas un teorētiskie pārspriedumi. Bez tā izstrādāta arī kibernētiskās estētikas teorija kā modernās mākslas pedagoģijas metode, ko Soikans pielietoja arī savā pedagoga praksē. Sākot ar 70. gadiem, Soikans savā glezniecībā attīsta teoriju par „maģisko reālismu”, konceptualizējot to formas, krāsas un dinamikas aspektu ietvarā.

Izstāde ietvers Jura Soikana glezniecības darbus, kas atspoguļo viņa teoriju par „Maģisko reālismu”, eksponēti tiks arī arhīvu materiāli, kas izgaismos atsevišķas viņa biogrāfijas lappuses un plašo interešu loku. Mākslas darbi un arhīva liecības sakopotas no LU Akadēmiskā bibliotēkas, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva, J. Soikana vārdā nosauktās Ludzas mākslas skolas un viņa meitas privātkolekcijas. Izstāde „Juris Soikans. Maģiskais reālisms” Latgales vēstniecībā GORS tiek veidots sadarbībā ar mākslas vēsturnieci un kuratori Andru Silapēteri un biedrību „AB2E”.

J. Soikanam veltītā izstāde no 23. februāra līdz 19. aprīlim būs aplūkojama koncertzāles divos stāvos no otrdienas līdz svētdienai no 12.00 līdz 22.00, bet pirmdienās no 12.00 līdz 18.00, izstādes apmeklējums ikvienam interesentam ir bezmaksas.

Attēls - Juris Soikans. Maģiskais reālisms – 30 (fragments). 1974. Audekls, eļļa. Privātkolekcija

Informējam, ka pasākuma laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana. Minētās darbības tiek veiktas atbilstoši datu apstrādes prasībām, neidentificējot konkrētas personas. Iegūtie materiāli var tikt publicēti un/vai translēti plašsaziņas līdzekļos, kā arī sociālajos tīklos internetā u.tml.
 
Ja Jūs nevēlaties tikt fotografēts vai filmēts, Jums ir tiesības pieprasīt, lai šādas darbības attiecībā uz Jums netiek veiktas. Jums ir tiesības lūgt neizmantot vai dzēst Jūsu personas datus – fotoattēlu, video vai audio ierakstu, kurā jūs esat fiksēts, sazinoties ar personas datu apstrādes pārzini – SIA “Austrumlatvijas koncertzāle” administrāciju klātienē, Rēzeknē, Pils ielā 4; zvanot 646 33303 vai rakstot koncertzale [at] rezekne [dot] lv.

23. Feb 2020 14:00, svētdiena
Paredzamais ilgums1 h
Norises vietaMākslas galerija
Biļetes cenaIeeja par brīvu
OrganizētājsAustrumlatvijas koncertzāle, SIA